Коли сором стає токсичним

Сором «виникає внаслідок саморефлексії або самосприйняття . Людина боїться або передбачає, що може викликати огиду у інших ». Відчуваючи сором, ми відчуваємо себе погано. Токсичний сором перетворюється в величезного монстра.

Токсичний сором передбачає переживання сорому протягом більш тривалого періоду часу і на більш інтенсивному, емоційно і психологічно глибинному рівні. Щоб викликати токсичний сором, не потрібно, щоб щось сталося, так як думок, що провокують його, і так досить в голові.

Токсичний сором часто буває настільки нестерпним і неприємним, що люди відчувають ще й тривогу, що сором ось-ось виникне.

Токсичний, як і звичайний сором, найчастіше виникає з пережитого досвіду і послань з дитинства. Іноді складно навіть згадати ситуацію або події, які викликали цю токсичність.

Люди, на яких токсичний сором сильно впливає, створюють свою «історію сорому». Вони програють цю історію до тих пір, поки самі не почнуть вірити в неї і дивитися на все навколо через призму їх власної недосконалості і недоліків.

Чи варто говорити про те, що цей отруйний сором глибоко укорінився в психіці й особистості людини, і може зробити його більш схильним до РХП.

 

Сором і розлади харчової поведінки

Існує багато досліджень сорому і розладів харчової поведінки, і, увага, спойлер , ці два явища дуже пов’язані між собою.

Дослідження не тільки показали нам, що сором і розлади харчової поведінки пов’язані один з одним, але і те, що існують свої особливості, залежно від типу сорому і діагнозу РХП.

Сором часто ділять на дві категорії – внутрішній і зовнішній.

Внутрішній сором – це «те, як людина бачить або оцінює себе сам», а зовнішній сором – це «те, як людина думає, люди бачать його».

Обидва типи сорому були провісниками розладу харчової поведінки. При цьому, зовнішній сором є однозначним предиктором нервової анорексії, а внутрішній сором – нервової булімії.

Дослідники також вивчили концепцію, відому як тілесний сором – це сором, пов’язаний зі сприйняттям тіла самою людиною або іншими. Виявилося, що він є сильним предиктором РХП.

Тілесний сором також поділяється на два типи – наявний і передбачуваний.

Наявний тілесний сором залежить від розміру тіла людини в даний момент, а передбачуваний описує сором «який людина буде відчувати, якщо набере вагу».

Отже, у нас є спільний сором, який може бути внутрішнім або зовнішнім, і тілесний сором – вже наявний або передбачуваний. Він також може бути внутрішнім або зовнішнім.

Сором лише посилює тяжкість РХП, а «після тривалого переживання сорому розлади харчування проявляються сильніше, ніж зазвичай».

Глибинне дослідження цього питання говорить нам про те, наскільки це важливо для розуміння патології РХП.

Тепер, з огляду на, що токсичний сором засвоюється і впроваджується в особистість людини на набагато більш інтенсивному рівні, ніж загальний сором, можна припустити, що токсичний сором також пов’язаний з розладами харчової поведінки.

Дослідження цієї теми не було масштабним. Однак було зроблено досить, щоб показати, що сором і РХП пов’язані один з одним.

 

Зцілення токсичного сорому

Потрібно провести велику внутрішню роботу, щоб впоратися з токсичним соромом, так як це система вірувань, на якій багато будували своє життя роками.

«Чим більше самоспівчуття людина проявляє, тим швидше, вона зможе перервати зв’язок між токсичною соромом і патологією харчового розладу.

Самоспівчуття діє як форма самостійної турботи і може навчити змінювати не тільки почуття і переконання, пов’язані із соромом, а й помилкові думки і переконання, пов’язані з собою і тілом.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/toxic-shame-eating-disorders