Пандемія COVID-19 призвела до зростання проблем психічного здоров’я та зловживання психоактивними речовинами, і це лише верхівка айсберга, про яку ми знаємо.

Також почастішали випадки та рецидиви розладів харчової поведінки. У перший рік пандемії в Університетській лікарні в Мічигані зафіксували 125 випадків госпіталізації пацієнтів віком від 10 до 23 років із розладом харчової поведінки. Це більш ніж удвічі перевищує середній показник (56) за той же період із 2017 по 2019 рік.

Особливо різко збільшилася кількість дівчаток-підлітків із цим діагнозом. Аналіз даних електронних медичних карт із 80 лікарень США показав, що кількість госпіталізацій дівчаток віком від 12 до 18 років збільшилася на 30% порівняно з прогнозами, що ґрунтуються на передпандемічних тенденціях (кількість госпіталізацій серед чоловіків не збільшилася).

Це тривожні тенденції, як і збільшення спроб самогубства серед дівчаток-підлітків. У найкритичніший момент взимку 2020 року дівчата намагалися покінчити життя вчетверо частіше, ніж юнаки. За даними Центрів контролю та профілактики захворювань (CDC), кількість відвідувань відділень невідкладної допомоги при підозрі на суїцид серед американських підлітків у віці 12-17 років під час пандемії збільшилась на 51% порівняно з тим самим періодом 2019 року.

Немає чіткої впевненості, що між зростанням розладів харчової поведінки та збільшенням кількості спроб самогубства під час пандемії є зв’язок. Проте Національна асоціація нервової анорексії і пов’язаних із нею захворювань (ANAD) повідомляє, що у США щорічно відбувається 10 200 смертей, причина яких розлади харчової поведінки. 26% людей з РХП намагаються покінчити життя самогубством.

Але без схильності до суїциду, людина з розладом харчової поведінки може мати фізичні та психічні наслідки для здоров’я в довгостроковій перспективі.

 

Як пов’язані симптоми самоушкодження та розладу харчової поведінки

Протягом багатьох років дослідники пов’язували розлади харчової поведінки та самоушкоджуючу поведінку (відому як несуїцидальне самоушкодження (НССП).

Приклади НССП включають порізи, випалювання шкіри, завдання себе ударів кулаком; закладання під шкіру гострих предметів; або ряд інших форм поведінки, які завдають болю, але не націлені на переривання життя.

Харчові розлади та НССП впливають на самопочуття людини, і люди з цими розладами часто використовують їх як спосіб висловити чи придушити свої емоції. Але цей механізм погано допомагає справлятися зі стресом.

Згідно з дослідженням у Корнельському університеті, симптоми самоушкодження та розладу харчової поведінки йдуть пліч-о-пліч приблизно у 25-50%. Рівень збігу (який може досягати 65%) вищий серед людей із психічним захворюванням.

Дівчатка-підлітки перебувають у зоні ризику розвитку розладу харчової поведінки, що поєднується з НССП.

 

Крім статі та віку, є інші фактори, які наражають людину на ризик РХП і НССП одночасно:

 • Важко справлятись з негативними емоціями
 • Відсутність здорових сімейних відносин
 • Тенденції до дисоціації
 • Імпульсивність
 • Депресія
 • Наявність травми або досвід аб’юзу
 • Негативне відношення до свого тіла

 

Як допомогти людині зі схильністю до самоушкодження та розладом харчової поведінки

Як і у випадку з будь-якими іншими проблемами психічного здоров’я, найкращий спосіб продемонструвати свою участь – це надати підтримку.

Поведінка при РПХП та НССП, як правило, є ознакою глибинного стресу, а не спробою маніпулювання чи привернення уваги. Ось деякі поради, як ви можете допомогти:

 • Продемонструйте свою турботу. Це найпростіший спосіб, але також і один з найефективніших. Даючи знати людині, що ви поруч, ви також даєте їй зрозуміти, що не засуджуєте її. А зробите все можливе, щоб допомогти йому впоратися із цим.
 • Знаходьте нові форми боротьби зі стресом. Розлади харчової поведінки та НССП часто допомагають упоратися з іншими проблемами. Але допомагаючи людині проживати негативні події в конструктивній формі, наприклад, прогулюючись вулицею, слухаючи музику або займаючись творчістю, ви представляєте альтернативи, які можуть пом’якшити шкідливу поведінку при РХП.
 • Будьте дбайливими. Не применшуйте вплив розладу харчової поведінки та самоушкодження. І те й інше вимагає особливої ​​уваги та часу, перш ніж людина почне одужувати. Намагайтеся уникати порад, які легко інтерпретувати як критику. Ставтеся уважно до почуттів людини, навіть якщо вам складно зрозуміти, через що вона проходить.
 • Знайдіть варіанти лікування. Розлади харчової поведінки та самоушкодження – серйозні проблеми, які можуть вимагати професійного лікування. Пошукайте місцеві терапевтичні ресурси, складіть список професійних експертів, які можуть надати комплексну допомогу.

 

Понад чверть людей, які страждають на розлад харчової поведінки, намагаються покінчити життя самогубством, і НССП, хоч і не є суїцидальною поведінкою, але може бути тривожним дзвінком подальших спроб самогубства.

Розлади харчової поведінки та самоушкодження піддаються лікуванню, і за правильної підтримки людина може повернутися до здорового та продуктивного життя.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/understanding-the-link-between-self-harm-eating-disorders