Різноманітність, баланс і помірність. Це основні відмінні ознаки здорового харчування. Їжа повинна приносити задоволення, забезпечуючи при цьому нормальне функціонування організму. На жаль, через таких факторів, як соціальні мережі, індустрія дієти і схильність до вихваляння стрункості, способи і причини споживання їжі значно змінилися за останні роки.
Що таке орторексія

Хоча нервова орторексія ще не включена в Діагностичне і статистичне керівництво по психічних розладів (DSM), число людей, які лікуються від неї, зростає.

Про орторексію стали говорити в 1997 році завдяки лікарю Стівену Братману . Він виявив парадокс, що багато прихильників здорового харчування з одного боку відстоювали зміцнення здоров’я, з іншого – їх обмежуюча, нав’язлива поведінка привела до прямо протилежного ефекту.

Жінка з таким розладом хоче їсти тільки «хороші» продукти і виключити всі «погані» зі свого раціону. Такий підхід до їжі викликаний дихотомічний мисленням і є нездоровим. Не можна навішувати на їжу позитивні або негативні ярлики.

Як і при інших розладах харчової поведінки, все починається досить невинно і з добрими намірами. Людина починає вивчати керівництво по «здоровому харчуванню», засноване на наукових даних. Не встигаєш озирнутися, як це перетворюється в стратегію з жорсткими, не здоровими правилами і дуже обмеженим списком допустимих продуктів. Популярні словосполучення, такі як «чиста», «жива» їжа, визначають щоденний раціон.

Нав’язливе бажання чинити правильно часто посилюється прагненням до екологічності . Прийнятні продукти – ті, які не завдають шкоди навколишньому середовищу. Спочатку це може здатися здоровим підходом, але це не так.

Для підтримки гомеостазу людському організму потрібні вітаміни, мінерали, білки, вуглеводи і корисні жири. Виняток цілої групи продуктів харчування може привести до недоїдання, хвороб і навіть смерті.

Є й інший хвилюючий момент орторексії . Люди з цим захворюванням багато досліджують питання, грунтуючись на фактах, і тому дуже багато знають про продукти харчування, агрокультурі і харчуванні. Ця необхідність знати все в кінцевому підсумку виявляється шкідливою.

Людина з орторексія годинами вивчає їжу, планує харчування, шукає магазини, в яких продаються «чисті» продукти, а потім довго аналізує їх склад. Такі заняття неминуче віднімають час роботи, хобі, відпочинку, а також сім’ї і друзів. Соціальна ізоляція часто стає нормою.

Одна лише думка прийти на сімейний або дружня вечеря в ресторані, де їжа не перевірена, може викликати напад паніки. Часто єдине рішення – взяти свою їжу, що може викликати незручність і осуд оточуючих.

Жінки з орторексія часто дуже суворі, самовдоволені, і прагнуть все контролювати – вони впевнені, що їх система переконань і поведінка єдино вірні. Отже, за замовчуванням всі інші помиляються.

Жінка може довго не знати, що у неї орторексія . Однак, коли розлад харчування завдає шкоди організму, руйнує стосунки або впливає на роботу, рекомендується звернутися за лікуванням. Завдяки роботі з фахівцями жінка може відновити своє здоров’я і сформувати здорове ставлення до їжі.

 

** зверніть увагу, що хоча ця стаття адресована жінкам, орторексія і все розлади харчової поведінки зустрічаються і у чоловіків.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/orthorexia-when-eating-well-becomes-illness