Що таке (Setpoint) оптимальна вага?

Оптимальною є така вага, при якій ваше тіло функціонує найкращим чином. Умовно, це та вага, якої прагне ваше тіло, і якщо це число зменшується, тіло намагається повернути вас до особистого еталону ваги. Цей діапазон ваги визначається генетично і є різним для людей однакового зросту.

Так само як колір очей і зріст, маса тіла в першу чергу залежить від нашої генетики. Не всі люди з однаковим зростом мають однаковий розмір взуття, тож у них не може бути однакова вага чи форма тіла.

Ваша оптимальна вага може бути вищою, ніж вам би того хотілось. Так це відчувають люди з булімією та атиповою анорексією. Враховуючи одержимість стрункістю в нашій культурі, більшість людей не потраплять у прийнятний для суспільства діапазон ваги. У це важко повірити, оскільки індустрія схуднення переконує нас, що ми можемо контролювати свою вагу.

 

Механізми в організмі підтримують оптимальну вагу

Їжа є однією з наших п’яти основних потреб, і тіло буде долучати механізми захисту від голодної смерті. Коли цифри на вагах падають нижче оптимальної позначки, організм запускає ці механізми. З профіцитом їжі в сучасному середовищі нам важко уявити, що протягом більшої частини історії людства голод був реальною загрозою. Коли ви худнете, ваш метаболізм сповільнюється, і тіло витрачає менше енергії. Коли ваша вага нижче оптимальної, ви починаєте відчувати підвищений апетит і думати про їжу. Вважається, що  за це відповідає гормон лептин, який посилає сигнали ситості в мозок. Дослідження показують, що люди, які сильно схудли, мають нижчий рівень лептину. Тому існує біологічна схильність до відновлення втраченої ваги.

 

Як дізнатися оптимальну вагу свого тіла?

Ви можете зрозуміти, що перебуваєте в ідеальній вазі, коли регулярно їсте різноманітну їжу протягом дня — всі групи продуктів без обмежень, не забороняєте собі солодощі та не дотримуєтесь дієти —а ваша фізична активність не є надмірною або небажаною, вона  легка та безпечна.  Ви у своїй найкращій вазі, коли живете нормальним життям — ходите на вечірки з друзями, їсте торти на день народження своєї племінниці та висипаєтесь у вихідні. Ви в оптимальній вазі, якщо вам важко скинути або набрати вагу.  Якщо ви їдете у відпустку і набираєте 4 кг за тиждень, швидше за все, ви не дотягуєте до своєї норми. Тіло буде захищати оптимальну для вас вагу. І зазвичай в її межах легко триматися. Інші ознаки, що ваша вага оптимальна: вас не турбують думки про їжу, ви їсте, коли хочете та не компенсуєте приймання їжі фізичними вправами.

 

Чи можу я змінити оптимальну вагу свого тіла (знизити її)?

Індустрія дієт хоче переконати нас, що це можливо, але це не так. Звичайно, можна сісти на дієту та схуднути за короткий термін, але дослідження показують, що дієти переважно невдалі, бо більшість людей повертають втрачену вагу. Історії успіху, про які ви чуєте, стаються рідко. Ці люди зазвичай обирають роботою свого життя підтримувати втрату ваги – стають інструкторами з фітнесу або дієтологами, які зосереджують своє життя на обмеженні їжі та інтенсивних фізичних вправах, а також рекламують це іншим. У звичайних життєвих умовах ви не маєте такого контролю над вагою.

Оптимальна вага іноді може змінюватися через життєві обставини, такі як народження дитини, менопауза, глобальна пандемія тощо. Звичайно, на вагу впливає середовище. Якщо ви перейшли з офісної роботи в місті на роботу робітника на фермі, ви можете з часом схуднути. Але як тільки ви повернетеся до офісної роботи, ваша маса тіла повернеться до попередньої позначки. Так само ви можете тимчасово схуднути під час підготовки до марафону, але вага, ймовірно, повернеться після закінчення тренувань. Це схоже на спробу утримати м’яч під водою. Щойно ви відпускаєте його, він знову вискакує на поверхню. Тіло досить вперте, коли йдеться про оптимальну вагу.

 

Прийняти свою оптимальну вагу

Це один із найбільших викликів нашої роботи. Існує міф, що інтуїтивне харчування робить людей  максимально худими.  Але це не так, багато людей, коли вони їдять інтуїтивно, будуть більшими, ніж вони хочуть. Якщо ваше тіло більше, це не означає, що ви робите щось не так або їсте занадто багато; це просто означає, що так найкраще для вашого тіла.

Подібно до того, як ви приймаєте інші характеристики себе, які, можливо, вам не дуже подобаються (можливо, ви не такі багаті, кмітливі чи високі, як хотілося б), ви можете навчитися приймати свою вагу. Важко жити в суспільстві, у якому наша цінність пов’язана з розміром тіла, і, безумовно, важче, коли ваше тіло більше за інші.

Команда професіоналів «Здоров’я в будь-якому розмірі» може допомогти вам відмовитися від дієти та працювати над сприйняттям тіла. Ми приймаємо, що тіла різноманітні. Якщо ваше тіло більше, ніж ви хочете, або має вагу, яка перевищує суспільні стандарти, ми це розуміємо. Ми усвідомлюємо, що стигматизація щодо ваги є реальною і що ви можете зіткнутися з суспільними бар’єрами та дискримінацією. Деякі наші спеціалісти живуть із більшою вагою; тож ми чутливі до цих питань. Ми не можемо перевизначити оптимальну вагу вашого тіла. Але ми хочемо допомогти вам примиритися зі своєю вагою і жити повноцінним життям у тілі, яке дано вам від природи.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/your-bodys-setpoint/#more-4462