Розлад виборчого харчування (ARFID) – це менш відомий різновид розладу харчової поведінки, який по серйозності впливу не поступається більш поширеним формам нервової анорексії, нервової булімії або приступоподібного переїдання. Щоб діагностувати і почати лікування на більш ранній стадії розладу, необхідно більш глибоке розуміння його ознак і симптомів.

 

Що таке розлад виборчого харчування?

У п’ятому виданні «Керівництва з діагностики і статистики психічних розладів» (DSM-5) розлад виборчого харчування визначається як «порушення прийому їжі або харчування і неможливості отримати потрібні поживні речовини і енергію». Симптоми, розладу виборчого харчування: відчутна втрата ваги, недостатність харчування, залежність від ентерального харчування або пероральних харчових добавок і помітне порушення психосоціального функціонування. Розлад виборчого харчування відрізняється від нервової анорексії або нервової булімії відсутністю «спотворень в сприйнятті ваги або форми тіла».

Розлад виборчого харчування – це те ж саме, що і прискіпливе харчування?

Це поширене і небезпечна помилка, оскільки зведення симптомів розладу виборчого харчування до «звичайного прискіпливого харчування» може привести до неправильного діагнозу і відсутності належної та своєчасної підтримки. Різниця між цими двома поняттями полягає в тому, що прискіплива харчова поведінка не призводить до довгострокових наслідків. Розлад виборчого харчування також має ризик стати хронічним.

Клінічний психолог д-р Джилліан Харріс, бакалавр, магістр, доктор філософії, CPsychol, AFBPs, зазначає: «Різниця між« прискіпливим їдцем» і дитиною з розладом виборчого харчування полягає в тому, що у другого це може привести до смертельних наслідків».

Розлад виборчого харчування – це «дитячий розлад»?

Хоча розлад виборчого харчування частіше зустрічається у дітей і підлітків, дорослі теж схильні до нього. Згідно з соціологічними дослідженнями, у 9,2% дорослих є симптоми цього розладу. Національна асоціація розладів харчової поведінки повідомляє, що серед дорослих з розладом виборчого харчування, «можуть бути ті, хто не отримав належного лікування в дитинстві і закріпив патерн виборчого харчування через сенсорні проблеми або почуття відрази до нової їжі».

 

Як розпізнати розлад виборчого харчування?

Розлад виборчого харчування може проявлятися так само, як і інші розлади харчової поведінки і  прискіпливе харчування. Отже, будь-який прояв симптомів слід розглядати як потенційно небезпечний, і група симптомів може бути передумовою до звернення за професійною думкою.

При розладі виборчого харчування «деякі можуть зазнавати труднощів з жуванням або ковтанням, давитися, якщо з’їли щось, що викликає у них тривогу. Сюди також входить «уникнення продуктів на основі таких характеристик, як текстура, запах і зовнішній вигляд, або вплив минулого негативного досвіду (задуха або блювота)». Будь-яке уникнення їжі, яке завдає шкоди здоров’ю людини і не мотивоване втратою ваги, вказує на розлад виборчого харчування, але для офіційного діагнозу слід звернутися за професійною допомогою.

 

Як лікувати розлад виборчого харчування?

Розлад виборчого харчування можна лікувати способами, придатними при інших розладів харчової поведінки. Наприклад, людина піддається впливу продуктами, які викликають тривожну реакцію, і вчиться справлятися з виникаючими думками і почуттями.

Отже, люди з розладом виборчого харчування матимуть справу з їжею, якої вони уникають, щоб ефективно протидіяти  реакціями, що ниикають. Це лікування може бути ефективним в довгостроковій перспективі, оскільки людина набуває навиків, що дозволяють вживати в їжу продукти, яких вони уникають зараз, а також ті, які можуть викликати дискомфорт у майбутньому.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/top-5-arfid-questions-answered