Існує розлад харчової поведінки, який часто губиться серед більш відомих РХП на кшталт нервової анорексії, нервової булімії та розладу переїдання. Розлад уникнення/обмежувального споживання їжі (ARFID) — це РХП, за якого людина має непереносність певної їжі через її текстуру, смак або запах. Або людина уникає певних продуктів внаслідок травми, наприклад, якщо отруїлася або задихнулась через потрапляння їжі. Тож є хвилювання, чи вдасться проковтнути певну їжу, або що вона викличе блювоту. ARFID може також проявлятися як повна відсутність інтересу до їжі.

Цей РХП проявляється в вибірковому (обмеженому) виборі їжі, що може призвести до медичних ускладнень, таких як низька вага, нездатність набирати вагу в дитинстві, затримки розвитку, недоїдання, а також дефіцит вітамінів і мінералів. Багато людей з цим розладом розповідають, як незручно буває їсти разом з іншими та відчувати себе ізольованим від однолітків і родини. Це важко, як для людини з цим розладом, так і для її близьких. Багато людей з ARFID хочуть їсти, як звичайні люди. На відміну від нервової анорексії та булімії, люди з ARFID не бояться збільшення ваги або зміни свого тіла.

Уявіть, як важко сидіти за столом з близькою людиною, і бачити, що вона не може їсти достатньо, навіть якщо голодна. Уявіть, як важко зрозуміти, що людина не їсть певні продукти, просто тому, що має певні страхи щодо них. Багато близьких пристосовуються і готують таку їжу, яку може їсти людина з ARFID, або залишають їм цю їжу, поки їх не буде вдома.

 

Як підтримати близьку людину з ARFID?

По-перше, визнайте її почуття. Процес відновлення може бути дуже важким. Для багатьох людей з ARFID почати їсти – це важливий елемент лікування. Це означає, що вони пробують їжу, яку боялися їсти, або їдять, щоб довести, що їхні страхи не справджуються. Зіткнутися з цими страхами –  лячно. Вони можуть відчувати тривогу та пригнічення. Дайте їм зрозуміти, що їхні почуття – важливі. Визнайте, наскільки це важко, і скажіть, що ви в них вірите.

По-друге, наберіться терпіння. ARFID часто спостерігається у дітей, але може тривати навіть у дорослому віці. Багато з моїх пацієнтів мають харчові обмеження ще з дитинства. Протягом багатьох років їхня родина знаходила способи годувати їх, вибираючи, що вони будуть їсти із переліку цих безпечних продуктів. Можливо, вам доводиться готувати окремі страви для члена вашої родини та не ходити в певні ресторани, де немає потрібних варіантів їжі. Коли ваша близька людина починає їсти нову їжу, потрібен час, доки вона звикне. Можливо, ви захочете сказати: «Просто з’їж це»  або роздратуєтесь через чергову відмову. Пам’ятайте, що розширення асортименту їжі – це повільний процес. Тиск і гнів не допомагають. Ваші близькі можуть відчувати сором. М’яко заохочуйте пробувати щодня нові страви. Нагадайте їм, чим більше вони пробуватимуть, тим буде легше з часом.

По-третє, дозвольте їй вільно обирати їжу. Люди з більшою ймовірністю спробують їжу, яка їм цікава, ніж коли відчуватимуть примус. Це все не так страшно. Як батько, ви можете втратити владу над своєю дитиною, якщо в минулому вона чинила сильний опір куштувати нову їжу.

По-четверте, дізнайтесь більше про цей РХП та зверніться за підтримкою. Вам може бути корисно дізнатися про ARFID та його симптоми. А також звернутися до інших людей, які пройшли через цей процес. Багато батьків почуваються безпорадними, коли їх дитина відмовляється їсти. Допомога з боку терапевта, групи підтримки та медичних працівників може надати відчуття сили, а також полегшити тягар відповідальності, який ви відчуваєте на собі.

По-п’яте, дізнайтесь більше про культуру харчування та не судіть вибір їжі вашої близької людини з ARFID.

Якщо вам або вашим знайомим важко їсти через відразу чи страхи, допомога існує. Спершу проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися, чи є у вашої близької людини недостатня вага, недоліки в харчуванні чи інші проблеми зі здоров’ям. Одужання від цього діагнозу цілком можливе.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/supporting-your-loved-one-with-arfid/