Переїдання є основним діагностичним симптомом розладів харчової поведінки, таких як розлад нападоподібного переїдання (binge-eating) та нервова булімія. Люди, які страждають від порушення харчової поведінки, можуть часто вдаватися до надмірного вживання їжі або переїдання. Це часто пов’язано з різноманітними генетичними, емоційними, психологічними та екологічними факторами.

Ці фактори можуть охоплювати сімейну історію розладу переїдання або залежності, соціальні норми щодо схуднення та дієти, а також негативне сприйняття свого тіла. Дослідники виявили, що дофамін може бути пов’язаний із переїданням.

Хоча важко точно визначити причину хронічних розладів психічного здоров’я, таких як РХП, вважається, що дофамін є основним фактором розвитку порушеної харчової поведінки — особливо переїдання (binge-eating). Але що ж таке дофамін?

 

Розуміння дофаміну

Дофамін – це нейромедіатор, який передає хімічні сигнали від нейрона до інших клітин мозку. Він пов’язаний з когнітивними здібностями, мотивацією, імпульсивністю, настроєм та багатьма іншими поведінковими та фізичними функціями. Дофамін також відповідає за поведінку, яка призводить до бажаного результату або винагороди.

Виграш у лотерею та вживання наркотиків чи алкоголю, схоже на переїдання, оскільки ці дії змушують людей почуватися добре тієї самої миті, викликаючи надмірну стимуляцію в зоні мозку, що відповідає за винагороду. Така поведінка викликає величезний викид дофаміну та змушує нас регулярно виконувати те, що приносить задоволення.

Достатня кількість дофаміну в організмі зазвичай дає гарний настрій і багато енергії. Коли дофаміну в організмі замало, людина відчуває себе кволою та не має мотивації. І навпаки, надлишок дофаміну може викликати сильне відчуття ейфорії.

Переїдання активує таку ж дофамінову реакцію в центрі задоволення та винагороди мозку, як і вживання кокаїну або алкоголю. Подібно до того, як дефіцит дофаміну може призвести до залежності, низький рівень дофаміну призводить до посилення потягу до їжі, що може спричинити епізоди переїдання.

 

Як дофамін пов’язаний з розладами харчової поведінки та залежностями

Дофамін сприяє толерантності. Тобто людині потрібно виконувати певну дію частіше або приймати більшу кількість речовини, щоб відчути той самий ефект, що й при першому вживанні. Однак ці повторювані дії можуть порушити природний цикл дофаміну в організмі. Отже, якщо дофамінова система не регулюється або не працює належним чином, людина ризикує розвинути залежність або розлад психічного здоров’я.

Одне дослідження показало, що люди з розладом нападоподібного переїдання або булімією, часто зловживають психоактивними речовинами. Усі три стани мають загальні фактори ризику, такі як перебування поруч із певною їжею чи речовинами, контакт із ними та переживання травматичних подій у дитинстві. Хоча залежності та розлади харчової поведінки різняться за ступенем тяжкості у різних людей, вони також мають спільні симптоми, такі як сильний потяг до певної речовини або їжі та відчуття повної втрати контролю, попри негативні наслідки.

Це свідчить про те, що дофамінові теорії розладів щодо вживання психоактивних речовин, які розроблялися протягом останніх 40 років, можуть бути застосовані також до переїдання. Але потрібно більше досліджень, щоб точно визначити, як саме рівень та активність дофаміну пов’язані з переїданням. На щастя, існують різні способи боротьби з переїданням і регулювання рівня дофаміну.

 

Подолання нападободібного переїдання (binge-eating)

Коли ви стикаєтеся з сильним потягом до їжі, важливо мати корисні стратегії подолання. Ви можете боротися з переїданням і регулювати свій рівень дофаміну та активність, зокрема, такими способами:

  • Розуміти ознаки переїдання. Якщо вам важко контролювати споживання їжі, як під час стресу, так і тоді, коли ви не голодні, у вас можуть виникнути проблеми з переїданням. Повторювані протягом тривалого періоду часу епізоди переїдання можуть призвести до розвитку або виникнення розладу харчової поведінки.
  • Вилучіть можливі тригерні продукти. Тригерні продукти це ті, що штовхають людину до переїдання. Чим більше продуктів-тригерів навколо вас, тим більша ймовірність того, що ви будете їсти їх без упину.
  • Включіть у свій раціон більше здорових жирів і білків. Тригерні продукти часто піддаються високій обробці та мають невелику поживну цінність. Заміна їх більш здоровими жирами та білками з таких джерел, як горіхи, яйця, курка та авокадо, може покращити якість вашого раціону, регулювати активність дофаміну та знизити ймовірність переїдання.
  • Почніть медитувати. Зміни у свідомості, які відбуваються під час медитаційних технік, зокрема йоги та глибокого дихання, можуть вивільнити дофамін. Так ви почуватиметеся енергійними та менш схильними до переїдання.
  • Достатньо відпочивайте. Депривація сну може призводити до частіших епізодів переїдання. Щобільше, деякі дослідження показали, що регулярний якісний сон протягом восьми годин на день може допомогти вам збалансувати та підтримувати рівень дофаміну в мозку, зменшуючи частоту таких епізодів.

Турбота про себе є основним компонентом процесу одужання, коли ви намагаєтеся подолати залежність від їжі самостійно, але також дуже важливо розуміти, що дофамін може впливати на багато аспектів вашого фізичного і психічного здоров’я. Тим, хто продовжує боротися з регулярними випадками переїдання, може знадобитися професійна допомога.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/the-link-between-dopamine-and-binge-eating