Підлітковий період – це час, коли в організмі відбуваються найбільші зміни. Підлітки швидко розвиваються емоційно, розумово та фізично, їхні звички та думки формуються під впливом зовнішнього оточення.

Кожне покоління переживає свій суспільний тиск. Внутрішні зміни є повсюдними серед підлітків усіх поколінь, але ті, хто переживає це у час цифрових комунікацій, стикаються з унікальними проблемами, зокрема складними поведінковими розладами здоров’я. Оскільки технологічний прогрес продовжується, зростає й проблема психічного здоров’я підлітків.

Сучасні підлітки страждають від тривоги, депресії та посттравматичного стресового розладу, і у них розвиваються розлади харчової поведінки, які є значно серйознішими, ніж будь-коли раніше. Таке зростання проблем із психічним здоров’ям може бути пов’язане з зовнішніми факторами, зокрема впливом соціальних медіа та їх активним використанням під час пандемії COVID-19.

 

Вплив соціальних медіа на образ тіла

Соціальні медіа допомагають створювати зв’язки, але зловживання ними може завдати шкоди психічному здоров’ю. Природа соцмереж змінила спосіб взаємодії підлітків, а також те, як вони сприймають себе. Чим більше часу витрачається на «залипання» у соцмережах, тим більший ризик натрапити на відредаговані фотографії, завдання щодо схуднення та контент, який пропагує неправильне харчування.

Дослідження показали, що ті, хто проводить більше часу в соціальних мережах, більш схильні до розвитку розладів харчової поведінки. Згідно з дослідженням, існує кореляція між використанням соціальних мереж і неправильною харчовою поведінкою. Чим більше підлітки проводили час у соцмережах, тим більше вони мали думок, пов’язаних з розладами харчової поведінки.

Соціальні медіа також підживлюють порівняння, тобто ідею, що людина визначає свою особисту цінність на основі того, чи вона вписується в суспільні норми. Небезпека полягає в тому, що дописи в соціальних мережах не відображають реальної картини життя. Ці нереалістичні зображення можуть серйозно вплинути на образ тіла підлітків та загальне психічне здоров’я.

 

Пандемія робить тренди

Оскільки люди в усьому світі адаптувалися до життя на карантині під час спалаху COVID-19, підлітки почали проводити більше часу в Інтернеті, навчаючись та спілкуючись з іншими. За даними 2020 року, 63% дітей у США проводили більше часу в соціальних мережах, ніж до пандемії. Інше дослідження показує, що збільшення щоденного часу в соціальних мережах пов’язане із загальним погіршенням психічного здоров’я.

У 2021 році педіатричні організації оголосили надзвичайний стан у сфері психічного здоров’я дітей і підлітків. У розпал пандемії кількість дівчат-підлітків, які щотижня відвідують педіатричні відділення невідкладної допомоги, подвоїлася. І хоча за роки після спалаху COVID-19 життя, здавалося б, нормалізувалося, тривалі наслідки пандемії відбились на кількості підлітків, які все ще борються з розладами харчування. Стало не тільки більше випадків захворюваності на РХП ніж до пандемії, але й загострились симптоми та знизився вік пацієнтів.

 

Як можуть допомогти батьки

Неможливо контролювати усе, що впливає на дітей, але батьки можуть допомоги їм зрозуміти, як присутність онлайн впливає на інших і суспільство.

Важливо дати зрозуміти, що стрічки соціальних мереж не завжди відображають реальність. Батьки можуть навчити уважно обирати профілі для відстеження. Це може допомогти зменшити негативне споживання медіа та підтримати психічне здоров’я.

Підлітки перебувають на особливо складному етапі життя, і оскільки вони не повністю розумово чи фізично розвинені, розлади харчової поведінки можуть мати серйозний вплив на їхнє здоров’я у довгостроковій перспективі. Важливо знати про ознаки розладів харчової поведінки, щоб ви могли швидко вжити заходів, якщо помітите їх у вашої дитини.

 

Ознаки розладів харчової поведінки у підлітків:

  • Зміни в харчуванні, наприклад, надмірне обмеження щодо того, коли, скільки та що вони їдять
  • Різкі зміни ваги
  • Висловлення невдоволення тим, як виглядає їхнє тіло або скільки вони важать
  • Витрачають надмірну кількість часу на тренування та перенавантажують себе
  • Проводять тривалий час у ванній кімнаті

Якщо у вашої дитини або близької людини спостерігається неправильна харчова поведінка, раннє втручання може допомогти їм швидше стати на шлях одужання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/severe-eating-disorders-among-teens-at-an-all-time-high