Не секрет, що час свят може бути стресовим. Сімейні обіди, обов’язки на роботі, покупка подарунків та нагадування звідусіль про те, що потрібно бути радісним – ось причини, через які листопад та грудень є важкими місяцями для багатьох.

Згідно з опитуванням, проведеним Національним альянсом з психічних захворювань (NAMI), у 64% людей із психічним розладом симптоми посилюються під час свят.

З такою кількістю святкових заходів, пов’язаних із їжею та великою кількістю соціальних зв’язків, ця пора року особливо важко переживається людьми з РХП.

У дослідженні Міжнародного журналу розладів харчової поведінки 2011 року зазначалося, що «робочий та соціальний стрес – значні провісники рецидиву» у жінок, які досягли ремісії від певних типів розладів харчової поведінки.

 

Ось п’ять порад, які допоможуть вам безпечно відзначити свята при РХП:

Вивчіть свої тригери

Вивчення тригерів – важлива частина лікування розладу харчової поведінки. Коли ви знаєте, які види переживань впливають на розлад, ви можете уникати їх і розробити стратегії здорового реагування.

Розлади харчової поведінки впливають людей по-різному, тому вичерпного списку тригерів немає. Але тригерами РХП можуть бути:

  • Розмови про дієту, вагу, форму тіла тощо.
  • Негативне оцінювання ваших думок, думки чи поведінки.
  • Певна їжа у зоні доступу.
  • Зображення соціально прийнятних форм тіла у соцмережах.
  • Фінансові труднощі.
  • Необхідність приймати їжу у великому колі людей.
  • Втрата роботи чи розрив відносин.
  • Соціальний тиск.
  • Почуття, що вас ігнорують чи уникають.

Розпізнавання та вміння реагувати на тригери – важливі навички для життя загалом. Під час свят знання тригерів допоможе вам впоратися з труднощами цього періоду і не запустити своє одужання від РХП.

 

Складіть план

Хороша новина полягає в тому, що ви можете підготуватися до стресу під час свят, оскільки він передбачений. Позначте заздалегідь дати Дня Подяки, Хануки, Різдва та Кванзи. Оскільки традиції святкування залишаються незмінними, ви знатимете, що на вас чекає.

Ця передбачуваність є величезним плюсом для підтримки одужання від розладу харчової поведінки.

По-перше, чим менше сюрпризів на вас чекатиме, тим краще ви зможете захистити своє здоров’я в період свят.

По-друге, коли ви знаєте, що майбутня подія може бути для вас проблематичною, ви можете заздалегідь придумати спосіб упоратися. Наприклад, уникати певних людей чи обставин на заході, обмежити свою участь, запросити із собою друга для підтримки або просто відхилити запрошення. Розуміння тригерів може бути важливою частиною процесу планування.

Крім того, сплануйте не лише підготовку до свят. Слідкуйте за своїм календарем і не перевантажуйте себе занадто великою кількістю святкових обов’язків. І не забудьте дати собі достатньо часу для відпочинку та відновлення сил.

 

Перегляньте свої очікування

Перед новорічними святами всі телеканали стверджують, що це найщасливіший час у році. Фільми, телешоу і реклама підтверджують міф про те, що якщо ви не радієте під час свят, значить, з вами щось не так, або ви просто недостатньо стараєтесь.

У реальному ж світі зустріч із друзями та членами сім’ї може принести як радість, так і розчарування. Ми також розуміємо, що конфлікти, фінансові проблеми, проблеми зі здоров’ям та інші джерела стресу не зникають просто так під час свят.

Цілком можливо, що ваші свята не будуть ідеальними. З іншого боку, вони також навряд чи перетворяться на повну катастрофу. То навіщо будувати ілюзії чи навпаки готуватись до найгіршого?

Натомість, працюючи над планом, реалістично оцінюйте як радість, яку ви можете отримати, так і проблеми, з якими можете зіткнутися. Підхід до будь-якого заходу з правильно зваженими очікуваннями може допомогти захистити себе від розчарувань, а також дозволить відбутись радісним подіям.

 

Не бійтеся відмовити

Встановлення здорових кордонів – важлива навичка для одужання. Ви можете ввічливо відмовитися від запрошення, якщо ваш розклад надто насичений подіями або коли участь у заході несе ризик для вашого здоров’я.

Сказати «ні» не означає, що ви невдячні чи антисоціальні. Це говорить про те, що ви поважаєте себе та прагнете підтримувати своє здоров’я. Залежно від стосунків з людиною, ви можете пояснити, чому хочете залишитись вдома, або просто сказати, що не зможете прийти.

Будь-хто, хто дійсно цінує вас, зрозуміє вашу позицію. А ті, хто не сприймає вашу відмову, можуть виявитися не тими, з ким ви хочете проводити свій час.

 

Звертайтеся за допомогою, коли вона вам потрібна

Коли ви лікуєтеся від розладу харчової поведінки, допомога може приймати різні форми.

Це може бути розмова до душі з кимось із людей, що підтримують вас, збори групи підтримки, сеанс з терапевтом або відвідування лікувального центру.

Якщо ви стурбовані подією, яка може поставити під загрозу ваше одужання, обговоріть заздалегідь усі питання з близьким другом або членом сім’ї, якому ви довіряєте. Ви можете запросити цю людину піти разом з вами або попросити її бути на зв’язку під час заходу.

Якщо ви є членом групи підтримки або відвідуєте терапевта, вони можуть бути відмінними джерелами допомоги для підготовки до заходу та подальшого проживання вашого досвіду.

Важливо, щоб ви відчували, що не самотні, а прохання про допомогу не є ознакою слабкості чи провалу. Ваше прагнення отримати необхідну допомогу свідчить про те, що ви серйозно ставитеся до одужання та готові робити все можливе для свого здоров’я.

Під час свят та будь-якої іншої пори року турбота про себе може стати для вас найкращим подарунком.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/celebrating-the-holidays-without-eating-disorder-relapse