Контроль пов’язаний з багатьма розладами харчової поведінки. Такий розлад харчової поведінки, як булімія часто характеризується втратою контролю, бажанням зберегти контроль, змінами навколо, які підсилюють бажання контролювати або всім перерахованим вище.

Багато емоційні і поведінкові відгуки можуть виникнути, як реакція на зміни себе, свого тіла, навколишнього, які хочеться контролювати. Тому, відпускання контролю є ключовим моментом при лікуванні розладів харчової поведінки. Для людей з нервовою булімією відпускання контролю має деякі особливості, пов’язані з цим розладом.

Що значить контроль для вас?

Перегляньте своє ставлення до контролю, змінивши своє уявлення про нього. Можливо, вам доведеться визнати, що контроль – не гарантує безпеку і кращий результат.

Розлади харчової поведінки вводять нас в оману, що якщо ми візьмемо під контроль свою поведінку, емоції, своє життя і тіло, тоді ми будемо гідні любові, успіху, схвалення і т. д. Насправді, вчепившись в контролювання, ми гальмуємо своє зростання , відступаємо перед труднощами і не живемо справжнім моментом. Але як тільки ми усвідомлюємо, що ж нас так приваблювало в почутті контролю, ми зробимо перший крок до зміни цих помилкових переконань, а слідом, і свого життя.

 

Відпустити контроль або втратити його?

Вам може допомогти думка про те, що відпустити контроль – це не те ж саме, що втратити його. Часто проблеми виникають від того, що люди бояться втратити контроль над собою і своєю поведінкою.

Насправді, відпускаючи контроль, ви не повинні будете повністю припинити контролювати аспекти свого життя. Говорячи про відпускання, ми маємо на увазі прийняття того, що ми не можемо контролювати все і завжди.

В житті будуть моменти і обставини, які нам не підвладні. Практика прийняття допомагає нам адаптуватися до цих обставин, замість того, щоб панікувати і діяти руйнівно, як в минулому, коли ми намагалися тримати все в своїх руках.

Булімія і втрата контролю

Люди з нервовою булімією використовують моделі поведінки загальні для всіх розладів харчової поведінки. Вони застосовують ці моделі, щоб впоратися з тими аспектами свого життя, які складно контролювати, наприклад, емоції, дії, тіло, навколишній світ, майбутнє, повсякденне життям.

Однак при булімії фактор контролю співвідноситься з очищенням за допомогою блювоти. Найчастіше напади переїдання і очищення трапляються, коли люди втрачають контроль над собою і своєю поведінкою.

Таким чином, відпускання контролю зв’язується з неприємною поведінкою і дискомфортом. Страх втратити контроль відчувається на рівні тіла і почуттів, і нагадує про минулі зриви.

Важливо зрозуміти, що звільнення контролю не обов’язково призводить до нездорової поведінки. Пам’ятайте, що всередині вас є сили і можливість навчитися застосовувати свої знання на благо одужання.

 

Контроль і імпульсивність

Було виявлено, що люди, які страждають на булімію, більш імпульсивні. Це ще одна перешкода на шляху до звільнення від контролю. Багато хто побоюється, що відмова від контролю зробить їх більш імпульсивними і вони «повернуться» до старої поведінки.

Імпульсивність передбачає відсутність контролю. Однак це не означає, що як тільки ви відпустите контроль, то почнете діяти рефлекторно. Подумайте про ті імпульсивні вчинки, які ви робили, але вони не дали результату. Нагадуйте собі про це, коли знову зловите себе на бажанні так вчинити.

Позбавтеся від почуття сорому

Відпускаючи контроль, вам слід попрощатися і з соромом. Сором і контроль часто йдуть рука об руку. Знаючи, що потреба в контролі небажана і засуджується, людина може відчувати сором і провину, бажаючи взяти контроль у свої руки.

Не всяке прагнення до контролю – погано, і з часом можна знайти баланс між здоровим контролем і бажанням контролювати все навколо.

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/letting-go-control-recovery-bulimia