Щоб не набирати вагу деякі люди пережовують їжу та випльовують її перед тим, як проковтнути. Цю практику називають «дієтичною порадою», але вона може бути небезпечною з кількох причин.

 

Що таке розлад випльовування їжі після жування?

Як випливає з назви, людина пережовує їжу, а потім випльовує її, не ковтаючи. Концепція полягає в тому, щоб насолоджуватися смаком, не набираючи калорії.

Навіть якщо ця поведінка починається як спроба контролювати вагу, ця звичка з часом може стати компульсивною, сприяючи розвитку інших порушень моделей харчування.

 

Причини розладу випльовування їжі після жування

Подібно до інших розладів цей може бути пов’язаний із такими станами психічного здоров’я, як:

  • Розлад тривожності
  • Обсесивно-компульсивний розлад
  • Вживання психоактивних речовин
  • Депресія

Деякі люди можуть пережовувати їжу певну кількість разів, перш ніж виплюнути її, що може бути проявом деяких із цих станів, особливо тривожних розладів.

Низька самооцінка та негативне уявлення про своє тіло також можуть відігравати роль у підтримці такої поведінки. Проте конкретну причину розладу експерти поки не називають.

 

Наскільки поширеним є розлад випльовування їжі після жування?

Попри потенційно шкідливі наслідки, розлад іноді рекламують як «пораду до дієти». Деякі блогери просувають цю ідею як «спосіб отримати все», а в Інтернеті багато запитів про те, як її застосовувати.

Поширеність і доступність цієї ідеї може сильно впливати. Більш як 12% підлітків пробували жувати та спльовувати їжу. Але що гірше, ті, хто це робив, мали вищі показники психологічного стресу.

 

Випльовування їжі після жування: розлад чи симптом?

Експерти розходяться в думках щодо того, як саме визначити цю поведінку. Деякі вважають, що випльовування їжі після жування є окремим розладом харчової поведінки, а інші вважають, що це симптом інших РХП.

 

Випльовування їжі після жування як розлад

Коли справа доходить до офіційного визнання, поведінка жування та спльовування формально не є розладом. Захворювання не відображається в Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів (DSM), який містить усі визнані розлади психічного здоров’я.

Випльовування їжі після жування спочатку вважалося формою очищення, і «належало» людям з нервовою булімією. А в попередній версії DSM зазначено випльовування їжі після жування як симптом групи розладів харчової поведінки неспецифічного типу (EDNOS).

Однак, деякі експерти стверджують, що така поведінка повинна бути внесена до офіційного переліку. Бо якщо ми її виключаємо, лікарі ризикують пропустити деякі з цих форм поведінки та призвести до ускладнень у людей, що мають розлад випльовування їжі після жування.

 

Випльовування їжі після жування як симптом

Багато дослідників стверджують, що така поведінка не є розладом сама по собі, а скоріше є симптомом інших розладів харчової поведінки.

Одне дослідження показало, що майже 25% людей з діагностованими розладами харчової поведінки використовували жування та спльовування як компенсаторну поведінку. У іншому було сказано, що випльовування їжі після жування є потенційним показником погіршення харчової поведінки.

Деякі порівнюють випльовування їжі після жування з іншими поширеними симптомами розладу харчової поведінки, зокрема:

  • Застосування проносних засобів
  • Обмеження споживання їжі
  • Надмірні фізичні вправи

 

Побічні ефекти випльовування їжі після жування

Хоча експерти не зовсім впевнені, як визначити поведінку жування та спльовування, в одному вони погоджуються – ця ідея небезпечна.

Недоїдання

Недоїдання є одним із можливих побічних ефектів, оскільки випльовування їжі заважає організму засвоювати необхідні поживні речовини. Але в результаті це призводить до збільшення ваги через переїдання, яке відбувається, щоб компенсувати поведінку.

Проблеми зі шлунком

Люди, які спльовують їжу після пережовування, також ризикують мати проблеми зі шлунком. Коли ви пережовуєте їжу, ваше тіло виділяє шлункову кислоту, щоб підготуватися до травлення. Отже, відбувається виділення кислоти в порожній шлунок, що призводить до виразки шлунка або інших ускладнень.

Інші побічні ефекти

Збільшення слинних залоз, карієс і гормональний дисбаланс також є серйозними потенційними побічними ефектами випльовування їжі після жування.

 

Що робити з компульсивним випльовуванням їжі

Якщо ви жуєте їжу й випльовуєте її опісля, це може свідчити про ваші глибокі занепокоєння чимось.

Така поведінка часто пов’язана з іншими розладами психічного здоров’я чи невпорядкованим режимом харчування або супроводжує їх. Це може нашкодити вашому розуму та тілу, особливо в довгостроковій перспективі.

Звертаючись за допомогою, ви можете вирішити не лише поведінку випльовування їжі після жування, але й побічні проблеми, які можуть виникати.

Терапія може допомогти вам впоратися з нав’язливими думками і зробити перші кроки на шляху до одужання.

 

Поширені запитання про розлад випльовування їжі після жування

Якщо ви або ваша близька людина стикнулись з цією поведінкою, у вас можуть виникнути запитання щодо цього захворювання та кроків до лікування.

Чи призводить жування і спльовування до інсулінорезистентності?

Це питання обговорюється на багатьох форумах з харчування.

Коли ми пробуємо солодку їжу, навіть якщо вона не потрапляє в шлунок, організм може виділяти невелику кількість інсуліну, але невідомо, чи це саме по собі призводить до резистентності до інсуліну.

Більш імовірно, що резистентність до інсуліну може виникнути через пропуск їжі або вживання їжі один раз на день. Ймовірність така, що це може бути через випльовування їжі після жування, а може й ні.

Випльовування їжі після жування призводить до втрати ваги?

Буває по-різному. Люди, які випльовують їжу після жування, можуть спостерігати деяку втрату ваги, особливо в короткий час. Але якщо ця поведінка також була пов’язана з циклами переїдання та очищення, то це може призвести до збільшення ваги.

Чи призводить до збільшення ваги випльовування їжі після жування?

Така поведінка сама по собі не призводить до збільшення ваги. А на початку може навіть викликати її втрату.

Але випльовування їжі після жування також пов’язують зі збільшенням ваги, оскільки воно пов’язане з циклами переїдання та очищення.

Чи засвоюються калорії в роті?

Деякі калорії можуть поглинатися в ротовій порожнині, але більшість засвоюється пізніше в процесі травлення. Це залежить від типу їжі, яку ви їсте, як довго вона знаходиться у вашому роті, і яку частину з цього ви ковтаєте.

Якщо я жую їжу, але не ковтаю, чи є у мене розлад харчової поведінки?

Якщо ви регулярно випльовуєте їжу після жування, це може бути ознакою розладу харчової поведінки. Спілкування з кваліфікованим терапевтом може допомогти вам зрозуміти цю поведінку та сформувати здоровіші звички.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/help-chewing-spitting-disorder