Здатність переживати емоційний стрес і заспокоювати себе – це навик, відомий як «регулювання емоцій». А саме, «процес, в якому людина усвідомлює, які емоції вона відчуває і знаходить форму для їх вираження».

Дослідження показують, що люди з розладами харчової поведінки зазнають труднощів з регулюванням своїх емоцій. Наприклад, при нервововій анорексії, (НА) люди «гірше усвідомлюють свої почуття, менш ефективно управляють емоціями, і мають менший набір стратегій регуляції емоцій у порівнянні зі здоровими людьми з контрольної групи».

Крім того, у людей з РХП «більше дезадаптивних стратегій регулювання емоцій, таких як уникнення і заглушення, і менше адаптивних, таких як прийняття і переоцінка». Відсутність навичок регулювання емоцій може привести до розвитку і поглиблення розладу харчової поведінки. А навик самозаспокоєння навпаки стає ключем до одужання від розладу харчової поведінки.

 

Що таке самозаспокоєння?

Термін «самозаспокоєння» простий для розуміння і означає здатність «регулювати напругу». «Вважається, що навик самозаспокоєння розвивається за рахунок інтегрування раніше отриманого досвіду заспокоєння від інших людей протягом усього життя». По суті, чим більше такого досвіду людина отримала в дитинстві, тим ефективніше він справляється з проблемами в дорослому віці.

Визнання хворобливих емоцій

Щоб використовувати самозаспокоєння в своєму житті, потрібно спочатку усвідомити потребу в цьому. Для багатьох людей РХП стало способом «заглушити» біль або тимчасово уникнути дискомфорту.

Потрібно навчитися усвідомлювати свої емоції, не засуджуючи їх. Це може допомогти відчути, які навики самозаспокоєння будуть найбільш ефективними.

 

Заспокоєння за допомогою почуттів

Найбільш поширені методи самозаспокоєння включають в себе залучення п’яти каналів почуттів. Це дозволяє «заземлитися», упорядкувати емоційний хаос і відчути зв’язок з навколишнім світом.

Для цього пропонується техніка 5-4-3-2-1: людина перераховує п’ять речей, які вона  бачить, чотири речі, які вона може спробувати на дотик, три звуки, два відчуття, і одну річ, яку можна спробувати на смак. Деякі техніки допомагають людині заспокоїти розум, не заглиблюючись в переживання неприємної ситуації, наприклад, можна використовувати ароматерапію або лосьйони, послухати музику або прислухатися до звуків навколо себе, усвідомлено описати те, що знаходиться навколо, мацати різні тканини і багато іншого.

До навичок самозаспокоєння можна також віднести ведення щоденника, малювання, щоб описати і трансформувати свій досвід переживання емоцій. Відпочинок на природі також дозволяє втекти від хаосу повсякденному житті, одночасно задіюючи п’ять почуттів. Так ви отримуєте доступ до переживань, які можуть дати тільки сила і неосяжність природи.

Техніка самозаспокоєння чудова тим, що це ваш унікальний досвід. Вам не потрібні для цього інші люди. Це ваша можливість прорватися крізь шум емоційного стресу і знайти місце для зв’язку з собою, спокою і нового погляду на ситуацію.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/self-soothing-painful-emotions-in-eating-disorder-recovery