Jameela Jamil

Я займаюсь психічним здоров’ям і лікуванням пацієнтів, та багато говорю про розлади харчової поведінки. Мені дуже близька ця тема, адже я сама боролась з анорексією.

Чим більше я займаюся цією роботою, тим більше я усвідомлюю, що хоча існує багато інформації про розлади харчування, значна частина цієї інформації «суха» та зрозуміла хіба що лікарям. Симптоми, зазначені у діагностичному довіднику психічних порушень, складно вписати у реальні сценарії життя. Яка ж тоді користь від інформації, якщо ви не можете її застосувати?

Я пропоную кілька практичних (і, сподіваюся, корисних) способів, як зрозуміти та підтримати друга чи кохану людину, що лікуються від розладів харової поведінки.

 

По-перше, дізнайтеся більше про розлади харчової поведінки. Це не лише анорексія та булімія.

Хоча анорексія та булімія найбільш представлені в ЗМІ, вони не єдині. Існує багато різних типів розладів харчової поведінки, і їхній список поповнюється різноманітними, ускладненими та супутніми способами, в яких виявляються розлади харчової поведінки. Хоча у двох людей із РХП можуть бути цілковито різні симптоми, ось деякі ознаки, що допоможуть вам діагностувати це захворювання у близьких*:

– Занепокоєння вагою, їжею, калоріями, вуглеводами, грамами жиру та дієтами.

– Харчові ритуали (їдять лише певну їжу або групу продуктів (наприклад, приправи), надмірне жування не дозволяє їжі торкатися стінок шлунка).

– Експериментування з їжею або суворими дієтами, де виключаються цілі групи продуктів харчування (цукор, вуглеводи, молочні продукти, перехід до вегетаріанства/ веганства).

– Надзвичайна стурбованість розміром та формами тіла.

– Пропуск прийому їжі або вживання невеликих порцій їжі при звичайному харчуванні.

– Усамітнення, небажання зустрічатися з друзями та відвідувати заходи.

– Різкі перепади настрою.

– Сконцентрованість на труднощах.

– Порушення менструального циклу – відсутність менструації або менструація настає лише при прийомі гормональних контрацептивів (це не вважається «справжньою» менструацією).

– Порізи і мозолі на суглобах пальців (як результат викликання блювоти).

– Сухість шкіри та волосся, ламкі нігті, проблеми з зубами, такі як ерозія емалі, карієс та чутливість зубів.

* Цей список не є стандартизованим, а радше є зразком багатьох попереджувальних знаків, пов’язаних із порушеннями харової поведінки.

 

Розлади харчової поведінки впливають не лише на ставлення людей до їжі.

Ми були переконані, що розлади харчової поведінки пов’язані лише з відношенням до їжі та їди, але існує багато інших аспектів життя людини, які зазнають впливу, зокрема:

Продуктові магазини. Уявіть, що ви лікуєтесь від розладів харової поведінки та намагаєтеся придбати собі їжу у магазині, і тут ви бачите незліченну кількість продуктів, що аж кричать про калорії та харчову цінність продукту, додатково марковані як «здорове харчування» або ті, що «не викликають відчуття провини». Я не можу перелічити вам ту кількість людей, для яких придбання продуктів це одне із найбільш стресових та виснажуючих завдань.

Придбання одягу. Розлади харчової поведінки створюють гіперфокусований (і часто спотворений) погляд на своє тіло. І часто, коли думки та поведінка змінюються, здається, що одужання може або має призвести до зміни ваги та тіла. А ще згадайте, як у нашій культурі шанується стрункість тіла, гостро не вистачає одягу розміру плюс, і ось маємо ще один неймовірно стресовий досвід. Що відбувається, якщо хтось, хто лікується ( і при цьому має розмір / вагу тіла, які його цілком влаштовують) не знаходить свого розміру у магазині, бо таких там просто не продають? Коли 68% американських жінок носять розмір 14 або більше (plus size), а лише 2,3% жіночого одягу представлено в розмірах плюс, математика досить проста: у більшості магазинів «великі» розмірів не продають.

Сексуальність та близькість. Нові дослідження показали, що розлади харчової поведінки, особливо нервова анорексія, впливають на сексуальність жінки. І це досить розповсюджений випадок. Що б це не було – голодування, депресія або поєднання факторів (супутні порушення, травми тощо), жінки, які страждають на анорексію, мають не тільки низьке лібідо, але й ізолюються та соромляться себе в результаті цього. (Проблеми зі сексуальністю та близькістю, звичайно, стосуються не лише людей з анорексією, але саме в цій галузі було проведено дуже мало досліджень, тож маємо це виправити!)

 

Ось, чого не слід робити.

Іноді найкраща підтримка для когось – це розуміти хибну поведінку, якою ти можеш (ненавмисно) нашкодити другові, що одужує, і намагатися не робити цього.

Утримайтеся від розмов про їжу з точки зору того, що добре і що погано, перерахування калорій, надмірних тренувань або заохочення розмов про дієту.

– Не зосереджуйте увагу на їжі загалом.

– Не коментуйте зовнішність (вашу чи чужу) у будь-який спосіб.

– Не робіть компліменти, що пов’язані із розміром тіла ( комплімент «ти не товста, ти гарна» означає, що одне виключає інше).

– Намагайтесь не стандартизувати думки та / або поведінку («о так, я теж так роблю») та не підтримуйте стереотипи розладів харчової поведінки («я думав, що лише у багатих білих дівчат бувають розлади харової поведінки»).

– Не виявляйте свій шок, огиду чи судження та не давайте надто спрощених рекомендацій («Чому б тобі просто не з’їсти / не припини їсти»).

– Майте на увазі, що коли хтось лікується, не обов’язково вони одразу почуваються набагато краще.

Ви не завжди будете знати, що сказати, і це нормально! Якщо ви говорили щось із цього раніше, ви лише людина, а коментарі однієї людини не змушують когось посилити розлади харової поведінки. Але зробити все можливе, щоб усунути потенційно шкідливі ситуації для близької людини – це надзвичайно важливий крок.

 

Зрозумійте, що ви не зможете завжди вчиняти правильно.

Можливо, це прозвучить як кліше, але я все одно це скажу: ідеальних людей немає. Я не ідеальна, ваш терапевт не ідеальний, той активіст, за яким ви стежите в Instagram, не є ідеальним, і (це правда) ви також не ідеальні. Усі ми говоримо і робимо неправильні речі, бо ми всі неідеальні люди, що намагаються зрозуміти цей недосконалий та жорстокий світ.

Це нормально не знати, що говорити чи робити, коли у когось із ваших близьких чи у вас розлади харової поведінки. Головне, що ви тут, і ви готові вчитися.

 

Джерело https://iweighcommunity.com/how-to-support-a-friend-recovering-from-an-eating-disorder/