Розлади харчової поведінки зазвичай потребують мультидисциплінарного підходу до лікування. Незалежно від типу терапії, підтримка харчування важливий компонент одужання від розладу харчової поведінки. Вона може бути корисною для людей будь-якого віку з РХП, включно з нервовою анорексією, атиповою анорексією, нервовою булімією, розладами переїдання та вибіркового харчування.

 

Що таке підтримка в харчуванні?

Підтримка в харчуванні передбачає підтримку інших людей на шляху одужання від РХП. Люди з РХП мають труднощі з тим, щоб наповнювати свій організм енергією через харчування, бо вони не їдять достатньою. Багато хто переживає, що певна їжа може нашкодити. Коли тривожність висока, ми природно хочемо уникати того, що це викликає (в цьому випадку – їжі). Однак для одужання від розладу харчової поведінки необхідно регулярно харчуватися різноманітними продуктами. З огляду на високу тривожність і постійні думки про розлад харчової поведінки, які викликає їжа, людині з РХП важко їсти достатньо. Підтримка в харчуванні може це змінити.

Ми не можемо сказати, що достатньо лише індивідуальної терапії, навіть із включенням щотижневого відвідування дієтолога, щоб допомогти людині їсти стільки, щоб відновити вагу. Вищі рівні медичної допомоги, а саме програми часткової госпіталізації й стаціонарні лікувальні центри, існують переважно з цієї причини. Вони забезпечують регулярне харчування та перекуси щодня в оточенні професіоналів і терапевтичного середовища. Ті, хто одужує самостійно, може відтворити це в амбулаторних умовах.

Для підлітків і молодих людей це може бути сімейне лікування (FBT) – терапія,  за якої батьки можуть допомагати з харчуванням своїй дитині. Якщо це ваш випадок, то таке лікування є оптимальним: терапевт дає необхідні поради батькам, які своєю чергою покращують харчування дитини.

Якщо ви доросла людина, яка лікується без підтримки сім’ї чи сімейної терапії, ви можете звернутися до друзів або спеціалістів.

 

Чим може допомогти підтримка в харчуванні?

Ось кілька способів, як допомогти в одужанні від РХП:

 1. Створення структурованого плану харчування. Одним із найскладніших аспектів відновлення при РХП є встановлення регулярного та послідовного режиму харчування. Розлади харчової поведінки збивають природні сигнали голоду та можуть викликати страх і тривогу щодо їжі. Тож створення структурованого плану харчування передбачає регулярні приймання їжі та перекуси, враховуючи харчові потреби та вподобання людини. Наявність такого плану допомагає створити відчуття стабільності, зменшує тривогу навколо їжі та допомагає регулювати почуття голоду та ситості.
 2. Подолання страху та тривоги щодо їжі: багато людей із розладами харчової поведінки мають певну їжу, якої вони бояться або уникають. Підтримка в харчуванні може допомогти зустрічатися з такою їжею в безпечному та сприятливому середовищі. Так з часом цей страх розсіюється, розширюється різноманітність продуктів, які людина готова їсти.
 3. Надання емоційної підтримки: присутність людини, яка підтримує під час приймання їжі, може допомогти впоратися з тривогою, дискомфортом або іншими негативними емоціями, які виникають під час їжі. Людина поруч, що заспокоює, підбадьорює та направляє, може допомогти зменшити почуття сорому та провини, а також створити звичку їсти самостійно надалі.
 4. Сприяння відновленню харчування: розлади харчової поведінки можуть спричинити значні проблеми зі здоров’ям, зокрема дефіцит харчування, електролітний дисбаланс і проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Підтримка в прийманні їжі допомагає людям відновити та підтримувати харчування, з якого вони отримують основні поживні речовини, необхідні для зміцнення фізичного та психічного здоров’я.

 

Хто може надати підтримку в харчуванні?

Підтримку в харчуванні можуть надати терапевти, дієтологи, тренери з відновлення або інші спеціалісти, а також близькі та друзі. Це може бути особисто або онлайн. На щастя, технології зробили віртуальну підтримку в харчуванні простим і реалістичним варіантом.

 

Рекомендації щодо підтримки харчування

Якщо ви підтримуєте харчування члена сім’ї чи друга з розладом харчової поведінки, ось кілька порад.

Що не варто робити:

 • Говорити про калорії, вагу, цифри на вагах
 • Говорити про збільшення ваги, потребу у збільшенні ваги або розлад харчової поведінки під час їжі
 • Говорити про потенційно тригерні теми, такі як тіло, одяг тощо. Також запитайте людину, яку ви підтримуєте, яких тригерів слід уникати
 • Вести емоційні розмови під час їди
 • Говорити щось негативне про будь-яку їжу
 • Хвалити людину занадто багато — іноді це може призвести до негативної реакції через розлад харчової поведінки

 

 Що варто робити:

 • Залишатись спокійним
 • Бути співчутливим та розуміти, що людина з РХП переживає стрес під час їжі
 • Відвертати людину від думок про розлад харчової поведінки та тривоги, говорячи про щось інше та легке
 • Грати в ігри, наприклад, «Двадцять запитань» або «Що б ти обрав», дивитися веселе шоу чи відео разом
 • Запитуйте людину, чи потрібна їй підтримка після їжі, коли бажання очиститися або відчуття провини можуть бути дуже сильними. Будьте готові допомогти відволіктися після приймання їжі, якщо це необхідно
 • М’яко заохочуйте продовжувати, якщо людина перестає їсти або здається, що їй важко їсти
 • Їжте разом, якщо є така можливість

 

Як я можу знайти підтримку в харчування для свого одужання?

Запитайте у  своєї команди лікарів та терапевтів, чи вони надають або знають людей, які надають підтримку в харчуванні чи консультують з питань харчування. Ви також можете подивитися в Інтернеті та знайти підтримку індивідуального та групового харчування при РХП. А ще ви можете попросити своїх друзів і близьких провести з вами хоча б одне приймання їжі на тиждень.

Багатьом людям важко просити про допомогу, вони відчувають ніяковість або сором, коли просять підтримати їх в прийманні їжі, і вважають, що вони повинні їсти самостійно. Але це не так. Я нагадую людям, що якби більшість людей із РХП могли повноцінно харчуватися самостійно, не існувало б цілої системи лікувальних центрів, які пропонують програми стаціонарного проживання та часткової госпіталізації, основною функцією яких є забезпечення харчування. Ймовірно, ви будете здивовані, що ваші друзі та родина будуть раді підтримати вас на шляху одужання.

Отже, підтримка в харчуванні може бути життєво важливою для одужання від розладу харчової поведінки, зокрема через емоційну підтримку, структуровані плани приймання їжі та відновлення харчування. Підтримка під час приймання їжі може допомогти людям розвинути здорові стосунки з їжею, подолати страх, впоратися з тривогою та негативними емоціями під час їжі.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/the-importance-of-meal-support-in-eating-disorder-recovery/