Нас привчили, що самооцінка вимірюється числом на вагах. Але наші тіла такі різні, що ідеальної ваги або типу статури просто не існує. Коли ми приймаємо своє тіло різної форми і розміру, цінуємо за все, що воно для нас робить, то раптом усвідомлюємо, що прийняття тіла і здорова самооцінка воістину безцінні.

 

Вага мало говорить про здоров’я

Заголовки новин рясніють повідомленнями про останні дослідження, в яких вага – винуватець таких хвороб, як діабет, високий кров’яний тиск і проблеми з серцем. І хоча це серйозні проблеми, вони не показують всієї картини.

Вже багато років в ЗМІ обговорюється тема ваги і образу тіла. Головним посланням є те, що людина сама відповідає за свою вагу. Медичне співтовариство підливає масла в вогонь, розповідаючи про те, як люди можуть поліпшити своє здоров’я за рахунок зниження ваги. Але саме люди, про яких пишуть заголовки, виявляються між двох вогнів.

Дослідження показують, що крім дієти і фізичних вправ є інші чинники, які можуть вплинути на вагу людини, наприклад, її сімейний анамнез і оточення. А часто використовувані вимірювання, такі як ІМТ (індекс маси тіла) – оцінка жиру в організмі щодо росту і ваги, не можуть повністю оцінити стан здоров’я. Наприклад, і у професійних спортсменів можна знайти надлишкову вагу на основі їх ІМТ через м’язову масу.

Незважаючи на це, людей як і раніше оцінюють за  вагою, і це клеймо їх не покидає і в кабінеті лікаря. Як показало опитування шести студентів-медиків першого курсу, 70% з них більш позитивно ставилися до худих людей,  88% респондентів вважають зайву вагу результатом певних звичок, 74% пов’язують велику масу тіла з неналежною поведінкою, а 28% – з лінню.

А ви приймаєте своє тіло, коли світ намагається визначити вашу цінність за допомогою ваги?

 

Переосмислення підходу до здоров’я і прийняття тіла

Якщо ви зосереджені на схудненні, схоже, що ви караєте своє тіло за те, що воно не таке, яким «повинно бути» (тобто більш худою версією). Але що, якщо ви станете поважати своє тіло таким, яке воно є зараз?

Модель «Здоров’я в будь-якому розмірі» (HAES) пропонує альтернативний спосіб визначення здоров’я, здатний відкинути стигматизацію ваги і прийняти, що тіла бувають різні. Такий підхід спонукає людей харчуватися інтуїтивно, приймати своє тіло таким, яке воно є, активно займатися своїм здоров’ям, а не міняти розмір тіла або вага.

«Багатьом людям важко уявити собі, що можна покращувати здоров’я, не за рахунок зміни ваги», – стверджує Лінда Бекон, дієтолог, дослідник і прихильниця «Здоров’я в будь-якому розмірі». «Кожен може піклуватися про себе, щоб поліпшити здоров’я і своє самовідчуття. Для цього не потрібно зациклюватися на вазі».

Може бути важко зрозуміти цей підхід, тому що вага так довго бувла нерозривно пов’язана зі здоров’ям. Але важливо усвідомити, що «Здоров’я в будь-якому розмірі»:

  • Зосереджується на здоровій активності і поведінці, які сприяють кращій якості життя, і можуть як привести, так і не привести до втрати ваги.
  • Фокусується і на інших проблемах зі здоров’ям, адже люди можуть хворіти незалежно від розміру їх тіла. Рух «Здоров’я в будь-якому розмірі» допомагає людям отримати необхідну підтримку, не побоюючись стигматизації, пов’язаної із зайвою вагою.
  • Не пропагує погане здоров’я. Багато людей вважають, що «Здоров’я в будь-якому розмірі» заохочує хворобливість, виступаючи за прийняття тіла. Насправді ця модель підтримує залученість і поліпшення здоров’я людей із зайвою вагою.

Згідно з матеріалами досліджень, використання моделі «Здоров’я в будь-якому розмірі» поліпшило прийняття тіла, фізичну форму, знизило психологічний стрес, і допомогло учасникам підтримувати свою вагу. Хоча модель «Здоров’я в будь-якому розмірі» підходить не всім, цей підхід показує, що буде, коли ми почнемо цінувати наші тіла за те, що вони роблять для нас, а не за те, як вони виглядають.

 

Як почати приймати своє тіло

Навіть якщо ви не використовуєте модель «Здоров’я в будь-якому розмірі», ви можете зробити деякі кроки до прийняття свого тіла:

  • Купуйте одяг, який вам підходить (і подобається). Не зберігайте речі до часів, коли вони вам підійдуть. Носіть те, що підходить вам прямо зараз і змушує відчувати себе на висоті.
  • Не чекайте, поки схуднете, щоб почати діяти – ви заслуговуєте на те, щоб жити повноцінним життям в тому тілі, яке у вас є прямо зараз.
  • Зменшіть потік негативних думок. У всіх нас є внутрішній монолог, який часом виявляється досить жорстоким по відношенню до себе. Пам’ятайте, що до себе потрібно ставитися так само співчутливо, як якщо б ви говорили з другом або коханою людиною.
  • Знайдіть співтовариство бодіпозітіва. Спілкування з людьми, які теж працюють над прийняттям самих себе, може допомогти вам почати приймати власне тіло.

Може бути надзвичайно складно відокремити почуття власної гідності від своєї ваги, але невеликі кроки до прийняття свого тіла допоможуть вам усвідомити, що ви значимі незалежно від вашого розміру, форми або ваги.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/body-acceptance-redefining-self-worth-learning-embrace-your-body