Якщо у вас нервова булімія, чи знаєте ви, що надто низька вага може бути проблемою? І що це може спричинити переїдання?

Відомо, що пацієнти з нервовою анорексією повинні набрати вагу для одужання, але мало хто знає, що це також стосується і нервової булімії. У цій статті розглядатиметься дослідження ролі попередньої та поточної ваги на розвиток нервової булімії.

 

Що таке зниження ваги та чому це проблема?

Зменшення ваги – це різниця між найбільшою масою тіла дорослої людини та поточною вагою. Її також можна розглядати як кількість ваги, яку людина втратила від попередньої високої ваги, найчастіше через дієту.

Тіло кожної людини має свою форму та розміри. Коли людина намагається зменшити свій розмір до меншого, ніж передбачено його генетикою, переїдання може бути природним захистом організму, щоб уникнути смерті від голоду та повернути тілу свою здорову вагу.

Втрата ваги зменшує метаболізм і кількість енергії, яку спалює організм. А також підвищує апетит. Певну роль у цьому процесі відіграє гормон лептин, який посилає сигнали ситості в мозок. Дослідження показують, що люди з високим показником зниження ваги, тобто ті, хто сильно схуд, мають нижчий рівень лептину. З цих причин існує біологічна схильність до відновлення втраченої ваги.

 

Ранні дослідження зменшення ваги при нервовій булімії

У 1979 році Джеральд Рассел опублікував статтю, в якій вперше описувалась нервова булімія як варіант нервової анорексії. У цій статті він зазначив, що зменшення ваги відіграє певну роль у розвитку нервової булімії. Рассел описав, як пацієнти намагаються знизити свою вагу нижче здорової маси тіла і, як наслідок, починають переїдати та очищатися.

У початковому дослідженні Рассела взяли участь 30 пацієнтів з нервовою булімією, з яких 17 раніше відповідали всім критеріям нервової анорексії. Ще 7 пацієнтів також мали втрату ваги, але недостатню, щоб називати це нервовою анорексією. Майже кожен пацієнт згадував, що до нервової булімії у них була втрата ваги.

Окрім цього останніх 15 років не було багато досліджень щодо зниження ваги. Нещодавно кілька дослідників почали вивчати вплив поточної та попередньої ваги на розлади харчової поведінки. Хоча це дослідження все ще знаходиться на ранній стадії, воно допомагає нам краще зрозуміти небезпеку зниження ваги.

 

Останні дослідження ролі зниження ваги в нервовій булімії

Дослідження показують, що перед початком хвороби люди з нервовою булімією часто мають масу тіла, що перевищує середню. З прогресуванням розладу вага значно втрачається. Коли люди звертаються за лікуванням, то зазвичай знаходяться в межах «здорового» діапазону ваги, але це нижче нормальної ваги для них. Згідно з дослідженням, в середньому зниження ваги становить приблизно 14 кг.

Ці результати вказують на те, що люди звертаються до булімічної поведінки (обмеження та очищення), щоб уникнути повернення до більшої маси тіла. Не дивно, що чим більше зниження ваги, тим більша кількість симптомів булімії та тим довша тривалість хвороби. Більше зниження ваги також передбачає збільшення ваги у пацієнтів з нервовою булімією як під час, так і після лікування. Отже, нервова булімія спричинена не лише психологічними факторами, а й біологічними.

Пацієнти зі зниженням ваги та нервовою булімією, які прагнуть досягнути меншої ваги, заходять у глухий кут. Схуднення робить їх більш схильними до набору ваги, але бажання збереження меншої ваги робить це збільшення ваги дуже вірогідним.

Дослідники ще не до кінця розуміють, чи зменшення ваги на пару кілограмів є проблемою, чи проблемою є лише висока втрата ваги. Також невідомо, чи ефект зниження ваги є сильнішим, якщо людина мала велику вагу тривалий час, чи тоді, коли вага знижувалася протягом тривалого часу. Це питання, на які дослідники наразі шукають відповіді.

 

Що це означає для людей з нервовою булімією?

Джурасіо та його колеги (2017) припускають, що пацієнти, які не одужують за допомогою курсу когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) для нервової булімії, можуть прискорити одужання, набравши вагу. Виглядає так, що збільшення ваги може зменшити бажання переїдати та очищатися. Вони рекомендують спеціалістам регулярно та ретельно перевіряти вагу в анамнезі. Пацієнтам зі значним зниженням ваги та тим, хто набирає вагу після початку регулярного харчування, корисно отримати додаткову інформацію про вплив зниження ваги на симптоми нервової булімії. Лікарі ж мають інформувати пацієнтів про те, що з часом дотримання дієти має зворотний ефект і призводить до збільшення ваги.

Таким чином, навіть якщо ви їсте достатньо і не обмежуєте споживання їжі, переїдання може бути сигналом, що вам потрібно набрати вагу. Успішне лікування – це визнання того, що генетика визначає розмір та форму тіла, і ваша природна вага може бути вищою, ніж ви очікуєте. Ваше тіло не схоже на тіло когось іншого.

Прийняття себе може бути важкою психологічною роботою, але ви можете звернутися за підтримкою. Пам’ятайте, що альтернативою прийняттю може бути продовження переїдання та очищення.

 

Як я дізнаюся, що моя вага нижча, ніж має бути?

Ось деякі питання для самоконтролю:

  • Ваша нинішня вага нижча за вашу рекомендовану вагу?
  • Вас турбують думки про їжу?
  • Чи буває так, що ви з’їдаєте надзвичайно велику кількість їжі за короткий проміжок часу і відчуваєте, що втрачаєте контроль?
  • Чи їсте ви імпульсивно, коли цього не планували, або їсте на емоціях?

Якщо більше ніж одне з перерахованого вище вірно, подумайте про те, щоб звернутися за допомогою та трохи набрати вагу.  Найкраще – це досягти ваги, яка є біологічно визначена для вас здоровою, незалежно від того, яке число вважається нормою. У нас ще недостатньо досліджень, щоб сказати, чи ви маєте повернутися до своєї найвищої ваги, чи достатньо набрати втрачену вагу. Але збільшення ваги позбавить вас від хвилювання щодо їжі, зменшить деякі симптоми нервової булімії та загалом покращить якість вашого життя. Ви також можете виявити, що негативні наслідки збільшення ваги, яких ви боїтеся, не справджуються.

Коли вага не знижується, ви можете більше насолоджуватися різноманітною їжею без нав’язливих хвилювань і жити повноцінніше. Ви можете піти повечеряти та насолодитися напоєм, з’їсти тортик на день народження колеги, поїхати в подорож і спробувати місцеву кухню – і все це без хвилювань.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/is-weight-suppression-driving-your-binge-eating/#more-4203