Що таке зловживання проносними?

Зловживання проносними засобами відбувається, коли людина намагається вивести небажані калорії, схуднути, «відчути себе худим/порожнім» через повторне, часте вживання проносних. Часто проносними зловживають, вважаючи, що вони допоможуть вивести їжу і калорії до того, як вони встигнуть засвоїтися. Але це не так. Зловживання проносними часто призводить до різноманітних ускладнень зі здоров’ям, а іноді й до ризику для життя.

 

Міф про проносні засоби

Твердження про те, що проносні засоби допомагають контролювати вагу, є міфом. Насправді до того моменту, коли проносні подіють на товстий кишечник, більшість продуктів і калорій вже поглинута тонким кишечником. Хоча проносні штучно стимулюють спорожнення товстого кишківника, «маса», яка виходить, містить мало їжі, жирів і калорій. Натомість відбувається втрата води, мінералів, електролітів, а також неперетравлюваної клітковини і відходів з товстого кишечника. Ця «водяна маса» повертається, як тільки людина випиває будь-яку рідину, і тіло відновлює гідратацію. Якщо людина, яка хронічно зловживає проносними засобами, відмовляється відновлювати водний баланс, вона ризикує зневодненням, що додатково обтяжує органи й може призвести до смерті.

 

Які наслідки зловживання проносними засобами для здоров’я?

– Порушення електролітного та мінерального балансу. Натрій, калій, магній і фосфор є електролітами та мінералами, які присутні в дуже специфічних кількостях, необхідних для належного функціонування нервів і м’язів, зокрема товстої кишки та серця. Порушення цього балансу може спричинити неправильне функціонування цих життєво важливих органів.

– Сильне зневоднення може спричинити тремор, слабкість, розмитість зору, непритомність, пошкодження нирок і, в крайніх випадках, смерть. Зневоднення часто вимагає медикаментозного лікування.

– Залежність від проносних засобів виникає внаслідок їх надмірного застосування й може призвести до того, що товста кишка перестане реагувати на звичайні дози проносних засобів, і з часом їх знадобиться все більша і більша кількість.

– Це може викликати пошкодження внутрішніх органів, зокрема розтягнуту або «ледачу» товсту кишку, кишкову інфекцію, синдром подразненого кишківника і, в деяких випадках, пошкодження печінки. Хронічне зловживання проносними може підвищити ризик розвитку раку товстої кишки.

 

Як лікувати зловживання проносними засобами?

Подолання зловживання проносними засобами вимагає взаємодії з командою медичних працівників, які мають досвід лікування розладів харчової поведінки, включаючи терапевта, психіатра, психотерапевта і дієтолога. Також корисною є підтримка близьких друзів та сім’ї. Зустрічі з іншими людьми, щоб обговорити тривоги, занепокоєння та труднощі, можуть значно допомогти пережити важкі часи в процесі одужання.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/laxative-misuse/