Бути родителем найбільш вдячна професія, яка також тягне за собою величезну відповідальність за негативне ставлення до тіла і їжі, яке формується у дітей. Сама думка бути родителем може бути цікавою, але часто важкою для розуміння.

Як тільки малюк з’являється на світ, батьки стають найвпливовішими для нього людьми. Дитина чує їх голос, вивчає їх способи поведінки і бачить в них ідеальну модель для наслідування.

Коли мама або тато щасливі і спокійні, дитина розуміє, що вона у безпеці. Коли батьки засмучені, вона починає боятися навколишнього світу і відчувати невпевненість. Такий вплив поширюється на дитинство, підлітковий вік і часто на подальше життя.

Деякі бачать це великим благословенням. Люди сприймають своїх батьків своєрідним клеєм сім’ї. Адже у них є відповіді на всі питання, вони зберігають спокій у важкі часи, розуміють наші проблеми, і цей послужний список можна з гордістю продовжувати далі.

Однак для багатьох інших їх батьки просто хмм … люди, зі своїм недоліками, помилками, примхами і різним досвідом, який зробив їх саме такими, якими вони є. Так думає більшість людей.

 

Вплив батьків на сприйняття тіла і негативне ставлення до їжі

Батьки впливають на багато сфер життя дитини і, звичайно ж, сприйняття свого тіла і негативне ставлення до їжі не виняток з цього списку. У дослідженні Кеша і його колег повідомлялося, що близькі друзі і підтримка сім’ї є основним фактором, що впливає на позитивне ставлення до зовнішнього вигляду.

У всіх сімей є переконання і цінності, пов’язані з їжею або тілом, незалежно від того, усвідомлюють вони це чи ні. Далі наводяться питання, які допоможуть визначити деякі установки у вашій родині:

 • Як ви говорите про їжу? Чи ділите ви їжу на «гарну» і «погану»?
 • Чи є у вас режим харчових звичок? Час / місце прийому їжі? Їсте всією сім’єю?
 • Ви коли-небудь їсте потай?
 • Чи є якісь правила щодо їжі? «Поки не доїси, з-за столу не встанеш»? «Ніяких солодощів, поки не закінчиш основне блюдо»?
 • Чи часто ви говорите про дієти, і що саме?
 • Чи використовується їжа в якості нагороди або покарання?
 • Як ви висловлюєтеся про своє тіло? Позитивно чи негативно? Чи віддаєте ви перевагу якійсь певній формі тіла?
 • Чи існують якісь обзивання за зовнішнім виглядом або розміром тіла? Що ви говорите про зміни ваги і тіла?
 • Наскільки важливий зовнішній вигляд або імідж у вашій родині?
 • Як ви відзиваєтеся про спорт або фізичні вправи?

Це лише початкові питання, які допоможуть заглибитися в суть. Незалежно від досвіду, сімейне оточення часто впливає на те, як дитина сприймає їжу і тіло протягом усього свого життя.

Залежно від сімейних переконань, дитина може навчитися позитивним, здоровим відносинам з їжею / тілом або навпаки мати ризик розвитку розладу харчування або проблем зі сприйняттям тіла.

Наприклад, у дітей, чиї мами надмірно стурбовані своєю вагою, існує підвищений ризик розвитку негативного і нездорового ставлення до їжі і тіла.

Я хочу прояснити, батьки НЕ викликають розлади харчової поведінки. Це поширена помилка, але насправді, на розвиток розладів харчової поведінки впливає безліч факторів: соціальні, психологічні, біологічні, причому генетика становить більшу частину.

Оскільки генетика – це те, що неможливо контролювати, батьки і сімейна обстановка можуть бути одним з найбільш важливих ключів до вирішення. Таким чином, замість того, щоб досліджувати причини виникнення РХП, батькам краще направити сили на зміну обстановки вдома, на підтримку дитини під час лікування.

Залучення батьків до створення в їхньому домі здорової – підтримуючої і орієнтованої на одужання атмосфери, може допомогти в профілактиці і в процесі лікування. Цей підхід показав дієві результати.

 

Як батьки можуть змінити свої переконання і негативне ставлення до їжі?

Пам’ятаючи про вплив батьків, під час лікування дітей, їх мама і тато опрацьовують свої установки про їжу і тілі. Це хороший приклад для їх дитини з РХП, яка відчуває, що вона не самотня і що батьки готові змінитися самі, щоб атмосфера в сім’ї стала більш сприятливою для відновлення.

Все це може здатися складним, як і будь-які великі зміни, але користь для життя дитини, а часто і батьків, варто витрачених зусиль. Якщо цього не зробити, діти передадуть ваші сімейні установки вже своїм дітям.

Ось деякі кроки, які можуть допомогти вам, як батькам, впоратися зі змінами:

 • Ставтеся до себе дбайливо. Ви самі через це пройшли. У вас була своя власна історія, яка сформувала у вас такі думки і переконання про їжу і тіло. Зверніть увагу на сильні і слабкі сторони вашої батьківської сім’ї.
 • Помічайте свої думки. Зверніть увагу на свої власні переваги в харчуванні і упереджене ставлення до їжі. Як ви висловлюєтеся про їжу? Оцінюєте ви членів родини за їх формою і розміром тіла? Що б вам хотілося змінити?
 • Проявіть самоспівчуття, вибачте себе і своє минуле. При необхідності зверніться за допомогою до психотерапевта.
 • Створіть нову мову і правила про тіло і їжі. Наприклад, ви можете говорити: «можна їсти різну їжу», «їжа живить тіло і заряджає душу», «кожне тіло – гарне», «все тіла мають жир, він потрібен для виживання, а не для того, щоб бути мішенню для насмішок». Перестаньте використовувати вагу і розмір тіла для принижень.
 • Знання сила. Прочитайте авторитетні книги або веб-сайти про повагу і прийняття тіла, інтуїтивне харчування і про те, як підтримати дитину з розладом харчової поведінки.
 • Говоріть про спорт або фізичні вправих як про цікаві занятті для вашого тіла, а НЕ як про покарання.
 • Формуйте позитивні звички своїм прикладом. Показуйте не словом, а ділом. Пам’ятайте, що діти рівняються на нас.
 • Підкреслюйте важливість того, щоб рости і навчатися, а не тільки досягати успіху і бути правим. Будь-яка зміна вимагає часу, і помилок не уникнути. У міру навчання ви зіткнетеся зі смиренням і вразливістю.

Батьки мають безпрецедентну владу і відповідальністю за негативне ставлення до тіла і їжі, які не можна ігнорувати і слід щиро прийняти. Діти завжди дивляться на нас і вчаться на нашому прикладі.

Голос батьків з раннього віку стає внутрішнім голосом дитини. Так нехай цей голос буде впевненим, співчутливим, підбадьорливим і приймаючим. Станьте першою ланкою в ланцюжку, який створить нові позитивні переконання про їжу і тіло. А потім ваші діти передадуть їх наступним поколінням.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/always-watching-empowering-parents-break-cycle-body-food-negativity