Анорексія та інші розлади харчової поведінки часто визначаються як захворювання жінок та дівчат; однак чоловіки та хлопчики також страждають від РХП, і наслідки можуть бути серйозними. Оскільки є упередження, що чоловіки не страждають на анорексію, вони рідше звертаються за лікуванням. Але навіть коли це відбувається, захворювання часто не діагностують і не лікують.

У цій статті подано огляд статистичних даних про анорексію у чоловіків, розглянуто відмінності проявів анорексії в чоловіків і жінок, а також можливі причини, симптоми та лікування чоловічої анорексії.

 

Наскільки поширена анорексія у чоловіків?

Протягом більшої частини 20-го століття вважалося, що розлади харчової поведінки не впливають на чоловіків, і оскільки діагностичні критерії розладів харчової поведінки часто включали проблеми з менструальним циклом (відсутність місячних), чоловіків рідко розглядали у дослідженні та лікуванні РХП.

Проте близько 1990-х років вважалося, що 1 з 10 чоловіків страждає на розлад харчової поведінки. Сьогодні ця цифра значно зросла, оскільки приблизно 10 мільйонів американських чоловіків стикаються з РХП.

Дослідження показують, що неправильне харчування, наприклад, екстремальні дієти, стають більш поширеними серед чоловіків, ніж жінок. Підраховано, що від 0,1% до 0,3% усіх чоловіків мають анорексію, а 25% хворих на анорексію – чоловіки.

 

Чи відрізняється чоловіча і жіноча анорексія?

Критерії анорексії в Діагностичному та статистичному посібнику Американської психіатричної асоціації (DSM-5) не залежать від статі. У ньому зазначено ось такі симптоми захворювання:

 • Обмеження кількості споживаних калорій відносно власних потреб, що призводить до низької маси тіла
 • Страх набрати вагу
 • Вага тіла як мірило самооцінки

Які відмінності?

Щоб мати діагноз «анорексія» і чоловіки, і жінки повинні відповідати певним критеріям, але є певні відмінності в кінцевій меті, яких кожен намагається досягти завдяки захворюванню.

Чоловіки та жінки мають різну мету

Наприклад, жінки з анорексією хочуть бути худими, а чоловіки худими та м’язистими. Тож чоловіки з анорексією частіше голодують і займаються фізичними вправами, а жінки зловживають проносними засобами та викликають в себе блювоту.

Чоловіки частіше страждають від надмірної ваги до початку анорексії та мають вищий індекс маси тіла (ІМТ) протягом захворювання, ніж жінки.

Крім того, важка форма анорексії, зазвичай виникає в більш пізньому віці у чоловіків, ніж у жінок. Хоча чоловіки мають менший ризик померти від захворювання, ніж жінки, але вони частіше помирають після госпіталізації.

 

Що призводить до анорексії у чоловіків?

Немає остаточного списку причин анорексії, але існує ряд біологічних, психологічних і соціально-культурних факторів ризику, які роблять чоловіків більш вразливими до розвитку РХП.

Фактори ризику включають:

 • Невдоволення тілом
 • Зовнішній або внутрішній тиск з метою досягнення «ідеального тіла», як це показують ЗМІ та сучасна культура
 • Ожиріння легкого чи помірного ступеня в анамнезі
 • Проблеми психічного здоров’я, такі як депресія, тривога або обсесивно-компульсивний розлад
 • Низька самооцінка або перфекціонізм
 • Зловживання психоактивними речовинами, зокрема вживання засобів для зниження апетиту, стероїдів або заборонених наркотиків
 • Участь у спортивних змаганнях, діяльність або професія, де важлива вага, наприклад модельний бізнес, спорт або танці
 • Булінг в дитинстві
 • Історія сексуального насильства

Деякі дослідження показали, що чоловіки-геї можуть бути більш схильні до розвитку анорексії через більший тиск мати тіло, привабливе для інших чоловіків, однак багато дослідників заперечують це твердження.

За даними Національної асоціації розладів харчової поведінки (NEDA), хоча багато геїв і бісексуалів мають розлади харчової поведінки, більшість чоловіків з розладами харчової поведінки є гетеросексуальними.

 

Які симптоми анорексії у чоловіків?

Навіть якщо у чоловіка чи хлопця є розлад харчової поведінки, це може бути важко виявити, оскільки батьки та близькі люди менш схильні думати про це як про можливе пояснення ознак і симптомів, які вони бачать, а самі чоловіки неохоче зізнаються в тому, що мають проблему.

Крім того, деякі чоловіки можуть не проявляти явних зовнішніх симптомів. Загалом багато симптомів анорексії не залежать від статі, однак ось деякі, які особливо поширені у чоловіків:

 • Бажання мати кращу форму тіла та м’язи
 • Раптова втрата, збільшення ваги або коливання ваги
 • Неможливість підтримувати нормальну масу тіла згідно зі своїм віком та зростом
 • Зміна зовнішнього вигляду, зокрема збільшення м’язів
 • Знижений тестостерон
 • Заняття спортом навіть у разі травми або хвороби
 • Хвилювання через пропущені тренування
 • Часті походи до туалету під час або відразу після їди
 • Приховання своїх харчових звичок
 • Дотримання строгих правил щодо приймання їжі
 • Соціальна ізоляція
 • Намагання приховати своє тіло, вдягаючи багато шарів одягу

 

Лікування чоловіків з анорексією

Чоловіки зазвичай мають менше симптомів розладу харчової поведінки, оскільки багато з цих показників були розроблені спеціально для жінок. Тому чоловікам часто ставлять неправильний діагноз, що віддаляє лікування, і призводить до більш серйозних захворювань.

Чим раніше, тим краще

Затримки в лікуванні – це проблема. Чим раніше людина почне лікуватися, тим більші шанси на одужання.

Необхідно адаптувати поточні підходи до лікування анорексії для чоловіків, але доки немає чіткої згоди щодо того, якими мають бути ці адаптації. Як наслідок, лікарям не вистачає конкретних рекомендацій щодо лікування чоловіків з анорексією.

Проте лікування чоловіків з анорексією можливе і може бути успішним. Потрібно шукати таких лікарів і лікувальні центри, які враховують гендерний підхід і мають групи лікування чоловіків, що дозволяє їм почуватися достатньо безпечно, щоб відкрито розповісти про свою боротьбу.

Лікування повинно бути зосереджено на проблемах, характерних для чоловіків, зокрема сексуальне насильство, образ тіла, зловживання фізичними вправами, тиск соцмереж, досвід депресії та низької самооцінки.

 

Джерело https://www.verywellmind.com/anorexia-in-men-5443089