Однією з характерних рис розладів харчової поведінки є надання великого значення вазі та фігурі у визначенні власної самооцінки. Крім того, люди з розладами харчової поведінки часто вважають, що дієта, фізичні вправи або – у випадку нервової булімії – очищення можуть контролювати форму тіла та вагу. Люди з нервовою булімією очищаються, намагаючись позбутися спожитих калорій (що насправді неефективно), спорожнити або зменшити шлунок, змінити свій настрій. Булімія несе серйозні ризики для психічного та медичного здоров’я. Шлях до одужання від булімії зазвичай включає (як мінімум) амбулаторну терапію у кваліфікованого фахівця з психічного здоров’я, такого як психолог або інший терапевт з розладів харчової поведінки.

 

Лікування булімії

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є найкраще вивченим і ефективним методом лікування булімії. Терапія починається з початкової мети: припинити очищення. Інші найближчі цілі включають моніторинг споживання їжі та впровадження регулярного харчування, яке зазвичай складається з трьох прийомів їжі та двох-трьох перекусів, розподілених протягом дня. Під час терапії пацієнт і терапевт усувають різні фактори, які підтримують розлад харчової поведінки. До них відноситься надмірна оцінка ваги, фігури та здатності контролювати ці фактори. Інші фактори включають дієтичне харчування та обмеження споживання їжі, а також такі чинники, як настрій і тривога, що впливають на харчування.

Більшість пацієнтів з нервовою булімією звертаються до лікування з вагою, яка знаходиться в середньому діапазоні для їхнього зросту. На відміну від хворих на нервову анорексію, які за визначенням мають меншу вагу. Попри те, що вони мають «нормальну» вагу, на початку лікування незадоволеність тілом та своєю вагою дуже сильні. Пацієнти вважають, що за допомогою очищення вони контролюють свою вагу. Люди з булімією часто різними способами обмежують споживання їжі. Але цей контроль втрачається і зрештою призводить до переїдання та очищення. Лікування полягає в тому, щоб приймати їжу через рівні проміжки часу, не очищаючись. Таким чином, загальний страх пацієнтів полягає в тому, чи призведе зміна режиму харчування до збільшення ваги. Відповідь… можливо.

 

Зміни ваги під час лікування булімії

У більшості пацієнтів з нервовою булімією лікування не призводить до значних змін ваги. Однак деякі пацієнти можуть набирати вагу. Невеликий відсоток пацієнтів втрачає вагу після припинення переїдання. Ми не радимо пацієнтам, які одужують від розладів харчової поведінки (та й взагалі будь-кому), ставити перед собою конкретну цільову вагу. Зосередженість на втраті ваги несумісна зі стратегіями КПТ, які передбачають збалансоване й регулярне харчування. Вага може природним чином коливатися протягом курсу лікування. Щобільше, коли людина нормально харчується, її тіло природно тяжіє до певного рівня – біологічно зумовленої ваги, яка значною мірою знаходиться поза нашим контролем. Дійсно, навчитися менше зосереджуватися на вазі тіла як визначальному факторі досягнень або самооцінки – цінна мета лікування.

 

Що таке зниження ваги?

Деякі пацієнти з булімією можуть почати лікування з вагою, яка знаходиться в межах норми для їхнього зросту або навіть на підвищеному рівні, але є низькою в контексті їхньої дорослої ваги в анамнезі. Зменшення ваги – це підтримання ваги тіла, яка є нижчою за максимальну вагу дорослої людини. Останні дослідження почали проливати світло на вплив зниження ваги на розлади харчової поведінки, особливо на булімію. Булімія часто починається з бажання схуднути та спроб схуднути за допомогою дієти.

Дослідження показали, що життя зі зниженою вагою має значний вплив на булімію. Це збільшує ймовірність переїдання — можливо, через заснований на мозку біоповедінковий механізм самозбереження — і подальше очищення. Крім того, всупереч думці людей з булімією про те, що вони здатні контролювати свою вагу, зменшення ваги з часом призводить до її збільшення. Це ще більше сприяє дієті та очищенню, враховуючи сильний страх погладшати, який відчуває більшість пацієнтів.

 

Чи наберу я вагу?

Отже, що це означає для лікування та одужання? Для пацієнтів, які проходять лікування, це означає, що так, ви можете набрати вагу. Це особливо ймовірно, якщо ваша вага нижча, ніж попередня більша вага. Це може лякати, особливо спочатку. Лікарі часто відчувають себе незручно, обговорюючи цю тему. У них навіть може виникнути спокуса запевнити вас, що ви не наберете вагу. Однак це суперечить тому, що ми зараз знаємо про зниження ваги. Крім того, це лише підсилює думку про те, що набору ваги слід побоюватися та уникати за будь-яку ціну. Збільшення ваги насправді може бути ключем до розриву циклу переїдання та очищення, що є набагато ціннішим, ніж збереження низької ваги.

Більше зниження ваги пов’язане з продовженням симптомів булімії та рецидивами, тому набір ваги може збільшити ймовірність одужання від булімії, а також служити захистом від майбутніх рецидивів розладів харчової поведінки. Збільшення ваги може бути не лише побічним ефектом лікування, але й відповідною метою лікування, якщо ви страждаєте на булімію та живете зі зниженою вагою, так само, як це важлива мета для тих, хто одужує від анорексії.

 

На завершення

Якщо ви вже проходили попереднє лікування, але все ще відчуваєте переїдаєте та/або очищуєтесь, важливо дослідити, чи може зниження ваги бути фактором, що сприяє цьому. Ви можете обговорити зі своїм лікарем доцільність набору ваги. Розуміння ролі зниження ваги в підтримці розладу харчової поведінки має слугувати мотивацією для продовження лікування та роботи над управлінням негативними відчуттями, пов’язаними зі збільшенням ваги. Дійсно, корисно дослідити мотивацію, що стоїть за важливістю бути худим або підтримання певної ваги, а також подолання страхів, пов’язаних з набором ваги. Ви можете виявити, що життя з дещо більшою вагою, після того, як ви це прийняли, може бути набагато менш стресовим і забирати менше часу, ніж примушування вашого тіла важити менше, ніж воно запрограмоване біологічно.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/weight-gain-in-bulimia-recovery/