Всі ми звикли, що свята – це час радості, спокою і веселощів, час, коли щасливі сім’ї обмінюються подарунками і збираються за великим столом, переповненим традиційними святковими стравами. Однак, реальність свят значно відрізняється від того, що зображують в рекламі, телешоу або фільмах. Час свят є особливим випробуванням для тих, хто страждає розладом харчової поведінки.

 

Проблеми, з якими ми стикаємося під час свят

Реальність така, що ми часто відчуваємо надмірне напруження, намагаючись втиснути все – сімейні застілля, шкільні заходи, позакласні виступи і / або офісну вечірку в наші і без того напружені святкові графіки. Крім того, ми також можемо зіткнутися з:

– Втратою, такою як смерть, розлука, розлучення, хвороба, робота або недавній переїзд;

– складними почуттями ностальгії і смутку;

– бажанням, щоб все було інакше або як раніше;

– почуттям пригніченості через великий натовп  і скупчень людей;

– напругою від того, що робимо подарунки, які не можемо собі дозволити;

– повернення в будинок батьків, що для багатьох означає повернення до старих сімейних моделей і / або повернення до дитячого «я», що може призвести до відчуття безсилля і ситуації поза контролем;

– зустріччю з родиною, яка може мати інші цінності, релігійні або політичні погляди, що відрізняються від ваших;

– і безліччю інших питань …

 

Крім того, існують більш унікальні стресові фактори, які стосуються тих, хто лікуються від розладів харчової поведінки:

– безглуздий, бездумний прийом їжі;

– святкові закупівлі в супермаркетах, приготування їжі;

– повернення додому, де включаються старі механізми (наприклад, час коли почався розлад харчової поведінки, і ті ваги, які приводили в жах раніше, все ще там);

– відчуття тиску, що потрібно їсти певні продукти і в певній кількості;

– напруга, що потрібно виглядати або відчувати себе певним чином або бути певної форми / ваги;

– стурбованість інших людей;

– коментарі інших людей ( «позитивні» або «негативні») про їх вагу, форму, розмір, звички харчування або порції їжі;

– коментарі інших людей про себе (наприклад: «Я пропустив останній прийом їжі, щоб потім з’їсти більше». «Я сьогодні одягнув штани для «товстунів». «Після сьогоднішньої вечері просто потрібно буде піти в спортзал, щоб все це скинути».)

– страх, що їх неконтрольований прийом їжі буде «розкритий»

І так далі …

 

Це все дійсні стресові фактори. І саме через ці стреси багато хто в процесі відновлення здійснює «рецидив» або повертаються до старих неконтрольованих прийомів їжі, думок або поведінки, які вони намагаються подолати і змінити.

Важливо знати, що існують стратегії, які допомагають «пережити» свята, зокрема, харчування під час свят.

 

Шість стратегій, які допоможуть «пережити» свята:

 1. Зменшіть напругу. На наші емоції може значно впливати те, наскільки добре ми дбаємо про себе, включаючи сон та їжу. Вкрай важливо, щоб ми висипалися – це може дати нам більше енергії і допомогти нам міцно стояти на ногах. Також важливо регулярно харчуватися під час свят і дотримуватися плану харчування, якщо він у вас є. Крім того, знайте, що святкове харчування може не відходити від вашого звичного плану харчування. Можна отримати додаткову підтримку або зворотний зв’язок від терапевта або дієтолога. Нарешті, якщо ви приймаєте ліки, переконайтеся, що ви використовуєте їх відповідно до приписів, щоб знизити будь-яку фізичну і емоційну напругу.

 2. Підготуйтеся. Використовуйте навички вирішення проблем, щоб заздалегідь подумати про будь-які можливі тригери або тривожні ситуації і мати інструменти для їх вирішення. Якщо у вас виникли труднощі з цим, ви завжди можете поговорити з консультантом або іншою людиною, якій довіряєте, щоб визначити конкретні проблеми і придумати план, як впоратися з такою ситуацією, коли або якщо вона станеться. Ці плани повинні бути персоналізовані, але вам також може допомогти створення стратегії «виходу» з розмови або середовища, яка запускає небажані процеси. Плануйте збалансоване харчування протягом дня і враховуйте, що, наприклад, після ситної святкової вечері спонукання до розладу харчової поведінки можуть посилитися. Приготуйтеся до того, щоб впоратися з цими мотивами не діючи на них. Прогуляйтеся з другом, якщо вам потрібно відпочити від великого скупчення людей. Відвідуйте тільки ті місця, де ви можете впоратися і встояти перед спокусами, проводьте цей час з підтримуючими вас людьми.

3. Будьте уважні. Не піддавайтеся ностальгії за святами. Це тільки підсилить ваші страждання. Замість цього насолоджуйтеся теперішнім моментом. Якщо ви виявите, що думаєте про те, що було раніше або що має бути, зверніть увагу на ці думки і поверніться в «тут» і «зараз». Використовуйте вправи на усвідомленість, щоб допомогти собі. Як варіант, можна записати підтримуючи фрази, повторюючи їх як афірмації або вимовити молитву перед святковою трапезою.

4. Ігноруйте. Не засуджуйте і не піддавайтеся осуду інших. Ви не можете перешкодити іншим засуджувати вас; однак ви можете «ігнорувати» їх висловлювання. Нехай ваша свідомість буде як «тефлонове» покриття – ніякі судження не можуть прилипнути до вас, якщо ви ігноруєте їх або просто дозволяєте їм бути (тобто не розмірковувати над ними). Не менш важливо і те, що ви можете практикувати неосудливе ставлення до вас, навіть коли це складно.

5. Дбайте про себе. Після кожного святкового заходу знайдіть час, щоб подбати про себе і заспокоїтися. Самозаспокоєння виглядає по-різному для всіх, тому визначте, що заспокоїть і розслабить саме вас. Це може бути ванна з лавандової піною, запалювання свічки і читання гарної книги, час з однодумцями або улюблена музика.

6. Пам’ятайте: «Це теж пройде». Свята, як і будь-який інший час року теж проходять. І хоча свята можуть бути фізично і емоційно виснажливими, ви можете з ними впоратися, і взяти цей досвід у Новий рік.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/holiday-meal-time-eating-disorder-sufferers?fbclid=IwAR0eclBZy3ZWC_bn2W1nVXiUvqkIsyRDkbjDGNiJ6YpOSJ7EJmFFJtw2xyg