З урахуванням останніх трендів в області харчування, які постійно проникають в наші стрічки новин, соціальні мережі, телебачення, рекламу, книги і розмови зі знайомими, як ми можемо думати не тільки про своє тіло і вазі? Нам як суспільству, і як окремим індивідам давно пора відмовитися від дієт. Як запустити ці зміни і стати противником дієти?

 

Почніть вивчати факти

Викриття неправильних уявлень про ефективність дієт починається з розуміння фактів.

Ви знали, що:

 • Індустрія дієтичного харчування – це галузь з оборотом 70 мільярдів доларів.
  95% дієт не дають результату.
  Більшість тих, хто сидить на дієті, набирають втрачену вагу протягом одного-п’яти років.
  35% людей, що сидять на дієті, роблять її звичкою, що призводить до розладу харчування
  у 25% людей, що сидять на дієті,  розвивається розлад харчової поведінки.

У чому ж іронія цих суперечливих ідей? Індустрія дієт приносить величезні дивіденди; вона побудована на тому, що більшість дієт провалюється. Іншими словами, дієтична галузь – це бізнес, свідомо побудований на очікуванні провалу. Чим більше клієнтів зазнають невдачі, тим більше вони шукають нові дієти, тим самим спонсоруючи і підтримуючи індустрію.

На жаль, цей цикл шкодить тим, хто сидів на дієті. Циклічна зміна ваги, також відома як ефект йо-йо, відбувається, коли людина втрачає і набирає вагу знову і знову. З психологічної точки зору, цей цикл шкідливий в перспективі, так як посилює розчарування людини в собі, хоча насправді це дієта, яка неефективна. Зміни ваги також погіршують здоров’я. Вони викликають дисбаланс серцево-судинної системи, впливаючи на артеріальний тиск, рівень глюкози, ліпідів і інсуліну. Скачки ваги під час схуднення також призводять до втрати м’язової маси, яка замінюється жиром при відновленні ваги, змінюючи з часом склад тіла.

Як свідчать факти, дотримання дієти також піддає людей ризику порушення харчування і навіть серйозних розладів харчової поведінки. Хоча генетика, травми та інші чинники також можуть сприяти розвитку РХП, ідеалізація худорлявості грає в цьому не останню роль. Індустрія дієт, а також соцмережі увічнюють «ідеал худорлявості», відкидаючи ідеї про здоров’я в будь-якій вазі і прийнятті тіла таким, як воно є.

 

Подивіться на харчування по-новому

Дієта і дієтологія (або нутриціологія) не одне і те ж. Коли ви відмовляєтеся від дієти, вам не потрібно відкидати інтерес до здорового харчування. Важливо лише змінити свій погляд на речі.

В процесі лікування розладу харчової поведінки пацієнти можуть навчитися дивитися на харчування через призму, повністю відокремлену від дієти. Харчування може бути цілісним, сучасним, таким що не обмежує і приносить радість.

Наша їжа складається з вуглеводів, білків і жирів. Дієти, як правило, спрямовані на зниження кількості деяких з цих макроелементів – найчастіше вуглеводів і / або жирів. Але насправді нашому організму необхідні всі три основні макроелементи. Звичайно, люди, які сидять на дієті, можуть побачити тимчасову втрату ваги за рахунок зменшення кількості продуктів, але ці результати пов’язані зі зниженням загальної кількості калорій, а не з відмовою від продуктів певного типу.

Не існує гарною чи поганою їжі. Є просто їжа. Ні «чистої їжі». Інакше ми б мали говорити про «брудне харчування». Їжа нейтральна. Коли ми нейтралізуємо їжу і видаляємо позитивні і негативні ярлики щодо продуктів, зменшується почуття сорому по відношенню до їжі, яку ми вжили.

Примітка щодо особливих факторів харчування: у людей можуть бути особливості в харчуванні, пов’язані з їх релігією, етичними поглядами або медичними показаннями (наприклад, целіакія, алергія на горіхи). Ми проти дієти заради «дотримання дієти», але приймаємо обмеження в харчуванні, які мають вищеописану основу. У таких випадках при роботі з пацієнтами ми відокремлюємо думки і поведінку, пов’язані з розладом харчової поведінки, від обмежень в харчуванні, пов’язаних з культурними або медичними факторами.

 

Інтуїтивне харчування

Крім переосмислення концепції харчування, протидія дієті також вимагає нового погляду на нього. Їжа – це те, що буде у вашому житті завжди. Без їжі немає життя. Культура дієт часто заохочує утримання від певних типів продуктів. Але насправді утримання не працює з їжею. Для тих, хто бореться зі зловживанням психоактивними речовинами, утримання – ясне і життєстверджуюче рішення для подолання залежності. Але їжа не підпадає під цю логіку. Ви можете жити без наркотиків і алкоголю, але не без їжі.

На відміну від боротьби з вживанням наркотиків, питання з їжею краще вирішувати через контакт з нею. В контексті лікування розладу харчової поведінки контакт з продуктами, що викликають страх чи тривогу, може бути вирішальним кроком в нейтралізації їжі і відновленні цілісного погляду на харчування.

Моя мета як дієтолога допомогти пацієнтам виробити інтуїтивний підхід до харчування. «Інтуїтивне харчування: революційна програма, яка працює», написана Еліза Реш і Евелін Триболі, виділяє десять ключових принципів інтуїтивного підходу до їжі:

 1. Відмовтеся від дієти – коментарі зайві, правда?
 2. Прислухайтеся до відчуття голоду – їжте, коли голодні.
 3. «Потоваришуйте» з їжею – зробіть нейтральними «хороші» і «погані» продукти.
 4. Киньте виклик обмеженням в їжі – слухайте, чого хоче ваше тіло.
 5. Відчувайте, коли наїлися – прислухайтеся не тільки до сигналів голоду, але і до сигналів ситості.
 6. Насолоджуйтесь прийомом їжі – і ви дізнаєтеся, що значить бути задоволеним після їжі.
 7. Приділіть увагу почуттям, не вживаючи їжу – замість того, щоб покладатися на їжу з метою заспокоїтися, досліджуйте свої почуття.
 8. Поважайте своє тіло. Воно – ваш вічний будинок. Ставтеся до нього дбайливо.
 9. Робіть вправи по-іншому. Відчуйте, що означає рухатися в задоволення.
 10. Поважайте своє здоров’я. Харчуйтеся дбайливо. Пам’ятайте, що вашому організму для нормального розвитку необхідні всі макроелементи.

Майте на увазі, що на початкових етапах лікування розладу харчової поведінки вам можуть запропонувати організований і структурований підхід до харчування. Це важливий аспект лікування для тих, хто не перестав відчувати сигнали голоду і ситості в результаті розладу харчової поведінки. Не завжди інтуїтивне харчування може бути відправною точкою, хоча воно повинно бути деякою метою. Будь-яка робота з дієтологом повинна бути адаптована до потреб пацієнта.

Викриття міфів і фактів про дієту, переосмислення прийому їжі і впровадження інтуїтивного підходу до харчування – ключові аспекти антидієтичного мислення. Всі ці елементи складають основу антидієтичного способу життя. Однак є ще багато сфер для дослідження. Крім аспектів, пов’язаних з їжею, антидієтичний світогляд також включає в себе соціокультурні аспекти і образ тіла.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-to-be-anti-diet-part-one-diets-nutrition-food-and-eating