Пікацизм – це розлад харчової поведінки, який пов’язаний з вживанням неїстівних продуктів, наприклад, волосся, бруду, шматочків фарби.

Оцінка і діагностика

Лабораторних тестів на наявність пікацизм немає, а діагноз ставиться на підставі історії хвороби пацієнта.

Діагностувати пікацизм можна за допомогою тестів на анемію, потенційну непрохідність кишечника і наявність побічних ефектів від вживання токсичних речовин (наприклад, свинець у фарбі, бактерії або паразити брудного середовища).

 

Передумови і симптоми пікацизма

Постійне поїдання неїстівних речовин протягом щонайменше місяця.

Вживання речовин, які не є частиною культурно підтримуваної або соціально-нормативної практики (наприклад, деякі культури пропагують вживання глини в якості лікування).

Продкути які поглинаються змінюються в залежності від віку та доступності. Це може бути папір, мило, тканина, волосся, нитки, шерсть, земля, крейда, тальк, фарба, жувальна гумка, метал, галька, деревне вугілля, зола, глина, крохмаль або лід.

Вживання в їжу цих речовин не відповідає етапу розвитку. У дітей молодше двох років ковтання або засування дрібних предметів в рот – природний процес, що дозволяє дитині досліджувати світ за допомогою почуттів. Іноді вони можуть ковтати неїстівні речовини. Тому дітям у віці до двох років не діагностують пікацизм.

Як правило, хворі пікацизм не відмовляються приймати їжу.

 

Фактори ризику

Пікацизм часто супроводжується іншими розладами психічного здоров’я, пов’язаними з порушенням функціонування (наприклад, розумова відсталість, розлад аутистичного спектру, шизофренія).

Залізодефіцитна анемія і недоїдання – дві найбільш часті причини пікацизма після вагітності. У цих випадках пікацизм – це спроба організму компенсувати велику нестачу поживних речовин. Задоволення цього дефіциту ліками або вітамінами часто вирішує проблему.

Лікар повинен оцінити, чи потрібно пацієнтові клінічне втручання (наприклад, вагітні жінки часто вживають неїстівні продукти, але лікар може визначити, що це не є патологією, що вимагає лікування).

 

Додаткова інформація

Точно невідомо, скільки людей страждає від пікацизма. Швидше за все, це більш поширено в менш розвинених країнах.

Пікацизм може з’явитися у дітей, підлітків і дорослих будь-якої статі.

Вагітним і тим, хто страждає від тяги до неїстівних продуктів слід діагностувати пікацизм тільки коли їх вживання представляє потенційний медичний ризик (через кількість або тип продуктів, які ковтаються).

Пікацизм може бути пов’язаний з розумовою відсталістю, тріхотілломанією (нав’язливе виривання волосся на тілі) і екскоріаціями (розлад колупання шкіри).

 

Лікування

Першочергове лікування від пікацизма включає в себе аналізи на дефіцит мінеральних або поживних речовин і його усунення. У багатьох випадках така харчова поведінка зникає, коли в організм потрапляють відсутні мікроелементи. Якщо причина не пов’язана з недоїданням і розлад не припиняється після заповнення дефіциту корисних речовин, можна застосовувати різні поведінкові втручання.

Вчені, що працюють з аутизмом, розробили кілька різних ефективних інтервенцій, включаючи перенаправлення уваги людини з бажаного об’єкта і заохочення за те, що вона викинула або не стала вживати неїстівний предмет.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/learn/by-eating-disorder/other/pica

За останні 25 років поширеність розладів харчової поведінки, таких як нервова анорексія (НА), нервова булімія (НБ), приступоподібне переїдання, значно збільшилася. Хоча, зміни ідеального образу тіла, продукти промислового виробництва і ожиріння часто називають передумовами для розвитку РХП, вони залишаються захворюваннями невідомої, але складної біопсихосоціальної етіології.

За останні п’ять років ми спостерігали разючий прогрес. Недавнє дослідження груп UCSD і UNC допомогло зрозуміти важливість голоду і генетики при цих захворюваннях. У цьому місяці великі наукові журнали опублікували дослідження довгострокових результатів, медичних наслідків і росту.

Ми спробували розділити розлади харчової поведінки на основі симптомів. Клініцисти діагностують нервову анорексію, нервову булімію, приступоподібне переїдання, розлад уникання/вибіркового прийому їжі, парорексію і розлад румінаціі.

Однак це не науково доведені діагнози, як, наприклад, нервова анорексія, відповідна критеріям DSM-5. НА має два підтипи: переїдання, очищення або і те, і інше, і обмеження у вживанні їжі. НА часто переходить від одного підтипу до іншого, особливо від обмежувального підтипу до підтипу переїдання-очищення.

 

Діагностика DSM 5

Критерії

Обмеження споживання калорій згідно з потребами організму призводить до надзвичайно низької маси тіла пацієнта в залежності від віку, статі, траєкторії розвитку і фізичного здоров’я. Низький вага – це вага, яка менше мінімальної здорової ваги.

Сильний страх набрати вагу або погладшати, навіть якщо у пацієнта значно низька маса тіла, супроводжується спробами утримати вагу.

Порушення сприйняття ваги або форми тіла, надмірний вплив цих показників на самооцінку або заперечення критично низької маси тіла.

Позначення підтипу

Обмежувальний тип: протягом останніх трьох місяців у пацієнта не було повторюваних епізодів переїдання або очищення (наприклад, мимовільної блювоти або використання проносних, діуретиків або клізм). Схуднення досягається головним чином за рахунок дієти, голодування, надмірних фізичних навантажень або всіх цих методів разом.

Тип «переїдання і очищення»: протягом останніх трьох місяців у пацієнта спостерігалися періодичні епізоди переїдання або очищення (наприклад, блювота, викликана самостійно, або використання проносних, діуретиків або клізм).

Поточна тяжкість захворювання

ІМТ ≥17 відповідає помірному критерію низької маси тіла. ІМТ 16-16,99 – середній показник. Дуже низька маса тіла визначається як ІМТ 15-15,99.

Надзвичайно низька маса відповідає ІМТ <15.

Медичні ускладнення нервової анорексії

Нервова анорексія – це виснажливе і смертельне психічне захворювання, яке ставить під загрозу соціальне функціонування, розвиток, неврологічне та соматичне здоров’я. НА викликає зміни в інтересі до їжі, її вживанні, у ставленні до ваги, розміру тіла і форми, а їжа відіграє центральну роль у виникненні і розвитку розладів харчової поведінки.

Всі системи органів страждають від голодування і нервової анорексії. Більшість з змін можна повернути назад за допомогою медичного діагнозу, лікування супутніх проблем, регідратації, відновлення харчування і з плином часу.

Деяким пацієнтам з НА потрібна госпіталізація, і спостереження багатопрофільної команди фахівців, а іншим достатньо допомоги досвідченого лікаря і психіатра для лікування психологічних і соматичних ускладнень. Сильний страх набрати вагу – один з основних симптомів; які пацієнти часто заперечують, але його можна помітити в поведінці пацієнтів.

Депресія або шизофренія здаються найбільш виснажливими та смертельними психічними захворюваннями, проте нервова анорексія випереджає їх за кількістю летальних випадків. Пацієнти страждають від голоду і недоїдання, супутніх психічних захворювань і чинять опір лікуванню.

Хоча вага і форма тіла є центральними характеристиками НА, пацієнти часто наполягають на повному контролі за всім, тим, що вони їдять, способом приготування, і часто відчувають перевагу над іншими, тому що всі інші страждають від ожиріння або надлишкової ваги. У випадку з НА використовуються різні психотерапевтичні підходи; а в лікуванні підлітків широко застосовується сімейна терапія.

Остеопороз розвивається приблизно у одного з трьох пацієнтів. Часто у важкій формі, зі схильністю до переломів. Голод може викликати неврологічні симптоми, а дослідження мозку показують аномалії (наприклад, розширення борозен, дилатацію шлуночків і церебральну атрофію). З відновленням ваги це проходить, але не завжди.

У пацієнтів, які викликають блювоту, така поведінка може призвести до гіпертрофії слинних залоз і підвищення рівня амілази в сироватці крові. У них також може бути гастропарез, почуття переповнення в животі після їжі і здуття живота.

Пацієнти наражаються на ризик смерті від хвороб, ускладнень голодування і самогубств. Показання для госпіталізації включають глибоке зневоднення, гіпотензію, важкі електролітні порушення, аритмію і глибоку брадикардію. Пацієнти з НА також госпіталізуються через ризик суїциду.

Нарешті, госпіталізація, навіть при відсутності поведінкового розладу, часто є екстреною ситуацією, коли індекс маси тіла пацієнта становить 15 або менше. Ризик суїциду серед пацієнтів з анорексією високий, і, за оцінками, частота його виникнення в 18 разів вище, ніж у контрольній групі.

Жінки з НА мають середній преморбідний ріст в підлітковому віці, але хвороба змінює траєкторію росту. У пацієнтів з НА ріст починає збільшуватися, як і у інших, проте в якийсь момент трапляється лінійна затримка росту, характерна для цієї хвороби. З відновленням ваги ріст починає підтягуватися, але він рідко досягає максимальної передбачуваної відмітки.

Серйозна ступінь нервової анорексії відповідає критеріям DSM-5 для НА при ІМТ <15 кг / м2. Низька мінеральна щільність кісткової тканини настільки поширена в цій групі, що спостерігається майже у всіх.

Приблизно половина людей при цьому страждає на остеопенію, а 43% – остеопорозом. У 35% хворих з тяжким НА розвивається гіпофосфатемія, а у 38% – гіпоглікемія. Обидві хвороби зустрічаються в який обмежувальному підтипі НА.

«У дівчаток з нервовою анорексією, які страждають від РХП, може бути затримка росту», – заключили в дослідженні в серпні 2020 року, в якому взяли участь «255 дівчаток у віці близько 15 років з нервовою анорексією». Після вимірювання «зросту пацієнта на момент госпіталізації і потім в зрілому віці» дослідники виявили, що «зріст жінки в дорослому віці був набагато менше очікуваного в порівнянні з генетичним потенціалом, виміряним за зростом батьків».

 

Результати

Результати досліджень показують збереження співіснуючої психопатології. Госпіталізація може допомогти вивести пацієнта з тригерного середовища, токсичного оточення зі спотвореним прийомом їжі і проблемних відносин.

Госпіталізація з нервовою анорексією була пов’язана з певними ризиками вагітності, включаючи прискорені пологи, гостру печінкову недостатність і госпіталізацію у відділення інтенсивної терапії. Госпіталізація з нервовою анорексією до або під час вагітності пов’язана з несприятливими результатами для новонароджених та матерів.

Дане дослідження фокусувалася на пацієнтах з нервовою анорексією, що почалася в підлітковому віці в порівнянні з пацієнтами у віці 30 років, що страждають аналогічними симптомами з підліткового віку. Більш пізній вік початку нервової анорексії в підлітковому віці мав менше негативних впливів на здоров’я пацієнта.

Преморбідний перфекціонізм був сприятливим прогностичним фактором, хоча раніше він вважався фактором ризику розвитку нервової анорексії. Госпіталізація була пов’язана з ризиком мертвонародження в 1,99 рази, в 1,69 рази з ризиком народження дитини з низькою масою тіла і в 1,52 рази з ризиком народження дитини з низькою масою тіла в гестаційному віці. Немовлята схильні до ризику мертвонародження, недоношеності, передчасних пологів, низької маси тіла при народженні.

Одужання від НА не є лінійним. Рецидиви, невдачі і труднощі – це частина процесу лікування. Одужання відбувається поступово, навіть якщо пацієнт з нервовою анорексією прогресує.

Недавнє тривале дослідження показало, що одужання відбулося приблизно у 31% пацієнтів на 9-му році лікування, а у 2/3 пацієнтів через 22 роки. Довгострокові 20-річні дослідження результатів припускають, що повна ремісія при НА настає приблизно у 30-60% пацієнтів.

Частота рецидивів після лікування коливається від 9% до 52%, але в більшості випадків, не менше 25%. Нервова анорексія пов’язана з високою смертністю, при цьому загальна смертність наближається до 5,6% за десять років.

Прогрес досліджень прискорюється, у нас будуть нові біологічні тести, науково обґрунтовані нейробіологічні діагнози, томографія мозку, протоколи відновлення лікування і нові фармакологічні методи лікування, які змінять наші знання і сприйняття нервової анорексії.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/anorexia-nervosa-2020-research-long-term-outcomes-growth-retardation-other-medical-consequences

Анотація

У цій статті представлені сучасні діагностичні концепції розладів харчової поведінки, включаючи такі нові розлади, як приступоподібне переїдання (BED) і розлад уникнення/обмеження прийому їжі ( ARFID ). Стаття супроводжується даними сучасних досліджень епідеміології розладів харчової поведінки, їх широкого соціально-демографічного розподілу і збільшення поширеності серед населення. Обговорюються зміни, нинішній стан і результати науково-обґрунтованого лікування основних розладів харчової поведінки, нервової анорексії, нервової булімії і приступоподібного переїдання (BED), приділяючи особливу увагу психологічній терапії першої лінії. У статті підкреслюється недостатність інформації та вказуються напрямки подальших досліджень, особливо щодо лікування BED і ARFID, і описується, як поліпшити залученість в лікування і контроль остеопенії.

Ключові слова: нервова анорексія, нервова булімія, приступоподібне переїдання, епідеміологія, лікування.

 

Вступ

Концептуальне уявлення про розлади харчової поведінки за останні 10 років значно розширилося, і тепер включає приступоподібне переїдання ( BED ) і розлад уникнення/обмеження прийому їжі ( ARFID ) на додаток до нервової анорексії та нервової булімії. В даний час вони визнані чотирма добре концептуалізувати розладами, рекласифікованими як розлади харчування та прийому їжі (FED) в 5й редакції Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів (DSM-5) Американської психіатричної асоціації, опублікованого в 2013 р, і в 11й редакції Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям ICD – 11 , МКБ-11 , схваленої Всесвітньою організацією охорони здоров’я і опублікованій в 2019 р .

Ключові діагностичні ознаки основних розладів, загальні для обох схем, представлені в Таблиці 1. Переважна більшість досліджень і клінічної інформації пов’язано з нервовою анорексією, нервовою булімією і BED, тому в даній статті ми зосередимося саме на них.

Таблиця 1 . Ключові діагностичні ознаки основних розладів харчування та харчової поведінки

Нервова анорексіяНервова буліміяПриступоподібне переїдання (BED) 

Розлад уникнення/обмеження прийому їжі (ARFID)

ХарчуванняЖорстке обмеженняНерегулярне; часті пропуски прийомів їжі поряд з обмеженнямиНерегулярне, але без особливих обмеженьСуворе обмеження всіх або певних видів їжі
ВагаНедостатняНормальна або надлишковаНормальна або надлишковаНедостатня вага; можлива нестача поживних речовин
Образ тілаНадання занадто великого значення“страх повноти” може бути присутнім, але не обов’язковоНадання занадто великого значенняНадання занадто великого значення – можливо, але не обов’язковоБез перебільшень
Приступи переїданняМожливіРегулярні, з компенсацієюРегулярні, без компенсаціїНемає даних
Схильність до штучного очищення організму, голодування, одержимість фізичними вправами з метою контролю вагиПрисутня як мінімум одна з перерахованих моделей поведінкиРегулярні, як компенсаторна поведінкаНе регулярніНемає

 

Нервова анорексія і нервова булімія – це розлади харчової поведінки, які характеризуються інтерналізацією ідеалу худорлявості і екстремальним контролем ваги. Обов’язковий критерій для обох розладів – надання занадто великого  значення вазі і формі тіла, коли заклопотаність з приводу образу тіла має велике або першорядне значення для самооцінки. Відмінною рисою нервової анорексії є добровільне голодування, коли люди, що вже мають низьку вагу, поводяться так, щоб не допустити набір ваги. Цей діагноз включає як людей, схильних до переїдання і штучного очищення організму (шляхом викликання блювоти або зловживання проносними / сечогінними засобами), так і тих, для кого така поведінка не властива. Люди з нервовою булімією не мають пониженої ваги, але не можуть вирватися із замкнутого кола переїдання і викликання блювоти, або голодування, або виснажливих тренувань. У той же час, BED і ARFID стали першими порушеннями харчової поведінки (FEDs), у яких заклопотаність образом тіла не є ключовою ознакою для діагностики. Їх відмінна риса – саме розлади харчової поведінки: для першого – періодичне приступоподібне переїдання без регулярного штучного очищення організму, і для другого – уникнення і відраза до їжі і до процесу її прийняття. Всі розлади харчової поведінки зустрічаються у всіх вікових групах, однак нервова анорексія і ARFID більш поширені серед дітей і підлітків, в той час як нервова булімія і BED (приступоподібне переїдання) серед осіб дитячого віку спостерігаються рідко.

 

Зміни в діагностиці та класифікації

Зміни в діагностичних критеріях нервової анорексії в DSM -5 і ICD -11 малопомітні, але важливі . Хоча такі фізичні наслідки голодування, як аменорея і остеопенія, все ще відзначаються, перша більше не є обов’язковим критерієм для діагностики анорексії через часте незастосування, наприклад, у чоловіків і у жінок, які приймають гормональні контрацептиви. У DSM-5 також є критерії тяжкості, засновані на рівнях індексу маси тіла (ІМТ; кг / м 2 ) або їх еквіваленті у дітей, але немає верхнього ІМТ, і визначення, чи є вага пацієнта зниженою (необхідне для діагностики нервової анорексії ) залишається на розсуд клініциста. Людям з ІМТ в нормальному діапазоні, але які в іншому нагадують людей з нервовою анорексією, згідно DSM-5 може бути поставлений діагноз “Атипова нервова анорексія” – тип “Інші зазначені розлади харчування та прийому їжі” (OSFED).

Ще одна зміна до нервової анорексії в обох схемах полягає в тому, що людині більше не потрібно повідомляти про “страх ожиріння” або набору ваги, що часто є феноменом, властивим для певної культури. Однак, якщо про цей страх не повідомляється, для підтвердження діагнозу нервової анорексії потрібні докази поведінки, спрямованої на запобігання набору ваги або на її зниження. Пребільшене враження про своє тіло і інші проблеми, пов’язані з образом тіла, можуть виникнути і у людей з BED, але не допускаються для людей з ARFID в обох схемах.

Нервова булімія змінилася незначно, але її критерії розширилися, і приступоподібне переїдання (з’їдання набагато більшої кількості їжі, ніж планувалося; втрата контролю над прийомом їжі) з компенсуючим поведінкою щодо зниження ваги тепер може відбуватися лише раз на тиждень, але ці епізоди переїдання повинні тривати 3 місяці згідно DSM-5 або 1 місяць відповідно до ICD – 11. Аналогічно, для діагностики приступоподібного переїдання (BED) в обох схемах потрібно як мінімум щотижнева частота переїдання протягом декількох місяців. Однак, хоча перебільшене враження про своє тіло не потрібно ні в одній з схем, виражений дистрес, пов’язаний з переїданням, є обов’язковим для BED.

Згідно DSM – 5 , для діагнозу BED також потрібні 3 з 5 додаткових ознак , пов’язаних з епізодами переїдання. Ці додаткові ознаки такі :

 •  –  швидке поглинання їжі;
 •  –  вживання їжі, коли не голодний ;
 •  –  поглинання їжі, поки не наїсться до неприємних відчуттів ;
 •  –  вживання їжі на самоті;
 •  –  негативні емоції депресії, провини або відрази, які виникають після переїдання.

І нервова булімія, і BED виникають рівномірно по всьому спектру ваги, від нормальної до вище норми. У клінічних умовах , діагноз нервової булімії зазвичай ставиться в контексті такої очищаючої поведінки, як самоіндукована блювота і зловживання проносними для контролю ваги. Однак, у деяких людей нервова булімія може також протікати без очищення, але з екстремальними дієтичними обмеженнями/голодуванням/виснажливим режимом тренувань. Ця форма нервової булімії, без очищення, частіше зустрічається в суспільстві  і може відрізнятися від BED тільки проявом регулярної компенсаторної поведінки. У тому, що стосується визначення BED , відмінності між ICD-11 і DSM-5 наступні: ICD-11 не вимагає, щоб кількість їжі, споживаної під час переїдання, було незвично великим (тобто включені суб’єктивні епізоди переїдання), і не вимагає дотримання 3 з 5 додаткових ознак переїдання. Ці ширші критерії, швидше за все, збільшать клінічну корисність схеми ICD в порівнянні з DSM і співзвучні життєвому досвіду BED, відповідно до якого втрата контролю і відчуття переїдання є набагато більш неприємною якістю епізоду переїдання, ніж кількість з’їденої їжі.

Люди з розладами харчової поведінки, що не відповідають поведінковій частоті або іншими критеріями одного з основних розладів харчової поведінки і чиї проблеми не так добре концептуалізовані  і раніше називалися “Розлад харчової поведінки, що не виділений в окремі категорії” (EDNOS), тепер можуть бути класифікованими як “Інші зазначені розлади харчування та прийому їжі “(OSFED) або” неуточнений розлад харчової поведінки “(UFED) в DSM – 5,  або як недостатньо чітко сформульований “Інший розлад харчування або харчової поведінки”в ICD – 11. “Інші зазначені розлади харчування та прийому їжі” (OSFED) включають: атипову нервову анорексію, підпорогову нервову булімію, BED (приступоподібне переїдання), розлад очищення і синдром нічного харчування.

Атипова нервова анорексія, тобто нервова анорексія, при якій ІМТ може перебувати в “адекватному” діапазоні 20-25 кг / м 2 або вище, ймовірно, стає все більш поширеною, оскільки середня вага населення в цілому зміщується вправо. Лікування аналогічно лікуванню нервової анорексії . Синдром нічного харчування часто проявляється на фоні порушення сну. Його оцінка і лікування аналогічні BED . Розлад очищення (без регулярних нападів переїдання) зустрічається не дуже часто, і його лікування аналогічно лікуванню нервової булімії.

Хоча даних ще недостатньо, додавання цих раніше нерозпізнаних розладів харчової поведінки, таких як BED і ARFID , має значення для клініцистів, юрисдикцій і суспільної охорони здоров’я в цілому. Можливо, буде потрібно вдосконалення ініціатив в області профілактики захворювань, підвищення обізнаності лікарів і розвиток інфраструктури медичних служб, щоб забезпечити належне виявлення і лікування такого різноманітного тепер спектру розладів харчової поведінки.

 

Епідеміологія, включаючи поширення і детермінанти

У систематичному огляді середньозважені популяційні значення (і діапазони) поширеності протягом життя представлені в такий спосіб:

 • (І) нервова анорексія: 1.4% (0.1-3.6%) для жінок і 0.2% (0-0.3%) для чоловіків ,
 • (ІІ) нервова булімія : 1.9% (0.3-4.6%) для жінок і 0.6% (0.1-1.3%) для чоловіків і
 • (ІІІ) приступоподібне переїдання ( BED ): 2.8% (0.6-5.8%) для жінок і 1.0% (0.3-2.0%) для чоловіків 4 .

Число досліджень по вивченню поширеності розладів харчової поведінки відповідно до DSM -5 в загальній популяції – невелика. Дослідження дорослого населення Австралії в цілому включало випадки OSFED і ARFID 3 . Дослідження показало , що 3-місячна поширеність нервової булімії становить 1.2%, а BED – 1.5%. ( Однак, зверніть увагу, що це дослідження не враховувало “3 з 5 ознак переїдання” згідно DSM – 5. ) Під час цього дослідження також вивчалися ARFID і OSFED; поширеність склала 0.3% і 3.2% відповідно. У більшості людей з OSFED ( “Інші зазначені розлади харчування і прийому їжі” ) була атипова нервова анорексія. Багато людей (близько 10%) повідомили про щотижневі переїданні, але без помітного дискомфорту; ці люди були класифіковані як UFED ( “неуточнений розлад харчової поведінки”) – проте в цій групі не було високих рівнів погіршення здоров’я, що ставить її клінічне значення під сумнів.

Справжня захворюваність на розлади харчової поведінки серед населення невідома. Однак, когортні клінічні дослідження захворюваності припускають збільшення числа випадків нервової булімії і BED в широких громадських масштабах.

Також спостерігається збільшення захворюваності на нервову анорексію, переважно у молодих жінок. Всі три основних розлади також пов’язані з помірним і високим рівнем психосоціальних і виробничих порушень.

Поширеність розладів харчової поведінки вище у жінок і у молодих людей. Однак, BED частіше зустрічається у чоловіків. Всі ці проблеми можуть бути поширеними серед всіх соціально-економічних груп і серед перших австралійців, більшою мірою, ніж вважалося раніше. Ризики можна мінімізувати шляхом підвищення грамотності споживання інформації ЗМІ , зменшення ідеалізації худорлявості і заохочення позитивних/здорових відносин з вагою і харчуванням. Нервова булімія і BED мають загальні пересічні фактори ризику надмірної ваги/ожиріння (наприклад, травми в дитячому анамнезі). Тому зниження ваги, при необхідності, найкраще проводити в контрольованому середовищі, де можуть бути вжиті заходи для усунення та запобігання появи розладів харчової поведінки та інших психологічних супутніх захворювань.

 

Лікування розладів харчової поведінки – загальний огляд

Для всіх розладів харчової поведінки (включаючи ARFID ) основне лікування, визначене в діючих національних та міжнародних посібниках – це форма псіхоповедінкової терапії, яка зазвичай може проводитися амбулаторно. Люди з більш важкими симптомами або пацієнти, стан яких не покращився після проходження менш строгого лікування, можуть лікуватися в рамках часткової (денної) або повної спеціалізованої лікарняної програми. Доказові методи лікування, що проводяться лікарем, обізнаним про розлади харчової поведінки, вважаються найбільш ефективними і мають перевагу у  людей з розладами харчової поведінки. Крім того, цей підхід, швидше за все, вимагає меншого вкладення фінансов і скорочує кількість госпіталізацій.

На додаток до спеціальної психологічної терапії, лікування повинно бути спрямоване на усунення важливих супутніх захворювань, пов’язаних з харчуванням, фізичним і психічним здоров’ям, і тому в ідеалі воно проводиться багатопрофільною командою. Така команда повинна складатися, як мінімум, з психотерапевта і сімейного лікаря. У більш складних випадків розладів харчової поведінки, таких як у більшості людей з нервовою анорексією, в більш важких випадках нервової булімії і BED, а також в тих випадках, коли потрібне стаціонарне лікування, необхідна додаткова міждисциплінарна підтримка, що включає дипломованого дієтолога, лікаря вузького профілю або педіатра, психіатра, медсестру (або медсестер), терапевта з лікувальної гімнастики, терапевта-реабілітолога і соціального працівника або сімейного терапевта.

 

Види психологічної терапії

Першою лінією лікування для всіх розладів харчової поведінки є такі специфічні психологічні методи лікування, як трансдіагностична розширена когнітивно-поведінкова терапія ( CBT – E ), що здійснює найбільший вплив на зменшення симптомів і інші результати. Її звичайний курс становить 20 щотижневих сеансів при нервової булімії і BED, і 40 сеансів при нервової анорексії. Розроблено також коротші форми (наприклад, 10 сесій самостійного лікування під керівництвом КПТ-фахівця в режимі онлайн) в якості першого кроку в лікуванні або для осіб з менш важкою формою захворювань. Їх рівень достовірності доказів – помірний і можна порявняти з КПТ, проведеним терапевтом, що спеціалізуються на розладах харчової поведінки, але багато людей як і раніше проявляють симптоми і вимагають подальших сеансів. ” Чиста” самодопомога без спостереження фахівця не рекомендується; виняток – початковий етап, в очікуванні професійної допомоги.

Найбільш важливі недавні досягнення в лікуванні розладів харчової поведінки були отримані в результаті випробувань психологічної терапії для дітей / підлітків і дорослих з нервовою анорексією, з підтвердженням декількома систематичними оглядами, і мережевими та іншими метааналізами. Для дітей і підлітків провідним методом лікування є атеоретична терапія із залученням близьких родичів (FBT) . FBT може здійснюватися як в повній, так і в неповній сім’ї (де батьки розглядаються окремо від дитини). Сімейна терапія також була адаптована для лікування нервової булімії. Альтернативою FBT, але з більш слабкою доказовою базою, є форма CBT-E, доповнена короткими сімейними сеансами . Також, для моло дих людей з нервовою анорексією може використовуватися підліткова фокальна психотерапія

КПТ є найбільш поширеним в Австралії методом лікування; аналогічної провідною терапії для дорослих з нервовою анорексією не існує. Інші науково-обгрунтовані психологічні методи лікування нервової анорексії: протокол Модслі для лікування нервової анорексії у дорослих ( MANTRA ), що підтримує клінічне лікування під контролем фахівців ( SSCM ) і фокальная психодинамічна терапія ( FPT ). В Таблиці 2 узагальнені ключові елементи основних науково-обгрунтованих методів лікування дорослих; докладний опис всіх психологічних методів лікування можна знайти в рекомендаціях Національного інституту здоров’я і клінічного вдосконалення Великобританії (NICE). Всі методи лікування забезпечують навчання психологічній самодопомозі і націлені на відновлення фізичного здоров’я людини за допомогою моніторингу ваги, консультування з харчування та планування харчування, часто одночасно з заняттями у дипломованого дієтолога. Вони були розроблені для індивідуального амбулаторного лікування, на термін 8 місяців або більше. КПТ адаптована для проведення групових занять, що є звичайним явищем для лікарняних програм. До кожного методу лікування є допомога, яка використовуються при навчанні фахівців. В Австралії найбільш доступно навчання КПТ, за ним слідують SSCM і MANTRA. Рівень вибування для всіх методів – середній.

Таблиця 2 . Порівняльні характеристики методів доказової терапії для дорослих з нервовою анорексією

CBT – E = Розширена когнітивно-поведінкова терапія

MANTRA = Протокол Модслі для лікування нервової анорексії у дорослих

SSCM = Підтримуюче клінічне лікування під контролем фахівців

FPT = Фокальна психодинамічна терапія

 

 CBT-E13MANTRA17SSCM18FPT19
Теоретична модельФормулювання КПТ і транс-діагностичні підтримуючі чинникиКогнітивна/міжособистіснаАтеоретичнаПсиходинамічне формулювання
ЦіліДисфункціональні переконання; неправильне харчуванняВнутрішньо-і міжособистісні підтримуючі чинники, наприклад – негнучкістьНедостатнє харчування; інші цілі визначаються індивідуальноВнутрішньо-і міжособистісні підтримуючі чинники, наприклад – низька самооцінка
Терапевтичні технікиПоведінковий моніторинг, поведінкові експерименти, когнітивна реструктуризація, аналіз ланцюжкаМотиваційне інтерв’ю, соціальна інтеграція і когнітивне відновленняНавчання психологічній самодопомозі, підтримуюча терапіяДослідження переконань/схем; міжособистісна терапія, постановка цілей, нова поведінка
Симптоми настроюОсновний модуль чутливості і нетерпимостіНавчання навичкам регулювання емоціямиУправління симптомамиДослідження/аналіз афективно-емоційних переживань

 

 

Фармакологічні методи лікування

На відміну від психологічної терапії, фармакологічні методи лікування нервової анорексії досягли меншого прогресу. В даний час проводиться декілька невеликих випробувань нейролептиків другого покоління, таких як оланзапін, для лікування нервової анорексії, з неоднозначними результатами. Нещодавнє велике (n = 152) 16-тижневе амбулаторне плацебо-контрольоване випробування оланзапіна (із середньою дозою 7,77 мг / день) в якості основного лікування для дорослих з нервовою анорексією виявило помірний вплив препарата на збільшення ваги, викликане діючою речовиною ліків. Однак, коефіцієнт набору ваги був незначним (приблизно 0,7 кг/місяць) і мізерно малим у порівнянні з плацебо. Інших значущих відмінностей щодо первинних результатів не було, і єдина відмінність вторинних результатів в відношенні занепокоєння про форму свідчило на користь групи плацебо. Важливо відзначити, що між метаболічними результатами відмінностей не було . Інші психотропні агенти, такі як антидепресанти, не мають безпосереднього значення або доказової бази для лікування нервової анорексії, але антидепресанти можуть використовуватися при супутній великій депресії.

Проводяться кілька випробувань діючих речовин для лікування BED і нервової булімії. З моменту перших випробувань більш високодозних селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (наприклад, флуоксетин 60 мг в день) було проведено невелику кількість випробувань топірамата і (для BED) ліздексамфетаміна. Мета-аналізи підтверджують роль антидепресантів другого покоління і ліздексамфетаміна, але не як самостійних методів лікування, оскільки розмір ефекту коливається від малого до середнього, і вибування може бути вище, ніж при психологічній терапії. Більшість їх застосовується в Австралії “поза інструкцією”, за винятком ліздексамфетаміна, який схвалений для лікування BED від помірного до тяжкого ступеня і під контролем фахівця-психіатра. Вважається, що безпека ліздексамфетаміна в більш довгостроковій перспективі співмірна з виявленої при його застосуванні при синдромі дефіциту уваги і гіперактивності.

 

Відновлення харчування і остеопенія

Ризики занадто швидкого відновлення годування і синдрому відновлення харчування зараз добре відомі, але можливо, що програми стали надмірно обережними. Дослідження підтримують оптимізацію стаціонарного лікування для забезпечення швидшого відновлення ваги; було продемонстровано, що більш рішучі протоколи відновлення харчування безпечні в поєднанні з активним медичним наглядом і додаванням харчових добавок, наприклад, фосфатів. Однак, при таких режимах потрібно стежити за психологічним стресом, який може бути вище при більш швидкому збільшенні ваги.

Остеопенія у людей з тривалими періодами низької ваги і придушення статевих стероїдів, як і раніше, являє собою відомий медичний ризик, для якого лікування залишається “найважливішою незадоволеною потребою” ( Schorr et al ., P . 78). Втрата кісткової маси може бути незворотною, особливо якщо вона відбувається під час критично важливого періоду постпубертатного росту кісток . Таким чином, люди з нервовою анорексією можуть не набрати свою максимальну кісткову масу і, отже, в більш пізньому віці можуть швидше досягти остеопенічного рівня; особливо це стосується жінок в постменопаузі. Отже, існує підвищений ризик переломів як в молодості, так і в літньому віці. Лікування передбачає відновлення ваги і нормалізацію ендокринного гомеостазу. Проводиться невелика кількість досліджень антирезорбтивних і анаболічних засобів. Одне з проведених випробувань трансдермального фізіологічного заміщення естрогену терипаратиду дало позитивні результати. Дослідження ралоксифена, деносумаба і інших аналогів паратиреоїдних гормонів, наприклад, абалопаратида, відсутні або обмежені описами випадків. Найкращі результати були відзначені у бісфосфонатів. Однак, побоювання щодо його безпеки та його потенційна тератогенність застерігають нас від використання бісфосфатів молодими жінками.

 

Результати і прогноз

Результати досліджень вселяють обережний оптимізм щодо одужання від розладів харчової поведінки, хоча цей процес може бути повільним. Недавнє широкомасштабне дослідження 228 жінок з нервовою анорексією або нервовою булімією, що послідувало за їх лікуванням в спеціалізованому центрі і тривало 22 роки, показало, що більшість (близько двох третин) жінок одужали, і що більшість жінок з нервовою булімією досягли одужання протягом 9 років; але тільки близько половини з жінок з нервовою анорексією одужали протягом перших 9 років. Це узгоджується з основним масивом літератури про результати лікування.

Про довгострокові результати для BED і інших розладів харчової поведінки відомо менше, але їх лікування також важливо, оскільки спонтанна ремісія представляється низькою, а рання зміна симптомів є найкращим прогностичним фактором результатів лікування для всіх розладів харчової поведінки.

Метааналіз показав, що наявність переїдання і очищаючої поведінки, більш низький ІМТ, рання стадія змін (низька мотивація), супутній депресивний настрій і інші супутні захворювання, підвищене занепокоєння з приводу образу тіла і більш низька якість поточних відносин постійно асоціюються з гіршими результатами лікування як в середньостроковій, так і в довгостроковій перспективі для всіх розладів харчової поведінки. Вибування також було пов’язано з переїданням і штучним очищенням організму, а також з низькою мотивацією до змін. Однак величина ефекту сильно розрізнялася в різних дослідженнях, в діапазоні від невеликої до помірної, що вказує на одужання багатьох людей, незважаючи на негативні прогностичні характеристики.

Одна з основних проблем в поліпшенні результатів лікування – закриття “пробілу в лікуванні”. Більшість людей з нервовою анорексією і переважна більшість людей з нервовою булімією і BED відкладають звернення за медичною допомогою на десятиліття або довше. Цій проблемі сприяють багато факторів, але найбільш важливі з них – це низький рівень медичної грамотності, звернення за допомогою для зниження ваги, а не для лікування розлади харчової поведінки, стигматизація, сором і недостача коштів і доступу до доказової психологічної терапії.

 

Висновок

Розлади харчової поведінки поширені серед австралійців; їх поширеність може збільшуватися. Ефективна психологічна терапія є лікуванням першої лінії, і більшість людей одужують в середньостроковій або довгостроковій перспективі. Лікування в лікарні може врятувати життя, і ефективний доступ до отримання допомоги важливий – головна проблема полягає в несвоєчасно розпочатому лікуванні і в його затримці. Дуже мало з медикаментів допомагають при нервової булімії і BED. Необхідні подальші дослідження, зокрема, для лікування остеопенії, для досягнення більш раннього вступу в лікування, для кращого розуміння того, які методи лікування найкраще підходять конкретному пацієнту і для вивчення прогностичних факторів і результатів. Терміново потрібні дослідження нових розладів харчової поведінки, BED і ARFID.

 

Примітки

Фінансування: Розкриття інформації: Ф. Хей отримувала сесійні гонорари і гонорари за лекції від Австралійської Медичної Ради, за публікації “Терапевтичні рекомендації” від Інституту психіатрії Нового Південного Уельсу, гонорари від організацій “Hogrefe and Huber”, “McGraw Hill Education” і “Blackwell Scientific Publications “; також отримані дослідні гранти від NHMRC (Національна рада охорони здоров’я та медичних досліджень Австралії) і ARC (Австралійський дослідницька рада). Філліпа Хей є Головою Національної співпраці з розладів харчової поведінки в Австралії . У липні 2017 року його представила компанії “Shire Pharmaceuticals” замовлений звіт на тему “Ліздексамфетамін і розлади харчової поведінки, пов’язані з переїданням”, і отримала гонорар від “Shire” за викладання на освітніх заходах для психіатрів.

Конфлікту інтересів немає .

 

Список джерел та літератури

 1. American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (5th edn) (DSM‐5). Washington, DC: American Psychiatric Association; 2013.
 2. World Health Organization. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, 11th Revision (ICD‐11). Geneva: World Health Organization; 2019.
 3. Hay P, Mitchison D, Lopez Collado AE, González‐Chica DA, Stocks N, Touyz S. Burden and health‐related quality of life of eating disorders, including avoidant/restrictive food intake disorder (ARFID), in the Australian population. J Eat Disord 2017; 5: 21.
 4. Galmiche M, Déchelotte P, Lambert G, Tavolacci MP. Prevalence of eating disorders over the 2000–2018 period: a systematic literature review. Am J Clin Nutr 2019; 109: 1402–13.
 5. Udo T, Grilo CM. Prevalence and correlates of DSM‐5–defined eating disorders in a nationally representative sample of US adults. Biol Psychiatry 2018; 84: 345–54.
 6. Smink FR, Van Hoeken D, Hoek HW. Epidemiology of eating disorders: incidence, prevalence and mortality rates. Curr Psychiatry Rep 2012; 14: 406–14.
 7. Mulders‐Jones B, Mitchison D, Girosi F, Hay P. Socioeconomic correlates of eating disorder symptoms in an Australian population‐based sample. PLoS One 2017; 12: e0170603.
 8. Le LK, Barendregt JJ, Hay P, Mihalopoulos C. Prevention of eating disorders: a systematic review and meta‐analysis. Clin Psychol Rev 2017; 53: 46–58.
 9. Hay P, Chinn D, Forbes D, Madden S, Newton R, Sugenor L et alRoyal Australian and New Zealand College of Psychiatrists clinical practice guidelines for the treatment of eating disorders. Aust N Z J Psychiatry 2014; 48: 977–1008.
 10. National Institute for Health and Care Excellence (NICE) . Eating disorders: recognition and treatment Full guideline. 2017.
 11. Hilbert A, Hoek HW, Schmidt R. Evidence‐based clinical guidelines for eating disorders: international comparison. Curr Opin Psychiatry 2017; 30: 423–37.
 12. Hay PJ, Touyz S, Claudino AM, Lujic S, Smith CA, Madden S. Inpatient versus outpatient care, partial hospitalisation and waiting list for people with eating disorders. Cochrane Database Syst Rev 2019; CD010827.
 13. Fairburn CG. Cognitive Behavior Therapy and Eating Disorders. New York: Guilford Press; 2008.
 14. Zeeck A, Herpertz‐Dahlmann B, Friederich H‐C, Brockmeyer T, Resmark G, Hagenah U et alPsychotherapeutic treatment for anorexia nervosa: a systematic review and network meta‐analysis. Front Psych 2018; 9: 158.
 15. Le Grange D, Hughes EK, Court A, Yeo M, Crosby RD, Sawyer SM. Randomized clinical trial of parent‐focused treatment and family‐based treatment for adolescent anorexia nervosa. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry 2016; 55: 683–92.
 16. Dalle Grave R, Calugi S, Sartirana M, Fairburn CG. Transdiagnostic cognitive behaviour therapy for adolescents with an eating disorder who are not underweight. Behav Res Ther 2015; 73: 79–82.
 17. Schmidt U, Startup H, Treasure J. A Cognitive‐Interpersonal Therapy Workbook for Treating Anorexia Nervosa: The Maudsley Model. Abingdon, UK:Routledge; 2018.
 18. McIntosh VV, Jordan J, Luty SE, Carter FA, McKenzie JM, Bulik CM et alSpecialist supportive clinical management for anorexia nervosa. Int J Eat Disord 2006; 39: 625–32.
 19. Zipfel S, Wild B, Groß G, Friederich HC, Teufel M, Schellberg D et alFocal psychodynamic therapy, cognitive behaviour therapy, and optimised treatment as usual in outpatients with anorexia nervosa (ANTOP study): randomised controlled trial. Lancet 2014; 383: 127–37.
 20. Attia E, Steinglass JE, Walsh BT, Wang Y, Wu P, Schreyer C et alOlanzapine versus placebo in adult outpatients with anorexia nervosa: a randomized clinical trial. AM J Psychiatry 2019; 176: 449–56.
 21. Hilbert A, Petroff D, Herpertz S, Pietrowsky R, Tuschen‐Caffier B, Vocks S et alMeta‐analysis of the efficacy of psychological and medical treatments for binge‐eating disorder. J Consult Clin Psychol 2019; 87: 91–105.
 22. Madden S, Miskovic‐Wheatley J, Clarke S, Touyz S, Hay P, Kohn MR. Outcomes of a rapid refeeding protocol in adolescent anorexia nervosa. J Eat Disord 2015; 3: 8.
 23. Schorr M, Klibanski A. Anorexia nervosa and bone. Curr Opin Endocr Metab Res 2018; 3: 74–82.
 24. Eddy KT, Tabri N, Thomas JJ, Murray HB, Keshaviah A, Hastings E et alRecovery from anorexia nervosa and bulimia nervosa at 22‐year follow‐up. J Clin Psychiatry 2017; 78: 184–9.
 25. Vall E, Wade TD. Predictors of treatment outcome in individuals with eating disorders: a systematic review and meta‐analysis. Int J Eat Disord 2015; 48: 946–71.

 

Автор: Філліпа Хей

Internal Medicine Journal

Джерело  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7003934/

Нервові клітини мозку

Голод приносить організму фізичні і психічні зміни, які всі ми хоч раз відчували. Дратівливість, туман в голові і відчуття втоми впливає на виконання повсякденних завдань, роблячи їх більш нудними і важкими. У тих, хто бореться з нервовою анорексією, ці симптоми більш постійні і серйозні. Голодний мозок не може функціонувати оптимально, як і голодна людина.

 

Голодне тіло, голодний розум

Обробка і реагування на інформацію в значній мірі залежить від нашого харчування. Згідно з дослідженнями, нервова анорексія «негативно впливає на когнітивні функції уваги, швидкості обробки інформації, зорової та вербальної пам’яті і зорово-просторового сприйняття».

«Схоже, що це неймовірно важливі галузі функціонування?» – запитаєте ви, і матимете рацію. Здатність людини обробляти і утримувати інформацію потрібна нам в повсякденному житті, будь то в школі або на роботі, і просто під час прогулянки, керування автомобілем або походу в продуктовий магазин.

Уявіть момент, коли ви відчуваєте себе пригніченим, голодним або втомленим. Як це впливало на ваш розум? Можливо, вам було важко згадати інформацію, яку ви знаєте, як двічі два. Або висловити свої емоції і думки іншої людини. Мабуть, в тому стані просто неможливо бути продуктивним і досягати цілей.

Все це побічні ефекти нестачі харчування мозку, які можуть вплинути на роботу, навчання, відносини і повсякденну діяльність.

Мало того, ці симптоми голоду мозку уповільнюють лікування, оскільки людина не здатна обробляти інформацію і формувати логічні зв’язки між своїми думками, переконаннями і поведінкою.

«Тяжкохворі пацієнти не можуть повноцінно брати участь в психотерапії, оскільки для цього потрібно ясне мислення».

Також голод впливає на рівень енергії. Через що пацієнтам ще важче виконувати завдання по одужанню, оскільки їм не вистачає для цього енергетичних ресурсів.

 

Довгостроковий вплив анорексії на мозок

Важко це говорити, але важливо знати, що анорексична поведінка може мати довгостроковий вплив на структуру мозку і, отже, думки і розумові процеси. Дослідження показали, що у людей з нервовою анорексією «менший обсяг мозку, а також спостерігається загальне зменшення обсягу сірої речовини».

Сіра речовина – важлива частина мозку, в якому міститься «велика частина нейронних клітин мозку». Вона відповідає за «області мозку, що беруть участь в м’язовому контролі, і сенсорне сприйняття – зір, слух, пам’ять, емоції, мова, прийняття рішень і самоконтроль».

«Сіра речовина відіграє важливу роль в забезпеченні повсякденного функціонування людини». Хоча відновлення ваги може допомогти при деяких когнітивних наслідках нервової анорексії, дослідження показують, що це не завжди так. «Іноді порушення когнітивних функцій пам’яті залишаються і після відновлення ваги».

Згідно з дослідженням 2020 року, «після одужання, у пацієнтів часто спостерігається відсутність клінічно значущого зниження когнітивних функцій». Незалежно від того, чи є ці негативні наслідки тривалими чи ні, ясно, що недоїдання призводить до виснаження розуму, який буде боротися за оптимальне функціонування.

Все це нагадує нам про те, що їжа – щось більше, ніж прийнято думати про неї в нашій культурі. Вона живить наші тіла і дає нам можливість жити повноцінним і наповненим життям.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/…/anorexias-impact-think…

Самооцінка і якість життя – це дві вивчені концепції серед пацієнтів з нервовою анорексією. Але тільки одне дослідження було присвячено їх зв’язку і показало їх взаємодія ( de la Rie , Noordenbos & van Furth , 2005). Це дослідження спрямоване на перевірку впливу самооцінки на симптоми нервової анорексії і якість життя. Таким чином, симптоматика нервової анорексії, самооцінка і якість життя оцінювалися серед людей, що лікуються і тих, хто не перебувають на лікуванні.
Методи: пацієнти з нервовою анорексією належали до клінічної групі (n = 110), тоді як контрольну групу склали 58 жінок, підібраних за статтю, віком без анорексії (n = 58).

Результати: З’ясувалося, що у пацієнтів, які страждають на нервову анорексію нижчі показники самооцінки і якості життя, ніж у неклінічної групи. Крім того, аналіз впливу самооцінки показав, що вона є посередником між симптомами нервової анорексії і якістю життя. Самооцінка значно впливає на нервову анорексію, особливо, коли мова йде про вплив на повсякденне життя пацієнтів.

Обговорення: Ці результати підкреслили важливість підвищення самооцінки, яка призведе до поліпшення якості життя.

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations ).

Приступоподібне переїдання вважається серйозним, небезпечним для життя, але виліковним розладом харчової поведінки. У Сполучених Штатах воно є найбільш поширеною формою РХП, і зустрічається в три рази частіше, ніж анорексія та булімія разом узяті.

Приступоподібне переїдання полягає в тому, що періодично людина з’їдає велику кількість їжі, втрачаючи над собою контроль.

Епізоди переїдання можна описати наступними характеристиками:

 •  – Швидкість вживання їжі вище, ніж зазвичай
 •  – Після виникає неприємне відчуття переповненості шлунку
 •  – Вживання великої кількості їжі, навіть коли не голодний
 •  – Через збентеження людина їсть на одинці
 •  – Після переїдання з’являється почуття відрази, депресії або сорому

При приступоподібному переїданні такі епізоди трапляються, як мінімум, раз на місяць протягом трьох місяців, при цьому без компенсаторної поведінки (наприклад, очищення за допомогою блювоти), як це спостерігається при інших розладах харчової поведінки, наприклад при булімії.

 

Приступоподібне переїдання та опрацювання емоцій

Одним із симптомів, пов’язаних з приступоподібним переїданням, є ускладненість оброблення емоцій, яка виражається у вигляді:

 •  – Складнощі визнання, розпізнавання, прийняття і розуміння власних емоцій
 •  – Імпульсивних діях
 •  – Складнощі переживання негативних емоцій (таких як смуток, самотність, занепокоєння, вина і сором)
 •  – Складнощі в регуляції власних емоцій

У недавньому дослідженні, проведеному Monell , Clinton & Birgegård (2020), було виявлено, що у людей, які страждають від нападів переїдання, і мають проблеми в розумінні емоцій, – більш низька самооцінка. Їм складніше ставитися до себе по дружньому, з прийняттям та  розумінням.

Вони також схильні більш жорстко і вороже регулювати свої емоції, що нагадує самокритику і дезадаптивний перфекціонізм . Це дуже схоже на ті труднощі, які відчувають люди з розладом харчової поведінки, і часто є частиною циклу «переїдання-дієта», який вкорінює приступоподібне переїдання.

Крім того, дослідники виявили, що в цілому складності в обробленні емоцій були пов’язані з більш серйозними проблемами з тілом, формами і вагою, які часто зустрічаються у людей з РХП.

 

Як труднощі опрацювання емоцій можуть сприяти розвитку і підтримці приступоподібного переїдання

Часто люди з приступоподібним переїданням залучаються до цикл «переїдання-дієта», який лише посилює розлад. В рамках цього циклу людина може відчувати складні емоції, такі як занепокоєння, вина або сором.

Вважається, що саме неможливість впоратися з цими складними емоціями, змушує людину повертатися до переїдання. Це спосіб заспокоїтися, відволіктися або придушити свої емоції, іншими словами, впоратися з негативними переживаннями цього циклу.

Цикл «переїдання-дієта» часто починається з дієти (або обмеженого споживання «поганих» продуктів). Хоча це обмеження може привести на початку до  почуття задоволення, потім люди все одно відчувають тягу до їжі, оскільки тіло повинно підтримувати гомеостаз.

Наші тіла не хочуть терпіти недостачу, тому вони дають нам знати, що нам потрібна різноманітна їжа, посилаючи сигнали голоду: відчуття порожнечі в шлунку, бурчання в животі, головний біль, сварливість або «злість від голоду», відсутність енергії, млявість / слабкість. Ми починаємо відчувати тягу до їжі і не можемо думати ні про що інше.

Однак ця стурбованість їжею і тяга до неї – всього лише наше тіло, яке виконує свою роботу. Коли людина намагається дотримуватися обмежувальної дієти, це призводить лише до пригнічуючої тривоги. В кінцевому підсумку, щоб «позбутися» або врегулювати це занепокоєння, людина переїдає, що і призводить потім до складних емоціям, таких як провина, сором, розчарування або смуток.

Щоб «врегулювати» ці емоції людина повертається до дієти або обмеження «поганої» їжі. При цьому продовжуючи цикл «переїдання-дієта».

Давайте визнаємо складність цього циклу. Розвиток і зміцнення приступоподібного переїдання – це не тільки проблема опрацювання емоцій. Існує безліч біологічних, психологічних і соціально-екологічних факторів.

Біологічні чинники включають в себе гормони, які беруть участь в регуляції голоду та ситості в спробі зберегти гомеостаз, ознаки голоду і фізіологічну депривацію через обмеження або дієти.

До психологічних факторів відноситься схильність до суворої самокритики і дезадаптивного перфекціонізму . Сюди ж відноситься поділ продуктів на «хороші» і «погані» і критику за те, що з’їли «погані» продукти, а також почуття позбавлення певних продуктів.

До соціально-екологічних факторів належить виховання в культурі «дієти», страх осуду через зайву вагу і дефіцит продуктів харчування.

Хоча цей цикл може виглядати по-різному для всіх (біологічні, психологічні і соціальні чинники навколишнього середовища кожної людини є унікальними), цей цикл «переїдання-дієта» і труднощі з обробкою емоцій зазвичай характерні для тих, хто бореться з переїданням.

 

Рішення проблеми з опрацюванням емоцій за допомогою лікування нападів передання

Один із способів вийти з циклу «переїдання-обмеження» – навчитися ефективно опрацьовувати емоції. Емпіричні підходи до лікування, такі як когнітивно -поведінкова терапія і діалектико- поведінкова терапія, спрямовані на виявлення взаємозв’язку думок, емоцій і поведінки.

Вони також допомагають людям навчитися зменшувати напади переїдання, одночасно справляючись з важкими емоціями (наприклад, з тривогою і виною), позбавляючись від тривожних подій і досліджуючи власні психічні стани.

Інші підходи, такі як психодинамічна і міжособистісна терапія, можуть допомогти людям вивчити зв’язок між емоціями і поведінкою щодо їжі, а також зрозуміти, як відносини всередині і зовні терапії впливають на симптоми нападів переїдання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/binge-eating-disorder-difficulties-processing-emotion

Введення: Складні і тривалі розлади харчової поведінки мало досліджувалися. Хоча тривалість хвороби є одним з основних критеріїв для її визначення, але користь цієї інформації ще до кінця не встановлена. У цьому дослідженні розглядаються відмінності розладів харчової поведінки і пов’язаних з ними психологічних симптомів у пацієнтів з РХП з різною тривалістю захворювання та діагнозом.

Методи: перевірка регулярних опитувальників в Центрі розладів харчової поведінки при лікарні Сент -Енн (Лондон), виявлення демографічних показників, тривалості захворювання та діагнозу, а також наступні результати опитувальників для самоперевірки: опитувальник для вивчення розладів харчової поведінки, оцінка клінічних порушень, опитувальник про стан здоров’я пацієнтів і генералізована оцінка тривожного розладу. 87 пацієнтів з нервовою анорексією (НА) і 95 пацієнтів з нервовою булімією (НБ), які заповнювали опитувальники, розділили на три групи за тривалістю хвороби: 1) <3 роки, 2) 3-10 років і 3)> 10 років. Два багатовимірних дисперсійних аналізи (MANOVA) з тестом Бонферроні були проведені окремо для груп НА та НБ, щоб дослідити, чи розрізнялися РХП і пов’язані симптоми пацієнтів в групах з різною тривалістю хвороби. Три додаткових окремих аналізи MANOVA були проведені для вивчення відмінностей між НА і НБ в кожній категорії з різною тривалістю захворювання.

Результати. Між трьома групами з різною тривалістю захворювання показники обмеження (р = 0,017) і загальна симптоматика РХП (р = 0,048) були вище у пацієнтів з більш тривалим (3-10 років) в порівнянні з пацієнтами з більш коротким (<3 роки) терміном хвороби. Не було виявлено суттєвих відмінностей між трьома групами НБ з різною тривалістю захворювання. Порівнюючи НА і НБ в групах по тривалості хвороби, пацієнти з НБ <3 роки показали більш високі рівні загальної психопатології РХП (p = .004), занепокоєння з приводу обмеження (p = .029), форм (p = .021) і ваги (р = 0,001) в порівнянні з пацієнтами з однаковою тривалістю хвороби. У пацієнтів з НА та НБ з тривалістю хвороби 3-10 років не було виявлено суттєвих відмінностей за жодним із симптомів РХП або пов’язаної з ними психопатологією. Пацієнти з НБ з тривалістю хвороби більше 10 років показали велику заклопотаність вагою (р = 0,023) в порівнянні з пацієнтами з НА.

Висновки. Виявлення того, що стриманість і загальні симптоми РХП були вище у пацієнтів з більш тривалим анамнезом в порівнянні з групою <3 роки в анамнезі, свідчить про те, що через 3 роки може спостерігатися збільшення симптоматики. Це може бути пов’язано зі зростаючою складністю лікування пацієнтів з НА через три роки з початку хвороби. Відсутність значних відмінностей в групах з різною тривалістю захворювань НА і НБ, свідчить про те, що тривалість хвороби може бути недостатнім показником хронічності . Хоча тривалість хвороби залишається важливою в клінічній практиці, використання більш широкого набору критеріїв при діагностиці складних та тривалих розладів харчової поведінки може бути більш доцільним.

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations ).

Розлади харчової поведінки (РХП) часто вражають підлітків і молодих людей. Через складність цих захворювань і віку, в якому вони з’являються, виникають глибокі сімейні та соціальні проблеми. Вони мають значний вплив на членів сім’ї, у деяких навіть з’являється занепокоєння та депресія. Брак знань про хворобу, страх та провина, труднощі в регулюванні емоцій і відмінності членів сім’ї є чинниками стресу у осіб які доглядають за хворими. Метою даного дослідження було: а) вивчити підходи тих, хто доглядає за пацієнтами з РХП, і б) перевірити узгодженість / розбіжності між ними (а саме, у матерів та батьків пацієнтів з РХП).

Метод. Наша вибірка включала 265 осіб, які доглядають за пацієнтами з РХП з 13 каталонських центрів. В цілому n = 204 доглядають за пацієнтами з РХП, де n = 61 – і батьки і матері. Іспанська версія опитувальника опікунських навичок (CASK) використовувалася для оцінки відношення до РХП у тих, хто доглядав за пацієнтами з РХП. Порівняння показників CASK між респондентами (батьком і матір’ю) проводилося з використанням узагальнених рівнянь оцінки (GEE).

Результати: в більшості випадків, матері частіше брали на себе роль по догляду, ніж батьки. При порівнянні середніх показників навичок опікуна у батьків істотних відмінностей виявлено не було, що дозволяє припустити, що ці навички схожі. Проте, результати підвибірки , в яку входили як матері, так і батьки одного і того ж пацієнта, показали розбіжності в двох підшкалах: в розумінні цілісної картини і нерозповсюдження зайвої інформації. Задовільно-помірна згода спостерігалось в питаннях розуміння-прийняття, емоційного інтелекту, фрустрації, загального бала, згода в вимірі турботи про себе.

Висновки. Наші результати показують, що особам, які забезпечують догляд, особливо батькам пацієнтів з РХП, можуть принести користь втручання, спрямовані на сфери, що залишені поза увагою, наприклад, ефективне спілкування. Проведення сесій для опікунів, може допомогти батькам оволодіти потрібними навичками і керівництвом для надання допоміжного впливу в процесі лікування, розвінчати переконання щодо РХП, поліпшити якість життя і зменшити емоційну дистанцію.

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations ).

У деяких європейських країнах стаціонарне лікування підлітків та дітей з нервовою анорексією (НА) до сих пір розглядається як лікування на вибір. Однак діти та підлітки часто сприймають стаціонарне лікування як примусове і відмовляються від госпіталізації. Більш того, тривале перебування в лікарні сприяє тяжким соціальним порушенням у пацієнтів з НА та ще більше уповільнює розвиток підлітків (Treasure і ін. 2010). Крім того, найбільша частка витрат на лікування НА пов’язана з госпіталізацією. Таким чином, ми прагнули розробити більш комфортне лікування з залученням батьків.

Наш перший крок полягав у тому, щоб з’ясувати, чи було денне лікування підліткової НА таким же ефективним, як стаціонарне лікування щодо збільшення ваги і профілактики рецидивів. Згідно великим багатоцентрових РСІ, через рік денне лікування пацієнтів не поступалося стаціонарному (Herpertz-Dahlmann et al., Lancet 2014 року). Через 2,5 року підлітки на денному стаціонарі набрали більшу вагу і рідше госпіталізувалися повторно, ніж ті, хто проходив стаціонарне лікування. Однак у 30% пацієнтів денного стаціонару теж траплялися рецидиви.

Тепер ми прагнемо оцінювати домашнє лікування як новий багатообіцяючий інструмент: 1) Домашнє лікування залучає осіб, які доглядають набагато сильніше, ніж будь-яка інша обстановка. 2) Домашнє лікування може допомогти пацієнтам на ранніх стадіях НА подолати звички РХП, оскільки вони знаходяться в звичній обстановці.

Пацієнтів відвідує багатопрофільна команда фахівців (клінічний терапевт, медсестра, дієтолог і т. Д.), З досвідом лікування НА. Пацієнти-підлітки, з критеріями DSM-5 для НА і атипової НА, що поступили послідовно в лікарню, включаються після успішного початкового короткочасного стаціонарного лікування. Домашнє лікування починається з 3-4 разів на тиждень протягом 1-го і 2-го місяця після виписки, а потім стає рідше, в залежності від процесу одужання пацієнта. Результат оцінювали з набирання ваги, психопатології розладів харчової поведінки і якості навичок тих, хто доглядав за дітьми, з тим, як вони справляються з розладами харчової поведінки у їх дитини. Перші результати показують, що пацієнти і батьки дуже задоволені цим видом лікування. Рецидиви трапляються рідше, ніж при стаціонарному і денному лікуванні.

Висновок: ми припускаємо, що «тренінг в реальному світі» і безпосередня підтримка осіб, які доглядають більш ефективні у запобіганні розлади харчової поведінки і рецидивів, ніж стаціонарне лікування.

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Список факторів, які можуть впливати на розвиток розладу харчової поведінки – нескінченний, і когнітивні аспекти складають більшу його частину. Існує одне цікаве дослідження когнітивного процесу (спотворення уваги). Воно вивчає вплив стимулів, таких як їжа, на нашу увагу, і, отже, на наш мозок і поведінкові реакції.
У дослідженні обговорюються нетрадиційні концепції, про які варто дізнатися більше.

Спотворення уваги
Основою цього дослідження є питання про те, як когнітивне спотворення, відоме як спотворення уваги або систематична помилка уваги, впливає на те, що привертає нашу увагу, і як ми на це реагуємо. Концепт «спотворення уваги» демонструє, як яскраві стимули, такі як їжа, привертають нашу увагу більше, ніж нейтральні стимули.
По суті, наш мозок має певне «спотворення», коли мова йде про стимули, які мають вирішальне значення для нашого виживання. Досягнення в галузі психічного і медичного здоров’я навчили нас тому, що розум і тіло не одне і те ж. Точно, як не буває двох однакових людей.
Якщо мозок якоїсь людини функціонує по-іншому, а пов’язані з їжею стимули не так сильно привертають її увагу, чи може цей факт впливати на порушення харчової поведінки? Цьому є підтвердження, особливо в разі нервової анорексії (НА).
В одному дослідженні виявилося, що пацієнти з діагнозом анорексія швидкоплинно звертали увагу на харчові подразники, але при цьому не загострювали свою увагу на них. Навпаки люди з НА уникали приділяти увагу цим сигналам. Це уникнення стало ще сильніше, коли вони стикалися з прикладами висококалорійних харчових стимулів на відміну від низькокалорійних.
При цьому, «ігнорування висококалорійних харчових сигналів більше спостерігається у дорослих з НА (тривалий період хвороби) в порівнянні з підлітками (коротка тривалість хвороби). Передбачається, що така поведінка вкорінюється в міру прогресування хвороби і може зміцнювати страх перед їжею або обмежувальною харчовою поведінкою».

Тренінг з модифікації спотворення уваги
Будь-яке когнітивне явище має на увазі терапевтичне втручання для його зміни. Ми придумали тренінг по модифікації спотворення уваги, в якому тренується увага до несумісних з розладом стимулів (в даному випадку, до їжі).
Те, як це втручання працює, трохи збиває з пантелику. Учасникам надають відразу два стимули по обидва боки екрану комп’ютера – один, пов’язаний з розладом, і другий – нейтральний стимул.
Практично відразу одне з двох зображень замінюється «зондом», і учасників просять визначити місце розташування зонда якомога швидше.
«Спотворення уваги виявляється, коли люди швидше реагують на зонд, який замінює подразники, які стосуються розладу. У тренувальній версії зонд майже завжди (наприклад, 95% часу) пов’язаний з розладом або з нейтральним стимулом, в залежності від програми».
Зонд повинен бути встановлений так, щоб він відображався в місці розташування подразників, пов’язаних з розладом, наприклад, висококалорійної їжі або просто їжі. Так ми керуємо увагою людини, зменшуючи уникнення уваги від подразників, пов’язаних з розладом.
По суті, це більш складна версія експозиційної терапії. Оскільки люди займаються пошуком і визначенням місця розташування зонда, вони звертають увагу на сигнали, яких зазвичай уникають.

Ефективність
В результаті дослідження було зроблено висновок, що цей тренінг модифікації спотворення уваги «може забезпечити новий підхід до лікування НА». А також «розширити розуміння когнітивних паттернів, що лежать в основі деяких дезадаптивних форм поведінки при анорексії», таких як обмеження їжі або страх перед їжею.
Вивчення когнітивних процесів, пов’язаних з уникненням їжі або спотворенням уваги, може допомогти в якості додаткового лікування розладів харчової поведінки, а також краще зрозуміти, чому деякі люди по-різному борються з цими розладами.

Джерело  https://www.eatingdisorderhope.com/…/attention-bias-modific…

Незважаючи на те, що нервова орторексія (НО) не була офіційно визнана «розладом харчової поведінки», вона стала досить відомою. Вона характеризується одержимістю «здоровим» харчуванням, і до неї схильні приблизно від 21 до 57,6% людей в Сполучених Штатах.
Було проведено велику кількість досліджень симптомів «офіційних» діагнозів розладу харчової поведінки, таких як нервова анорексія, нервова булімія або переїдання.
Одним з поширених симптомів, який виділяється у всіх цих випадках, є алекситимія – складність у визначенні, описі і регулювання своїх емоцій. Нещодавно було проведено дослідження з метою дізнатися, чи відчувають люди з орторексією подібні симптоми.

Алекситимія
Це слово цікаво звучить і включає в себе багато. Буквально перекладається як «немає слів для почуттів» і використовується для опису людей, які відчувають нездатність ідентифікувати або виразити словами свої почуття.
Зазвичай, це можна спостерігати у людей з психосоматичними проблемами, тривожними розладами, які вживають психоактивні речовини, але це не універсальний синдром. Існує спектр алекситимії. Таким чином, деякі люди можуть бути більш схильні до симптомів, ніж інші.

Основні симптоми алекситимії:
1. «Важко ідентифікувати почуття і відрізнити їх від тілесних відчуттів (наприклад,« У мене є почуття, які я не можу повністю ідентифікувати».)
2. Труднощі в спілкуванні або описі емоцій іншим людям (наприклад, «Мені важко знайти правильні слова для своїх почуттів».)
3. Стиль мислення орієнтований зовні (наприклад, «Я віддаю перевагу поговорити з людьми про їх повсякденну діяльність, а не про їхні почуття».) ».

Алекситимія та орторексія
Незважаючи на те, що алекситимія зазвичай спостерігається у людей з розладами харчової поведінки, досліджень про її потенційної зв’язку з орторексія раніше не було. Щоб дізнатися про їх можливий взаємозв’язк, дослідники проаналізували результати опитування 196 осіб по 4 анкетами, які учасники проходили в наступному порядку:
1. Тест Оrto-15: 15-бальна шкала, яка розпізнає симптоми нервової орторексії.
2. Торонтський Алекситимічна Шкала (TAS-20): шкала з 20 пунктів, яка визначає наявність симптомів алекситимії.
3. Тест ставлення до прийому їжі (EAT-26): опитувальник з 26 пунктів, який оцінює симптоми і особливості розладів харчової поведінки.
4. Шкала складності регуляції емоцій (DERS-16): шкала з 16 пунктів, яка вимірює регуляцію емоцій.

Результати
Результати опитувань підтвердили гіпотезу дослідників – труднощі з регулюванням і визначенням емоцій значно пов’язані з симптомами нервової орторексії.
Крім того, «у людей з високою схильністю до орторексії на відміну від людей з низькою схильністю, більше труднощів з визначенням і прийняттям своїх почуттів, їм складніше пручатися імпульсам, діяти цілеспрямовано, і знаходити правильні рішення, коли вони засмучені.
Однак не було доведено, що труднощі в описі емоцій пов’язані з симптомами орторексії.
Дослідники «припускають, що орторексія може використовуватися як стратегія подолання стресу для контролю над ситуацією в учасників зі слабкими здібностями регуляції емоцій».
Залишається сподіватися, що в подальшому буде проведено більше досліджень на тему нервової орторексії, що і допоможе визначити, чи достатньо у нервової орторексії симптомів, щоб «офіційно» її класифікувати як розлад харчової поведінки.

Джерело  https://www.eatingdisorderhope.com/…/orthorexia-processing-…

переклад Ольги Сушко

Цей документ призначений для медичних працівників, які не мають доступу до спеціалізованого лікування своїх пацієнтів з розладами харчової поведінки.

 

5 основних фактів про розлади харчової поведінки:

 •  – Розлади харчової поведінки часто зачіпають підлітків і молодих людей, а також дітей і дорослих будь якої статі, етнічних груп, культур і маси тіла.
 •  – Розлади харчової поведінки – це не вибір способу життя, а серйозні психічні розлади, які змушують пацієнтів перестати їсти або приймати участь в переїданні і / або інших дисфункціональних харчових звичках і включають кілька клінічних проявів.
 •  – Розлади харчової поведінки – це саморуйнівна поведінка, яку пацієнт не може контролювати.
 •  – Розлади харчової поведінки викликають серйозні порушення, можуть мати руйнівні хронічні наслідки і мають один з найвищих показників смертності серед усіх психічних розладів.
 •  – Розлади харчової поведінки можна лікувати. Якщо спеціалізована команда з лікування РХП не доступна, в терапії повинна брати участь міждисциплінарна команда медичних працівників, якщо така є, і, якщо можливо, необхідне залучення осіб, які здійснюють догляд / родичів. Рекомендується працювати з родичами для надання підтримки пацієнтам в цьому процесі, незалежно від того, від якого розладу харчової поведінки страждає пацієнт. Лікування повинно бути зосереджене на психологічних, соціальних, харчових і медичних аспектах розладів харчової поведінки.

 

ЗАГАЛЬНІ СИМПТОМИ (пацієнти демонструють деякі, але не обов’язково всі з перерахованих):

 •  – Зміна поведінки, наприклад голодування, обмеження споживання енергії, труднощі з харчуванням, заперечення наявності апетиту, переїдання, самоіндукована блювота, зловживання проносними, використання діуретиків або таблеток для схуднення, надмірні фізичні вправи.
 •  – Незадоволення тілом
 •  – Спотворення образу тіла
 •  – Сильне бажання схуднути / сильний страх набрати вагу
 •  – Низька самооцінка
 •  – Психологічний дистрес
 •  – Заклопотаність їжею
 •  – Депресія і / або тривога / перепади настрою
 •  – Зниження лібідо
 •  – Відсутність прийняття хвороби
 •  – Соціальна ізоляція
 •  –  Фізичні симптоми
 •  – Надмірне збільшення ваги / втрата
 •  –  Відсутність або нерегулярні менструації
 •  – Порушення сну

Пацієнти з розладами харчової поведінки часто страждають від інших психічних і медичних супутніх захворювань, які необхідно усунути.

Завжди шукайте спеціалізоване лікування розладів харчової поведінки (добре навчених фахівців в області РХП) для пацієнта з розладом харчової поведінки, якщо воно доступне!

 

Мінімальний стандарт допомоги: кроскультурні інструкції щодо принципів допомоги при нервовій анорексії (НА).

Нервова анорексія добре описана історично і відома у всіх культурах. Вона часто характеризується спотвореним сприйняттям тіла та нав’язливим прагненням до худорби, що призводить до втрати ваги в одночас з хворобливим страхом набрати вагу. Пацієнти з НА зазвичай поводяться так, щоб перешкоджати набору ваги. Пацієнти з НА часто, але не завжди, мають недостатню вагу.

5 основних фактів про нервову анорексію:

 •  – Нервова анорексія – це психічний розлад з найвищим рівнем смертності в результаті як мультисистемних фізичних симптомів, так і самогубства.
 •  – Нервова анорексія зазвичай характеризується вираженою амбівалентністю щодо лікування і одужання.
 •  – Нервова анорексія включає психологічні симптоми (наприклад, спотворене сприйняття тіла), які зазвичай зникають довше, ніж відновлення ваги.
 •  – Нервова анорексія характеризується невиправдано високим впливом маси тіла або його форми на самооцінку.
 •  – Нервова анорексія має значний вплив на життя пацієнта та членів його родини.

 

5 найбільш важливих речей, яких необхідно дотримуватися в якості мінімального стандарту при лікуванні пацієнта з нервовою анорексією:

 •  – Припинити зміну харчової поведінки і відновити здорову вагу в якості пріоритету.
 •  – Запропонуйте пацієнту стратегії боротьби з тривогою, пов’язаною з прийомом їжі та збільшенням ваги.
 •  – Допоможіть пацієнтові зрозуміти короткострокові і довгострокові наслідки патологічної поведінки для його / її медичного та психічного здоров’я та для його / її життєвих планів.
 •  – Допоможіть пацієнтові досягти більш збалансованого почуття самооцінки, яке не залежить виключно від маси тіла / його форми.
 •  – Оцініть та лікуєте інші медичні / психіатричні супутні захворювання, якщо такі є.

 

5 речей, які потрібно зробити після того, як пацієнт з нервовою анорексією відновив здорову масу тіла:

 •  – Допоможіть пацієнтові підтримувати здорову вагу тіла.
 •  – Допоможіть пацієнтові розпізнати повернення симптомів якнайскоріше, щоб запобігти рецидиву.
 •  – Заохочуйте пацієнта слідувати гнучким дієтичним рекомендаціям, а не жорстким правилам для нормалізації суспільного життя і запобігання рецидивам.
 •  – Допоможіть пацієнтові впоратися з життєвими стресами і негативними емоціями, не контролюючи прийом їжі і / або форму тіла і вага.
 •  – Допоможіть пацієнтові виробити більш збалансоване уявлення про себе і про світ.

 

Мінімальний стандарт допомоги: кроскультурні інструкції щодо принципів допомоги при нервовій булімії (НБ)

Нервова булімія характеризується епізодами переїдання, що супроводжуються компенсаторною поведінкою. Переїдання означає вживання незвично великої кількості їжі за короткий час з суб’єктивним відчуттям втрати контролю над кількістю з’їденого. Приступи переїдання зазвичай супроводжуються почуттям провини та сорому. Компенсаторна поведінка включає спроби позбутися спожитої їжі (наприклад, блювання, прийом проносних або надмірні фізичні вправи).

5 основних фактів про нервову  булімію:

 •  – Нервова булімія добре описана історично і відома у всіх культурах.
 •  – Нервову булімію може бути важко розпізнати, тому що вага більшості (але не всіх) пацієнтів знаходиться в рамках середнього.
 •  – Нервова булімія може викликати руйнівні мультисистемні фізичні симптоми.
 •  – Нервова булімія часто характеризується важкими психологічними симптомами, а самооцінка надмірно залежить від форми тіла і ваги.
 •  – Нервова булімія часто характеризується високою імпульсивністю.

 

5 найбільш важливих речей, яких необхідно дотримуватися в якості мінімального стандарту при лікуванні пацієнта з нервовою булімією:

 •  – Допоможіть пацієнтові припинити переїдання і / або очищення.
 •  – Допоможіть пацієнтові регулювати емоції і справлятися з занепокоєнням іншими способами, крім переїдання і очищення.
 •  – Допоможіть пацієнтові структурувати прийоми їжі та уникнути обмеження в їжі, щоб запобігти циклу обмеження / переїдання / очищення.
 •  – Допоможіть пацієнтові зрозуміти короткострокові та довгострокові наслідки патологічної поведінки для його / її медичного і психічного здоров’я та його / її життєвих планів.
 •  – Оцініть та лікуєте інші медичні та / або психічні супутні захворювання, якщо вони є.

 

5 речей, які потрібно зробити після того, як у пацієнта з нервовою булімією відновилася нормальна харчова поведінка:

 •  – Допоможіть пацієнтові розпізнати повернення симптомів якнайскоріше, щоб запобігти рецидиву.
 •  – Допоможіть пацієнтові регулярно дотримуватися різноманітної і гнучкою дієти.
 •  – Допоможіть пацієнтові контролювати імпульсивність і використовувати функціональну поведінку, що впливає на настрій (наприклад, відволікання, самозаспокоєння, уважність, міжособистісні відносини).
 •  – Допоможіть пацієнтові розвинути більш збалансоване почуття власної гідності, яке не залежить виключно від маси тіла / його форми.
 •  – Допоможіть пацієнтові розробити стратегії подолання стресу і негативних наслідків.

 

Мінімальний стандарт допомоги: кроскультурні інструкції щодо принципів допомоги при приступоподібному переїданні (ПП)

Приступоподібне переїдання характеризується епізодами переїдання, за якими не слідує компенсаторна поведінка. Переїдання означає вживання незвично великої кількості їжі за короткий час з суб’єктивної втратою контролю над прийомом їжі. Приступ зазвичай супроводжується почуттям провини та сорому.

5 основних фактів про приступоподібне переїдання:

 •  – Приступоподібне переїдання – найпоширеніший розлад харчової поведінки.
 •  – Приступоподібне переїдання може включати в себе харчування під впливом емоцій.
 •  – Приступоподібне переїдання характеризується важкими психологічними симптомами, а самооцінка часто залежить від форми тіла і ваги.
 •  – Приступоподібне переїдання може бути пов’язано з надмірною вагою / ожирінням, але не всі пацієнти мають надлишкову вагу / ожиріння.
 •  – Приступоподібне переїдання може призводити до медичних ускладнень, пов’язаних з надмірною вагою / ожирінням.

 

5 найбільш важливих речей, яких необхідно дотримуватися в якості мінімального стандарту при лікуванні пацієнта з приступоподібним переїданням:

 •  – Зупиніть переїдання і допоможіть пацієнтові регулярно дотримуватися різноманітної та гнучкою дієти.
 •  – Допоможіть пацієнтові впоратися з життєвими стресами, використовуючи функціональні поведінкові способи, відмінні від переїдання.
 •  – Допоможіть пацієнтові регулювати емоції і справлятися з занепокоєнням іншими способами, крім переїдання.
 •  – Оцініть та направте (якщо можливо) на лікування, коли присутні інші медичні супутні захворювання.
 •  – Оцініть та лікуєте (якщо можливо) інші супутні психічні розлади, якщо вони присутні.

 

5 основних речей, які потрібно зробити після того, як пацієнт отримає мінімальний стандарт догляду:

 •  – Допоможіть пацієнтові розпізнати повернення симптомів якомога раніше, щоб запобігти рецидиву.
 •  – Допоможіть пацієнтові вести здоровий спосіб життя.
 •  – Допоможіть пацієнтові розробити стратегії подолання стресових ситуацій.
 •  – Допоможіть пацієнтові контролювати імпульсивність і використовувати функціональну поведінку, що впливає на настрій (наприклад, відволікання, самозаспокоєння, уважність, міжособистісні відносини).
 •  – Допоможіть пацієнтові мати більш збалансоване почуття самооцінки, яке в основному не залежить від форми тіла і ваги.

 

 Мінімальний стандарт допомоги: кроскультурні інструкції щодо принципів допомоги при уникаючому / обмежуючому розладі прийому їжі (ARFID)

Уникаючий / обмежуючий розлад прийому їжі характеризується або явною відсутністю інтересу до їжі, або униканням, основаним на сенсорних характеристиках їжі, або побоюваннями з приводу несприятливих наслідків прийому їжі. Як наслідок, може статися значна втрата ваги, дефіцит поживних речовин і / або погіршення психосоціального функціонування.

5 основних фактів про ARFID:

 •  – ARFID відрізняється від типових розладів харчової поведінки, тому що він не пов’язаний з проблемами образу тіла або поведінкою, яка перешкоджає збільшенню ваги.
 •  – ARFID може впливати на людей будь-якого віку, ваги і статі, але частіше трапляється в дитинстві.
 •  – ARFID може бути важко розпізнати, тому що симптоми дуже неоднорідні.
 •  – ARFID може уповільнити зростання під час розвитку.
 •  – ARFID може викликати серйозні симптоми (що стосуються і фізичного, і психічного здоров’я).

 

5 найбільш важливих речей, яких необхідно дотримуватися в якості мінімального стандарту при лікуванні пацієнта з ARFID:

 •  – Допоможіть пацієнтам і особам, які здійснюють догляд, виробити стратегії, що дозволяють впоратися з занепокоєнням, пов’язаним з прийомом їжі або травмуючими інцидентами, пов’язаними з прийомом їжі (наприклад, задухою, важким харчовим отруєнням).
 •  – Усуньте дисбаланс в харчуванні, лікуєте недоїдання і стимулюйте процес росту, якщо він повинен бути.
 •  – Допомагайте пацієнтам і особам, які забезпечують догляд, розширювати асортимент продуктів харчування, створити структуру і часте харчування, без примусового годування або погроз.
 •  – Заохочуйте батьків пацієнтів структурувати режим харчування своїх дітей, який включає в себе регулярні прийоми їжі без переїдання або постійного «перекушування», щоб не впливати на апетит під час їжі.
 •  – Мінімізувати / усунути психосоціальні порушення.

 

5 основних речей, які потрібно зробити після того, як пацієнт отримає мінімальний стандарт догляду:

 •  – Допоможіть пацієнтам і особам, які здійснюють догляд, розпізнавати повернення симптомів якомога раніше, щоб запобігти рецидиву.
 •  – Допоможіть пацієнтові вести здоровий спосіб життя.
 •  – Допоможіть пацієнтові підтримувати криву зростання за допомогою здорової ваги (для дітей).
 •  – Допоможіть пацієнтові розробити стратегії подолання стресових ситуацій.
 •  – Допоможіть пацієнтові дотримуватися гнучкої дієти, яка включає в себе широкий спектр продуктів, які досить різноманітні, щоб підтримувати його здоров’я і нормальне соціальне життя.

 

Корисні посилання на додаткові знання про розлади харчової поведінки (англійською):

Academy of Eating Disorders

https://www.aedweb.org/home

https://www.aedweb.org/resources/online-library/publications/medical-care-standards

https://higherlogicdownload.s3.amazonaws.com/AEDWEB/27a3b69a-8aae-45b2-a04c-2a078d02145d/UploadedImages/Learn/DSM5September2016Final.pdf

https://www.aedweb.org/resources/online-library/publications/nine-truths

https://www.aedweb.org/resources/publications/medical-care-standards

https://higherlogicdownload.s3.amazonaws.com/AEDWEB/27a3b69a-8aae-45b2-a04c-2a078d02145d/UploadedImages/Learn/AED-Language-ED_Full_NEW-Flyer_03_08_17-d.pdf

https://higherlogicdownload.s3.amazonaws.com/AEDWEB/27a3b69a-8aae-45b2-a04c-2a078d02145d/UploadedImages/Learn/Worldwide-ED-Rights-Flier-FINAL.pdf

National Institute for Health and Care Excellence

https://www.nice.org.uk/guidance/ng69

Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists

https://www.ranzcp.org/files/resources/college_statements/clinician/cpg/eating-disorders-cpg.aspx

American Psychiatric Association

https://www.psychiatry.org/patients-families/eating-disorders/what-are-eating-disorders

https://psychiatryonline.org/pb/assets/raw/sitewide/practice_guidelines/guidelines/eatingdisorders-watch.pdf

Відносини людей з їжею можуть бути складними, і у деяких порушення харчування пов’язане з минулими пережитими травмами. Розуміння зв’язку між розладом харчової поведінки і травмою важливо для визначення причини розладів харчової поведінки.

 

Зв’язок між розладом харчової поведінки і травмою

Є багато неправильних уявлень про розлад харчування, одне з яких в тому, що розлади харчової поведінки виникають просто через тиск агресивної культури дієти. І хоча повсюдні ідеали «стрункості», безумовно, можуть грати роль в розвитку РХП, іноді його поява може бути спробою заповнити порожнечу, внаслідок надзвичайно болючого або лякаючого досвіду.

Численні дослідження показують зв’язок між травмою і розладами харчової поведінки. За словами доктора медицини Керолін Кокер Росс, розлади харчової поведінки найчастіше зустрічаються у людей, які перенесли травму: у третини жінок з нервовою булімією, і 20% з приступоподібним переїданням, спостерігаються також ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Дослідження, проведене в 2018 році, показало, що студенти, які пережили травмуючу подію, стали вдаватися до переїдання, очищення за допомогою блювоти, а також до інших розладів харчової поведінки, щоб уникнути думок про неприємні спогади.

В ході дослідження з’ясувалося, що 74% студентів пережили, принаймні, одну травму протягом свого життя. Це могло бути сексуальне насильство, жорстоке поводження в дитинстві або ж вони мало не потонули. Трохи більше половини (52%) студентів з РХП мали також симптоми посттравматичного стресу (ПТС).

Численні дослідження також пов’язують травматичний досвід з розладами харчової поведінки у жінок-ветеранів війни. Жінки-ветерани, які перенесли військову сексуальну травму, більш схильні до виникнення у них анорексії, булімії або переїдання, ніж ті, у яких не було такої травми. Жінки, які зазнали інші види травм: жорстоке поводження в дитинстві, фізичне та сексуальне насильство, військову травму, також мали підвищену схильність до розладів харчової поведінки.

 

Роль харчування в переживанні травми

Здається, що розлади харчової поведінки і стани, пов’язані з травмою, такі як ПТСР, не мають нічого спільного, однак, вони тісно взаємопов’язані. Коли відбувається травмуюча подія, у людини можуть виникнути нав’язливі думки, спогади або кошмари про пережите. Такі люди можуть також страждати від всеосяжного почуття порожнечі, яку не вдається заповнити.

За словами доктора Керолін Росс, розлад харчової поведінки часто допомагає людям впоратися з наслідками травм, які руйнують їх повсякденне життя. Переїдання може бути способом заповнити наростаючу емоційну порожнечу, а примусова блювота способом «позбавити» тіло від негативних спогадів, думок або почуттів.

В інтерв’ю 2017 го року для Національної асоціації по боротьбі з розладами харчової поведінки доктор Росс сказала: «Логічно, ми розуміємо, що неможливо заповнити емоційну порожнечу їжею і позбутися від небажаних почуттів, спогадів або симптомів, спустошивши шлунок. Проте, обидва ці способи допомагають пацієнту впоратися з симптомами ПТСР або з невирішеною (і, можливо, підсвідомою) травмою».

Розуміння першопричини РХП в житті людини важливо для ефективного і тривалого лікування. Коли імпульс до розладу харчування викликаний травмою, пацієнту важливо лікуватися як від травми, так і від розладу харчової поведінки.

 

Травма-сфокусоване лікування розладів харчової поведінки

Не всі люди з розладом харчової поведінки отримали травму. Кожна людина має унікальну особисту історію, яка впливає на те, як протікає її розлад харчової поведінки. Ось чому так важливо звертатися за допомогою до професіоналів, які розуміють, що лікування від розладу харчової поведінки для кожного буде різним.

Для тих, хто пережив травму або в минулому піддавався жорстокому поводженню або приниженню, важливо також вилікуватися від травми під час терапії розладів харчової поведінки.

Ці два стани часто взаємопов’язані, тому досвід лікування повинен бути спрямований на одужання людини в цілому.

Орієнтований на травму підхід до лікування розладів харчової поведінки може допомогти вам або вашим близьким пережити будь-які минулі травми, і справлятися з імпульсом до розладу харчової поведінки.

Розлад харчової поведінки є складним захворюванням, викликаним безліччю факторів. Виявлення корінних причин, що спонукають людину до порушення харчування, може допомогти почати вести більш здорове і повноцінне життя.

 

Джерело  https://www.eatingdisorderhope.com/…/trauma-connects-disord…

Передісторія: Недостача батьківської турботи і гіперопіка вважаються визначальними факторами розладів харчової поведінки. Тим не менш, не у всіх симптомах була визначена їх роль. У жодній моделі не досліджувалася зв’язок між відносинами з батьками і рисами характеру, рівнем депресії і незадоволеністю тілом у пацієнта при розвитку симптомів. Мета дослідження – перевірка цих аспектів.

Методи: перехресні онлайн-опитування з використанням експертної вибірки включали соціодемографічні, антропометричні та анамнестичні дані, опитувальник розладів харчової поведінки, шкалу оцінки харчової поведінки, звіт по батьківському відношенні, Опитувальник Великої П’ятірки, що складається з 44 питань, і шкалу депресії CES-D. У дослідженні взяли участь 258 жінок (середній вік: 31,6; середній ІМТ: 23,3), яких розділили на чотири групи: 95 пацієнтів з розладами харчової поведінки; 117 без розлади харчової поведінки; 28 емоційних їдців; і 18 пацієнтів в стадії ремісії. Було проведено пат-аналіз.

Результати: ступінь батьківського піклування та гіперопіки не відрізнялася у пацієнтів з розладом харчової поведінки і без нього. Проте, недостача материнської турботи впливала на емоційне харчування, нестача батьківської турботи пов’язувалася з очищенням організму за допомогою блювоти, а дефіцит батьківської уваги викликав виникнення імпульсивних симптомів. Згідно моделювання структурними рівняннями, нижчий рівень батьківської турботи і більш високий рівень гіперопіки вказували на розвиток симптомів розладів харчової поведінки з більш сильним невротизмом, більш високим рівнем депресії і незадоволеністю тілом. За допомогою моделі пояснюється 25,5% розбіжності симптомів.

Висновки. Ступінь батьківського піклування та надмірної опіки не визначають пацієнтів з розладами харчової поведінки і без РХП; але вони впливають на тип і інтенсивність різних симптомів, що свідчить про важливість сприйняття пацієнтом зв’язків з батьками. Результати підкреслюють ставлення дисфункціонального зв’язку з батьком і невротизмом, як основним опосередкованим чинником особистості. Розвиток симптомів може пояснюватися впливом зв’язку з батьками та функціонуванням особистості пацієнта. Батьківська турбота і надмірна опіка, а також емоційна нестабільність пацієнта, депресія і незадоволеність тілом – це ті точки, через яке можливе втручання. Необхідно проводити тривалі дослідження, засновані на втручанні, для підтвердження результатів цього дослідження.

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations)

Введення: Соціокультурний вплив і наростаючий тиск засобів масової інформації встановлюють все нові стандарти стрункості. Прагнення схуднути в погоні за цією відповідністю, може стати важливим фактором у розвитку розладів харчової поведінки серед моделей. У літературі немає достатньо наукових даних на цю тему. В основі цього дослідження лежить напівстуктурований опитувальник. Його мета оцінити фактори ризику розладів харчової поведінки серед працівників індустрії моди, і довести, що тиск ЗМІ підвищує ризик РХП і може впливати на здоров’я населення.

Методи: в цьому міжнародному неоднорідному дослідженні взяли участь представники сфери моди, які відповідали на питання тесту по електронній пошті. В анкеті вивчалися особливості їх харчування, фізична активність і досвід в модній індустрії (відносини з агентом, самооцінка, ідеал краси, думка про вимоги до параметрів тіла і т.д.). Учасники були пов’язані між собою особистими професійними відносинами. Більшість з них це моделі (у віці 17-29 років), а також інші представники індустрії моди. Загальна кількість опитуваних 57: 53 жінки-моделі і 4 чоловіки-моделі, 5 агентів, 4 дизайнера, 2 стиліста, 3 фотографи, 1 візажист і 1 особистий тренер.

Результати: у 74% моделей виявили субклінічні симптоми, схожі на анорексію або булімію. П’ять жінок-моделей мали критерії DSM-5 нервової анорексії або нервової булімії. Середній ІМТ учасників склав 16,1. У інших представників модної індустрії майже або зовсім не було симптомів розладів харчової поведінки.

Висновки: Зростаючий і постійний попит на надмірну стрункість потенційно створює високий ризик розвитку розладів харчової поведінки серед моделей в індустрії моди, хоча також необхідно враховувати фонові фактори (психологічні, пов’язані з розвитком, сімейні та генетичні). Виходячи з відповідей дослідження, роль представників модної сфери може мати форму психологічного насильства. Сподіваємося, що це дослідження може надати цінну інформацію для розробки стратегій, покликаних попередити розвиток РХП у тих, хто має намір працювати топ моделями

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Психіатри зазвичай не цікавляться стоматологічною гігієною своїх пацієнтів, так само як і стоматологи не володіють інформацією про розлади харчової поведінки своїх клієнтів, і про те, як це може допомогти. Проте, зуби і ротова порожнина можуть повідомити багато про харчові звички, блювання, гастроезофагеальний рефлюкс і щоденні болі у пацієнтів. Пояснення причин виникнення різних видів зубних пошкоджень від карієсу до ерозії зубів, стирання, зношування зубів і розташування цих проблемних місць допоможе поліпшити розуміння етіопатогенних факторів. Важкий бруксизм – це типове порушення функції з значними наслідками, такими як втрата зубної тканини, розлади СНЩС і перелом зубів. Зуби і посмішка також формують і самооцінку, а лікування зубів – це не тільки соматичний підхід до болю і функціонуванню організму, але і хороша можливість зробити вклад у зміну звичок харчування. Для практикуючого стоматолога такі проблеми як медикаментозне зниження швидкості слиновиділення, лікування бісфосфонатами, гіпокаліємія, остеопороз – це труднощі, що перешкоджають лікуванню, і деякі фахівці вважають за краще відкласти процедуру. Для поліпшення своїх знань їм необхідні підказки психіатрів. У той же час психіатри могли б скористатися інформацією від колег-стоматологів для кращого розуміння харчових звичок своїх пацієнтів.

Ідея «лікування, орієнтованого на пацієнта» вперше була введена в геріатрії. Цей приклад краще за все ілюструє участь стоматолога в лікуванні пацієнтів з розладами харчової поведінки. У 2009 році Рейнольдс описав цей підхід у такий спосіб: «Мета медичної допомоги, орієнтованої на пацієнтів, полягає в тому, щоб дати їм можливість стати активними учасниками свого лікування». Серйозні пошкодження в ротовій порожнині вимагають часу і декількох прийомів для відновлення функціональності та естетичності. Стоматолог є частиною медичної команди, він допомагає пацієнтові в лікуванні зубів, а також робить свій внесок в одужання від розладів харчової поведінки.

Зв’язок між психіатрією і стоматологією має бути посилений для кращого розуміння роботи один одного і, особливо, для розробки спільного підходу в лікуванні пацієнтів з розладами харчової поведінки. Соматичний підхід до лікування зубів тепер є обов’язковою вимогою. Психологічний вплив відновлення зубів потребує подальшого вивчення.

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Люди з розладами харчової поведінки (РХП) демонструють складнощі з регулюванням емоцій. Часто це пов’язують з розладами харчової поведінки, в результаті якої люди значно пригнічують небажані / неприємні емоції / думки. Порушення регулювання емоцій – це встановлений фактор трансдіагностичного ризику для розвитку / підтримки РХП1. Ігнорування досвіду, як трансдіагностичне патологічне функціонування регулювання емоцій, грає центральну роль в етіології / підтримці психопатології, також присутній в спектрі РХП2. Самокритика, негативне / вороже ставлення до себе, асоціюється з симптомами РХП. Мета цього дослідження у вивченні взаємозв’язку між обмеженням прийому їжі і складнощами з регулюванням емоцій у пацієнтів з РХП, а також у виявленні потенційних посередників для цього взаємозв’язку.

Методи. У цьому перехресному дослідженні взяли участь 102 пацієнта з РХП (Маge = 28,1, SD = 10,60; MBMI = 19,99, SD = 5,47). Вони відповідали критеріям DSM-5 для AN-R (нервова анорексія, обмежувальний тип) (37,3%), AN-BP (нервова анорексія, очисний тип) (9,8%), BN (булімія) (27,5% ), BED (приступоподібне переїдання) (7,8%) або OSFED (інші встановлені порушення харчування або РХП) (17,6%). Аналіз відмінностей між групами проводився з використанням багатовимірного дисперсійного аналізу (MANOVA), з метою дослідити статистично значущі відмінності в трьох рівнях залежною змінною (залежна змінна; частота обмежень в їжі, відповідно до вимірів РХП-15) з точки зору труднощів регулювання емоцій і пов’язаних трансдіагностичних психологічних процесів. Метод багаторазової генерації вибірок на базі наявної вибірки (5000 поправок генерацій повторних вибірок, 95% довірчі інтервали), використовувався для вивчення зв’язків між змінними і для перевірки передбачуваних непрямих і прямих ефектів.

Результати. Результати MANOVA виявили істотні багатовимірні відмінності між рівнями залежної змінної щодо складнощів з регулюванням емоцій та пов’язаних психологічних процесів, формула Вілкса λ = 0,29, F (2, 94) = 2,67, р <0,001, η2 = 0,46. Була оцінена модель послідовного множинного посередника, в якій X (обмеження в їжі) викликав M1 (ігнорування досвіду), що, в свою чергу, викликало M2 (самокритику), де Y останній знаменник (труднощі з регулюванням емоцій). Всі лінії статистично значущі. Після введення посередників в модель прямий ефект між X і Y стає статистично значущим, c ‘= 0,939, t (105) = 4,079, p = 0,234. Всі непрямі ефекти значні і позитивні. Ця модель склала 52% від загальної дисперсії складнощів регулювання емоцій в клінічній вибірці РХП (F (3, 105) = 37,942, р <0,001).

Обговорення. Це дослідження експериментально підтверджує зв’язок частоти прийому їжі зі збільшенням ступеня складнощів регулювання емоцій і трансдіагностичних дезадаптивних процесів. Крім того, дослідження також дає уявлення про патогенні шляхи, за допомогою яких трансдіагностічні процеси (ігнорування досвіду і самокритика) можуть впливати на взаємозв’язок між обмеженням в їжі і складнощами з регулюванням емоцій у людей з РХП. Результати клінічної і дослідницької роботи є предметом подальших обговорень.

 

Автори: Rodrigues, Tania; Vaz, Ana Rita; Vieira, Ana Isabel; Brandao, Isabel; Timoteo, Sertorio; Nunes, Patricia; Machado, Paulo.

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Традиційні програми лікування нервової анорексії успішні у відновленні ваги; однак, найчастіше люди повертаються до звичної поведінки і частота рецидивів висока. За 10 років ми розробили інноваційну модель лікування для поліпшення результатів у наших пацієнтів. Крок за кроком ми вибудували «Сенсорний шлях турботи» для пацієнтів з нервовою анорексією, виходячи з наступної психопатологічної гіпотези: нервова анорексія пов’язана з проблемами інтеграції сенсорних функцій в ранньому віці, а сенсорні стимули допомагають пацієнтам сприймати зовнішню інформацію, яка підтримує розумовий процес. Завданням дослідження було отримання результатів терапевтичного впливу з використанням сенсорного сприйняття і, зокрема, нюхових стимулів на нервову анорексію.

План ольфакторної сенсорної терапевтичної групи: ми пропонуємо повний, денний або поетапний стаціонар або амбулаторне лікування. Розвиток сенсорних навичок рекомендується виконувати у форматі групових занять. У той же час, психіатр і педіатр укладають договір з пацієнтом з приводу індивідуальної і групової психотерапії. Щотижнева терапевтична група організована міждисциплінарною командою (психіатри, психологи, медсестри, танцювальні терапевти) і включає в себе більше 6 пацієнтів. Спочатку кожнму пацієнту представляють три категорії ароматів у вигляді смужок (харчові, деревні, квіткові), які дають кожному по три рази. 3 кола дозволяють відчути різні ноти аромату і викликати, пов’язані з ними спогади. З другого кола пацієнти можуть розповідати, записувати або замалювати свої історії і спогади. В процесі півторарічної терапії спливає багато спогадів. Учасники цього семінару підлітки від 12 до 20 років, хлопці і дівчата, з діагнозом нервова анорексія DSM 5, що знаходяться на стаціонарному та амбулаторному лікуванні.

Цілі групової терапії: зняти яскраво виражені заборони на вживання їжі, зменшити бажання контролю над взаємовідносинами, над ставленням до себе і знизити потребу в лібідінізаціі тіла і психіки.

Результати: З початку ольфакторної сенсорної терапевтичної групи ми спостерігаємо: зменшення середньої тривалості стаціонарного лікування на 50%, більш швидке зростання ІМТ і можливість дослідження переносу, завдяки гарному терапевтичному альянсу.

Висновок: в системному лікуванні нервової анорексії у підлітків, використання сенсорних відчуттів і їх зв’язок зі спогадами та емоціями допомагає зняти заперечення, розщеплення, і зменшити болісні відчуття, пов’язані з необхідним відновленням ваги.

Автори: E Dor-Nedonsel, A Serpa-Rouede, LE Dumas, F Askenazy

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Розпізнавання сенсорних відчуттів можна назвати сполучною ланкою між тілом і навколишнім середовищем, що сформувалося в цілях адаптації. В літературі наводяться приклади порушення нюхових здібностей при різних психіатричних патологіях, включаючи нервову анорексію. Це протокольне дослідження націлене на оцінку терапевтичної дії ольфакторної сенсорної групи, сформованої серед хворих на анорексію, які проходили спеціалізоване лікування.

Методи: протокольне дослідження це багатоцентрове рандомізоване відкрите інтервенційне дослідження, проведене протягом 6 місяців з пацієнтами у віці до 20 років з рестриктивною нервовою анорексією. Основна мета протокольного дослідження полягає в тому, щоб порівняти ефективність шестимісячного лікування в сенсорній терапевтичній групі зі звичайним індивідуальним лікуванням. Основним показником є збільшення індексу маси тіла (ІМТ) між цими двома групами. Вторинна мета полягає в тому, щоб порівняти розвиток клінічної картини, сенсорне і нейрокогнітівне сприйняття, тривалість перебування в стаціонарі і терапевтичний альянс. Вторинними показниками є опитувальники: EAT-40, Наявність дитячої депресії (CDI), Наявність депресії Бека (BDI), Коефіцієнт аутизму (AQ), Сенсорний профіль, Терапевтичний альянс (HAQ), Загальна клінічна картина (CGI) і завдання когнітивно-відновлювальної терапії (CRT).

Експериментальне лікування: Ольфакторна сенсорно-терапевтична група була розроблена на факультеті Університету дитячої та підліткової психіатрії (UDCAP) в дитячій лікарні Ніцци – Ленваль і продемонструвала ефективність при відсутності наукових результатів. Ця щотижнева терапевтична група організована багатопрофільною командою (психіатри, психологи, медсестри, танцювальні терапевти) і включає понад 6 пацієнтів. Основна гіпотеза полягає в тому, що нюх допомагає пацієнтам сприймати зовнішні стимули, які допомагають розумовому процесу. Після того, як пацієнти вдихають запахи їжі, квітів і дерева, вони повинні намалювати і записати свої враження, звільняючи приємні або неприємні спогади. Протокол дослідження буде рандомізований дослідним центром після спеціального навчання ольфакторної сенсорної терапевтичної групи, проведеного Університетом дитячої та підліткової психіатрії.

Висновок: Клінічна експертиза ольфакторної сенсорної терапевтичної групи повинна мати докази ефективності. Це лікування може бути відтворене в іншому центрі відповідно до протоколу лікування.

Автори: Л.Е. Дюма, Е Дор Недонсель, Ф Ашкеназ

Дослідницька група: Ф Бат, П Джірардін, C Гійом

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Танцювальна-рухова терапія відноситься до широкого спектру інтервенцій, які використовуються для поліпшення фізичного, психічного, емоційного і духовного самопочуття пацієнтів, часто в груповому форматі. Поки що доказової бази для використання таких інтервенцій в лікуванні РХП мало, хоча деякі дослідження показують, що йога може зменшити симптоматику у пацієнтів з розладами харчової поведінки. Відповідно до клінічних звітів, участь в Танцювально-руховій терапії може мати несприятливі побічні ефекти, перешкоджати одужанню або навіть погіршити РХП-патологію. Тому вкрай необхідно досліджувати те, як пацієнти самостійно приймають рішення про необхідність участі в руховій терапії. У цьому дослідженні ми вивчаємо, як пацієнти з широким спектром патології розладів харчової поведінки реагують на участь в груповій танцювально-руховій терапії в амбулаторних умовах.

Методи: дані були зібрані з використанням якісного, феноменологічного методу, розробленого спеціально для цього дослідження. Досліджуваними були 12 пацієнтів з діагнозами: нервова анорексія, булімія, нервовий розлад або розлад харчової поведінки (DSM-V), які проходили амбулаторне лікування від розладів харчової поведінки в Норвегії. Протягом 6 – 12 місяців всі досліджувані активно брали участь в танцювально-руховій терапевтичній групі, що включає заняття йогою, танцями або спортом. Досліджуваних детально розпитували про їхній досвід такої терапії. Щоб отримати повне розуміння лікування, матеріал інтерв’ю було погоджено зі спостереженнями двох незалежних дослідників. Всі дані матеріалу були розшифровані дослівно та проаналізовані з використанням * QSR-Nvivo.

Результати: аналіз привів до двох основних тем: «Рух всередині» і «Корисний простір». «Рух всередині» – це ті почуття, яке досліджувані переживали під час групи. «Корисний простір» – це те, як група щотижневої танцювально-рухової терапії сприймала цей досвід – як допомогу чи ускладнення в одужанні від розладів харчової поведінки. Основні теми послідовно відзначалися при різних видах занять групової рухової терапії та патології розладів харчової поведінки. Результати представлені чотирма прототипами, що ілюструють основні висновки в зв’язному і розповідному форматі.

Висновок: участь в танцювально-руховій терапії може допомогти пацієнтам з розладами харчової поведінки отримати доступ до широкого спектру тілесних відчуттів і почуттів, яких вони зазвичай прагнуть уникнути або не можуть випробувати в силу обмежень. Залежно від того, як терапевт привносить структуру та допомагає пацієнтові усвідомити переживання в групі РХП-патології, танцювально-рухова терапія може як допомогти, так і перешкодити одужання пацієнтів.

Автори: Бенедикт Харілай Валле, Гуро Уїллер Одден, Маргрет Сігер Халворсен, Кьерсті Солхауг Гулліксен

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії та булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Все більше і більше досліджень присвячено питанню спокою, що є результатом практик усвідомленості. Спокій – це стабільний і незалежний від зовнішніх факторів психічний стан або риса характеру, який зберігається незалежно від афективної валентності стимулів або ситуацій (Десбордо і ін., 2015) при якому не спостерігається відмінностей в реагуванні або уникнення позитивних, так само як і негативних стимулів (Джуно та ін.). У стані спокою ставлення до їжі і до тіла характеризується менш екстремальними реакціями і зниженням звичного реагування та уникнення імпульсів.

У зв’язку з цим, спокій може бути важливою рисою для запобігання розладів харчової поведінки та ожиріння. Щоб почати досліджувати цей взаємозв’язок, ми провели кілька кореляційних досліджень. Після створення і підтвердження опитувальника для дослідження спокою на загальному населенні (EQUA-S, N = 265), ми провели перше онлайн дослідження на молодих жінках (N = 172). Результати показують  що  жінки з більш високими показниками спокою мали нижчі показники за Переліком розладів харчової поведінки (EDI; Гарнер, Олмстед і поливу, 1983) і також згідно Голландському Опитувальнику з Харчової Поведінки (DEBQ; Стрий, Фріхтерс, Бергерсена, Деферс, 1986), таким чином, чим вищий рівень спокою, тим нижче ризик розвитку розладів харчової поведінки. Учасники також показали більш нейтральну валентність оцінки по відношенню до людей з меншою або більшою вагою і меншу напругу, коли оцінювали самі себе. Ми також виявили опосередкований ефект негативного впливу (PANAS-N; Вотсон, Кларк, Теледжен, 1988) на взаємозв’язок між спокоєм і показниками EDI, що відповідає загальновідомим факторам ризику захворювань розладами харчової поведінки (Стайса, 2001).

Інше коротке дослідження з дорослими без розладів харчової поведінки (N = 52) показало ті ж результати при оцінюванні реакції на харчові стимули. Так, люди з більш високим рівнем спокою оцінюють валентність харчових стимулів як більш нейтральні, у порівнянні  з  людьми з низьким рівнем спокою. Ці результати можуть бути багатообіцяючими для запобігання проблем з харчовою поведінкою і для майбутніх досліджень.

Автори: Катерина Джуно; Майкл Дамбрун; Ребекка Шенкленд – Клермон-Ферран, Франція

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Відновлення розладів харчової поведінки відбувається комплексно. Фактично, дослідження показують, що повне одужання досягається через відносини з собою, іншими та наявністю більш високої мети. Лікування є найбільш успішним, коли клієнти розвивають відносини з самими собою, не дивлячись на розлад харчової поведінки; налагоджують зв’язок з іншими; і знаходять більш глибоке почуття власної гідності і цілі. Ця робота дає надію і мотивацію, необхідні для одужання, і надихає продовжувати розвиватися, коли клієнти припиняють лікування.

 

Відносини з собою: розвиток самоспівчуття.

Клієнти з розладами харчової поведінки часто відчувають глибокий сором, який блокує їх зв’язок з собою та іншими. Самоспівчуття є протиотрутою від сорому і створює основу для відносин. Самоспівчуття – це навик, який може стати частиною одужання. Співчуття до себе дозволяє нам бути делікатним з собою, одночасно дозволяючи діяти, щоб ми могли підтримувати себе і розвиватися. Самоспівчуття дозволяє нам діяти зі своєї автентичності та уразливості, забезпечуючи справжню основу відносин з собою та іншими.

Практика самоспівчуття часто може бути під загрозою в процесі відновлення. Частиною розладу харчової поведінки є те, що клієнти часто вступають в критичну розмову з самим  собою, оскільки це щось, що їх захищає і є передбачуваним. Клієнти часто відчувають, що співчуття до себе призведе до того, що справи вийдуть з-під контролю або що вони знизять свої стандарти і почнуть жаліти себе. Насправді, самоспівчуття є компонентом здорового внутрішнього виховання. Ми знаємо, що кращі батьки ті, які забезпечують виховання та структуру. Дітям батьків, які дають тільки структуру і вимоги, часто не вистачає впевненості та відчуття благополуччя. Проте, саме так ми часто виховуємо себе. Замість цього клієнти повинні заново вчитися тому, як внутрішньо вирощувати себе за допомогою виховання і структури, що включає в себе і практику самоспівчуття. Коли клієнти вчаться демонструвати співчуття до себе, вони створюють основу для здорових відносин з самими собою.

Самоспівчуття складається з трьох компонентів (Neff, 2015)

 1. Уважність. Уважність в співчутті до себе – це просто акт визнання нашого власного емоційного болю. Це може бути просте спостереження: «Мені боляче». Усвідомлений крок у співчутті до себе дозволяє нам відокремитися від болю, а не злитися з ним.
 2. Людські переживання: всі ми люди, і цей компонент нагадує нам, що ми не самотні в нашому болі. Може бути, що інші не зазнали нашого конкретного виду страждання, але почуття емоційного болю є частиною стану людини, і зв’язок через цей біль є частиною лікування.
 3. Доброта до себе. Доброта до себе – це просто розмова з самим собою, як з другом, що відчуває емоційний біль. Ми часто говоримо собі «стань жорсткіше» і «не будь таким слабаком». Замість цього ми повинні сказати собі те, що скажімо другу: «Це складно. Ти відчуваєш себе самотнім».

 

Відносини з іншими: цілющі відносини

На додаток до відносин з собою, відносини з іншими важливі в процесі відновлення. Розлади харчової поведінки часто залишають після себе сліди як після битви. На розлади харчової поведінки також впливають сім’ї та близькі, і вони часто відчувають себе безпорадними в їх одужанні. Зцілення цих відносин може створити фундамент для відновлення після розривів, які відбулися, і може стати прикладом вирішення майбутніх можливих конфліктів у відносинах. Розлад харчової поведінки часто може як відштовхувати людей, так і притягувати їх до себе. Клієнти можуть вивчити способи присутності в стосунках без використання розладів харчової поведінки і сформувати відносини на здоровій основі.

 

Відносини з іншими: розвиток зв’язків на основі відновлення

На додаток до зцілення минулих відносин, відновлення дає можливість для створення нових відносин зі справжнім зв’язком. Люди, які страждають від розладів харчової поведінки, часто страждають на самоті, приховуючи свою хворобу, яка відділяє їх від інших. Розлад харчової поведінки часто блокує зв’язок і запобігає справжній вразливості. Через відновлення клієнти можуть  заявляти про себе і своє існування. В процесі лікування клієнти розвивають відносини з тими, хто пройшов цей шлях відновлення. Відносини, які розвиваються по-справжньому зі спрямованістю на відновлення, можуть служити основою для відновлення життя поза лікуванням.

 

Відносини з вищою метою: знайти сенс в повсякденному житті

Робота через відносини також дає клієнтам зв’язок з навколишнім світом, відкриваючи їм очі на багатство і красу життя. Їжа стає джерелом задоволення. Пообідня прогулянка – можливістю оцінити красу природи. Мистецтво, слова і музика дозволяють виразити себе. Дослідження показують, що люди, які повністю одужують, часто ідентифікують свою духовну роботу як визначальний фактор в процесі відновлення. На жаль, духовною роботою часто нехтують як частиною лікування. Для клієнтів важливо визначити свої цінності і цілі у відновленні. Ми обговорюємо, що клієнти виліковуються від своїх розладів харчової поведінки, але не менш важливо визначити, що саме вони «лікують». Коли клієнти можуть включити в своє одужання більш високу мету і значення, вони виявляють, що їх одужання має цілісність і спрямованість.

Аспекти відносин у відновленні повинні бути розглянуті і включені в лікування. Відносини з собою, іншими та вищою метою є невід’ємною частиною того, ким ми є як люди, і побудови життя в процесі відновлення. Включення роботи через відносини в лікування дає клієнтам основу для повного одужання.

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/blog/eating-disorders-recovering-through-relationship?fbclid=IwAR3F8RHATQSbGEuWTplPCPj8KbrEpWnaf8DuKgdTBTWG6vubT2Zj7pG45Ds

Мене турбує моя вага, моє харчування та зовнішній вигляд.
Але як я можу дізнатися, чи це все вийшло із під контролю?

Ось кілька питань, які допоможуть вам дізнатися про вас більше:

 1. Чи почуваюся я хворою, бо відчуваю дискомфорт після переїдання?
 2. Чи турбує мене, що я, можливо, не контролюю що я їм?
 3. Чи я втратив/ла більше 6-ти кілограмів за 3 місяці?
 4. Чи говорять мені інші люди, що я занадто худий, в той час як я вважаю себе занадто товстим?
 5. Чи можу я стверджувати, що їжа має велике значення в моєму житті?

Якщо ви відповіли «так» щонайменше на два з цих питань, велика ймовірність, що у вас є розлад харчування, відомий як “нервова анорексія”, або анорексія з булімічними розладами. Це означає, що ви чергуєте періоди дієти з періодами, коли ви не можете контролювати харчування, в результаті яких виникає потреба в компенсації – наприклад, спричинення блювання, надмірно фізичні вправи тощо.

Особи, яких найбільше це стосується:

 • допідросткового віку дівчата
 • дівчатка-підлітки;
 • молоді жінки;
 • моделі, танцюристи та люди, які займаються спортом, де вимагається постійний контроль ваги або надвитривалість.

Що означає термін “розлад харчової поведінки”?

Розлади харчування (від анг. Eating Disorders) – це харчові звички або поведінка, які відрізняються від інших людей, що живуть у тому ж харчовому, соціальному та культурному середовищі. Вони призводять до психічних та тілесних порушень. Найпоширенішими порушеннями, невраховуючи заїдання стресу та переїдання, є нервова анорексія та булімія. У 9 випадках із 10 страждає дівчина чи жінка, проте чоловіки також можуть піддаватися цій хворобі.

Анорексичною поведінкою називають відмову від їжі, в той час як людина насправді помирає з голоду (нервова анорексія), або відмова набирати вагу, незважаючи на те, що організм виснажений (нервова анорексія, або анорексія з булімічними (переїдання) епізодами). Щоб уникнути зайвої ваги, людина з анорексичною поведінкою може вдатися до фізичної гіперактивності та / або до самовільного виклакання бл ювання чи до надмірного вживання проносних, нав’язливого контролю ваги. Ці різні обсессії врешті-решт керують життям людини. Їх самооцінка залежить від здатності контролювати вагу, і це в свою чергу створює залежність від депривації.

Наслідки можуть бути дуже серйозні: фізіологічні (ризик остеопорозу, підвищений ризик серцево-судинних захворювань, безпліддя та інші) психічні (труднощі з контролем емоцій, тривожність, зниження самооцінки, депресії тощо) та соціальні (ізоляція, замикання в собі).

З урахуванням вище вказаного, важливо не намагатися впоратися з цими труднощами наодинці, оскільки вони рідко вирішуються самостійно. Вони також можуть по-справжньому зіпсувати життя.

Що я можу вдіяти?

Ви можете обрати один із наступних варіантів:

 • Зверніться до лікаря-терапевта, педіатра та / або психіатра, з яким ви зможете скласти відповідний план медичної допомоги. Цей лікар повинен надати комплексний медичний догляд, залучаючи різних людей для вирішення психічних, харчових та тілесних аспектів вашої проблеми.
 • Зверніться за допомогою до психотерапевта, щоб виразити і зрозуміти свої відчуття, – все це допоможе вам подолати труднощі та продовжити жити дальше, а також допомогти вам змінити свої звички і почувати себе краще.
 • Приєднайтесь до групи підтримки чи організації, що спеціалізується на порушеннях харчування. Члени цих організацій часто мають великий досвід подібного роду. Деякі з них самі стикалися з такими проблемами і одужали.
 • Не відмовляйтесь від підтримки близької вам людини, яка може допомогти вам у повсякденному житті. Ви зможете отримати емоційну підтримку, коли ви сумніваєтеся чи хвилюєтесь, чи просто бути з кимось на шляху до одужання.
 • З вашими близькими та / або вашим лікарем ви також можете обговорити можливість госпіталізації, особливо якщо ви відчуваєте сильне фізичне або психічне в иснаження, або якщо ваша сім’я страждає через ваш стан. В наш час до госпіталізованої людини та її родини ставляться бережно. Таке рішення дає «перерву» для двох сторін. В лікарні діють багато доступних програм, що включають декілька дисциплін або спеціальностей (індивідуально підібрана програма харчування, щоденні терапевтичні зустрічі та групові заходи, такі як групи підтримки, арт-терапія, драматичні групи, спортивні та культурні заходи).
 • Є веб-сайти, де можна знайти підтримку та допомогу: FNA-TCA (www.fna-tca.com) та AFDAS-TCA (www.anorexieboulimie-afdas.fr) може допомогти вам у пошуку.

Я зможу одужати?

Так, зможете, тільки пам’ятайте:

 • Чим раніше ви проконсультуєтесь з лікарем, тим більше шансів уникнути анорексії, яка руйнує ваше життя і переходить у хронічну форму; і тим більше шансів уникнути найсерйозніших фізичних наслідків.
 • Чим раніше ви проконсультуєтесь, тим легше подолати фізичний і психічний біль, переживання.
 • Чим раніше ви звернетесь по допомогу, тим швидше ви одужаєте і почуватиметесь краще та впевненіше.

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії та булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Особливості

 • Нервова анорексія —це розлад харчування, який має багатофакторне походження; цей процес пов’язаний з індивідуальними та зовнішніми факторами. Одним із потенційних діагнозів: ризик смерті та багато фізичних та психологічних ускладнень.
 • Анорексію слід виявляти на ранніх етапах та своєчасно лікувати

Рання діагностика та лікування

Переваги раннього діагностування є наступними:

 • знижується ризик хронічних та фізичних захворювань, психіатричних та психосоціальних ускладнень
 • надається повна інформація про нервову анорексію та її наслідки, і з пацієнтом та його/її родичами може бути сформований справжній терапевтичний союз.

Слід поставити діагноз при наявності таких обставин:

 • групи підвищеного ризику: дівчатка-підлітки, молоді жінки, моделі, танцівниці та ті, хто займається спортом, особливо на конкурентоспроможній основі. А також осіб, котрі через певні хвороби дотримуються дієти, такі як: діабет першого типу та сімейна гіперхолестеринемія;
 • за наявності певних ознак (див. Таблицю нижче).

Дослідження: методика

Питання, які потрібно задати:

 • одне або два питання щодо можливого розладу харчування, наприклад: “чи у вас коли-небудь були проблеми з вагою чи харчуванням? ” або: “чи є хтось із близьких, хто вважає, що у вас є проблеми із харчуванням? “;
 • анкета DFTCA (франц. анкета щодо визначення розладу харчування, створена на основі анкети SCOFF), в якій дві позитивні відповіді прогнозують розлад харчової поведінки:
 1. Чи виникає у вас потреба блювання, коли є неприємне відчуття ситості?
 2. Ви хвилюєтесь, що не контролюєте те, що їсте?
 3. За останній період ви втрачали більше 6 кг за три місяці ?
 4. Чи вважаєте себе товстою/товстим, в той час як інші кажуть, що ви занадто худі?
 5. Ви вважаєте, що їжа впливає на ваше життя?

Моніторинг антропометричних параметрів:

 • темп росту, вага та ІМТ (індекс маси тіла) – слід регулярно контролювати у дітей та підлітків, для того щоб виявити будь-які порушення росту та обчислити індекс маси тіла (ІМТ = вага (кг) / зріст2 (м2));
 • ІМТ також слід контролювати у дорослих.

Ознаки нервової анорексії

 

У дітей (за відсутності конкретних критеріїв і дітей віком від 8 років)

 • Уповільнений ріст
 • Зниження  ІМТ (крива індексу маси тіла)
 • Періодична нудота або біль у животі
У підлітків (крім зниження показника зросту чи схеми ІМТ)
 • Підлітків приводять батьки через проблеми з вагою, харчуванням або анорексією
 • підлітки із пізнім статевим дозріванням
 • підлітки (жін. стат.) з аменореєю (первинною або вторинною) або нерегулярними місячними, більш ніж 2 роки після першого періоду
 • надмірне навантаження
 • надмірна інтелектуальна робота
В дорослих
 • Втрата ваги> 15%
 • ІМТ <18,5 кг / м2
 • Відмова набирати вагу, незважаючи на низький ІМТ
 • Вторинна аменорея у жінок
 • Помітно знижене лібідо та ерекція у чоловіків
 • Надмірне навантаження
 • Надмірна інтелектуальна робота
 • Безпліддя

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії та булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Червень 2010 року

Рівень медичого обслуговування

Залежно від обставин та тяжкості стану, пацієнти лікуються амбулаторно (з різною інтенсивністю допомоги), та / або стаціонарно.

Спочатку надають допомогу в амбулаторних умовах, у випадку якщо не існує надзвичайних ситуацій фізичного або психіатричного характеру.

Слід звернути увагу на послідовність та безперервність лікування на різних етапах, а також на залучених людей. Зокрема, якщо пацієнт потрапив до лікарні:

 • стаціонарне лікування повинне проходити одразу після амбулаторного, – це означає послідовне переміщення в денний стаціонар, або принаймні у вигляді відвідувань лікаря, так як пацієнти не покидають лікарні повністю здорові.
 • медперсонал, відповідальний за прийом, повинен впевнитися, що пацієнт продовжує лікування, або прийняти наступні міри. Для цього слід контактувати в телефонному режимі під час госпіталізації, обов’язковими є інформаційні зустрічі між поточними та майбутніми групами по догляду. Також необхідно, щоб виписка з історії хвороби оперативно була розприділена. Пацієнт та його родина повинні брати участь в організації по догляду.

Багатопрофільне амбулаторне спостереження

Залучені люди

Лікуючий терапевт надає багатопрофільну спеціалізовану допомогу після підтвердження діагнозу, дотримуючись терапевтичного альянсу. Догляд повинен забезпечувати команда щонайменше з двох медичних працівників, яка, як правило, включає наступних:

 • психіатр або дитячий психіатр або психолог, через психологічні наслідки і загальні психіатричні супутні захворювання цього захворювання;
 • медик, який може бути вашим дільничним терапевтом (лікар загальної практики або педіатр), якщо він готовий взяти на себе відповідальність.

Надання високопрофільної медичної допомоги

лікування узгоджується лікарем-координатором, якого можна вибрати згідно наступних вимог:

 • ситуації пацієнта (вік; розвиток та тяжкість захворювання; медісторія; вибір пацієнта);
 • особа в багатопрофільній команді, яка має найбільший досвід та можливість лікувати.

Ступінь тяжкості

Рекомендується проводити загальну оцінку пацієнта, яка повинна включати фізичну, харчову та психологічну оцінку, а також сімейну та соціальну динаміку. Таке оцінювання може виявити ознаки серйозних захворювань, в основному тих, які  потребують госпіталізації. Його слід проводити із періодичністю принаймні раз на місяць, при підтвердженому діагнозі, або частіше, якщо стан пацієнта змінюється або прогресує.

Терапевтичне лікування

Необхідна вага

З метою запевнення/ заспокоєння, слід обговорити з пацієнтом необхідність збільшити вагу (досягати її поступово).  Необхідна маса визначається відповідно до віку, колишньої ваги та ваги для жінок, в яких відновлюється менструація та овуляція. Основною задачею для пацієнтів є припинення худнути, а не думки про набрану вагу. Набір маси тіла, збільшення показника на 1 кг/місяць для амбулаторних пацієнтів є цільовим завданням. Слід контролювати відновлення годування, водно-сольовий баланс, рівень фосфору (через можливі серцево-судинні ускладнення).

Цілі психологічної допомоги

Задачі психологічної допомоги стосуються самої особистості та сім’ї. Вибір типу психотерапії залежатиме від пацієнта, його / її друзів та родини, віку пацієнта, мотивації та стадії захворювання. Найпоширенішими формами психотерапії (індивідуальної, сімейної чи групової) є підтримуючі терапії, психодинамічна або аналітична, поведінкові та когнітивні поведінкові терапії (з анг. Cognitive behavioral therapy) та системна чи стратегічна терапія. Сімейну терапію рекомендують дітям та підліткам (ступінь В).

Мотиваційні підходи являються найефективнішими на ранніх етапах лікування. Обрана психотерапія повинна тривати принаймні один рік після помітного клінічного поліпшення. Зазвичай лікування анорексії триває кілька років через її хронічний характер.

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії та булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Червень 2010 року

Не існує єдиного критерію, щодо поступлення до лікарні; скоріше, це визначається комбінацією критеріїв та їх прогресом.

До примусової госпіталізації слід вдаватися тільки, якщо життя пацієнта знаходиться під загрозою, та якщо згоду  неможливо отримати.

Фізичні критерії прийому до лікарні

 

Діти і підлітки
Анамнестичні дані
 • Швидке схуднення: більше 2 кг / тиждень
 • Відмова від їжі: афагія
 • Відмова від пиття
 • Відчуття слабкості або втрата свідомості, схоже на ортостатичний синдром
 • Пацієнт жаліється на втому і на виснаження
Клінічні
 • ІМТ < 14 кг / м2 у тих, хто старший за 17 років, або ІМТ < 13,2 кг / м2   у віці 15 і 16 років або ІМТ < 12,7 кг / м2 у віці 13 та 14 років
 • Мислення і мова сповільнюється, плутанина
 • Симптоми непрохідності кишечника
 • Уповільнений пульс: пульс <40 / хв незалежно від часу доби
 • Тахікардія
 • Низький систолічний артеріальний тиск (< 80 мм рт. ст.)
 • КТ(кров. тиск) < 80/50 мм рт. ст., ортостатична гіпотензія, вимірюється за швидкістю серцебиття> 20/хв або зниження артеріального тиску 10-20 мм рт. ст.
 • Гіпотермія < 35,5 ° C
 • Гіпертермія
Параклінічні
 • Ацетонурія (при аналізі сечі), гіпоглікемія < 0,6 г / л
 • Порушення електролітного обміну або метаболічні порушення, зокрема: гіпокаліємія, гіпонатріємія, гіпофосфатемія, гіпомагнезіємія (порогові рівні не встановлені у дітей або підлітків)
 • Підвищений креатинін (> 100 мкмоль / л)
 • Цитоліз (> 4 х верхньої границі норми (ULN))
 • Лейкопенія та нейтропенія (<1000 / мм3)
 • Тромбоцитопенія (<60 000 / мм3)
Дорослі
 

Анамнестичні

 • Об’єм і швидкість схуднення: втрата 20% маси тіла за 3 місяці
 • Непритомність та / або ослаблення чи втрата свідомості
 • Нестримне блювання
 • Невдачі при відновленні годування
Клінічні
 • Клінічні ознаки зневоднення
 • ІМТ <14 кг / м2
 • Значна атрофія м’язів при осьовій гіпотонії
 • Гіпотермія <35 ° C
 • Артеріальний тиск <90/60 мм рт.ст.
 • Пульс:
  – Синусова брадикардія менше 40 ударів/хв
  – Тахікардія в стані спокою > 60 ударів/хв, якщо ІМТ < 13 кг/м2
Параклінічні
 • Порушення ЕКГ, окрім частоти серцевих скорочень
 • Гіпоглікемія, <0,6 г / л при симптоматичній або <0,3 г/л якщо безсимптомна
 • Цитоліз печінки> 10 х ULN (вище рівня норми)
 • Гіпокаліємія <3 мг-екв/л
 • Гіпофосфатемія <0,5 ммоль / л
 • Ниркова недостатність: кліренс креатиніну <40 мл / хв
 • Рівень натрію:
  – <125 ммоль / л (компульсивне пиття, ризик судом)
  – >150 ммоль / л (зневоднення)
 • Лейкопанія <1000 / мм3 (або нейтрофілів <500 / мм3)

Психіатричні критерії прийому в лікарню

Ризик суїциду
 • Спроба самогубства, скоєна чи невдала
 • Конкретний план самогубства
 • Повторне самопошкодження
хвороби, що супроводжуютьБудь-який супутній психічний розлад досить важкий, щоб вимагати вступу в лікарню

 • Депресія
 • Зловживання наркотичними речовинами
 • Тривога
 • Психотичні симптоми
 • Нав’язливі компульсивні розлади
Анорексія нервова
 • Нав’язливе, одержиме і безперервне уявлення, нездатність контролювати нав’язливі думки
 • Відновлення годування: потреба в повторному годуванні через назогастральну трубку або інший спосіб годування, який не можна застосовувати в амбулаторних умовах.
 • Фізичні навантаження: надмірні та нав’язливі фізичні вправи (разом з іншими показаннями для прийому в лікарню)
 • «Очищаюча» поведінка (рвота, використання проносних засобів або діуретиків): незмога контролювати таку поведінку без допомоги
Мотивація,

співпраця

 • Попередня невдача раніше проведеної амбулаторної допомоги
 • Пацієнт не співпрацює або контактує лише в умовах для належного догляду за хворими.
 • Недостатня мотивація для забезпечення дотримання  амбулаторного лікування

Критерій навколишнього середовища

Наявність сім’ї
 • Сімейні проблеми або відсутність сім’ї для підтримки пацієнта в процесі лікування
 • Виснаження членів сім’ї
Стрес через несприятливі умови середовища
 • Гострий сімейний конфлікт
 • Високий рівень батьківської критики
 • Важка соціальна ізоляція
Наявність можливості лікування
 • Неможливе амбулаторне лікування через відсутність засобів (таке лікування неможливе через велику відстань)
Попереднє лікування
 • Недотримання лікування (погіршується захворювання або переходить у хронічну хворобу)

 

Щоб зменшити ризик рецидиву – вагу пацієнта слід стабілізувати перед випискою на певному рівні, досягнутому під час госпіталізації.

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії та булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).

Скринінг порушень харчової поведінки SCOFF

 

Найпростіший (підтверджений) тест для діагностики порушень харчової поведінки містить лише п’ять питань, які об’єднуються абревіатурою SCOFF, кожна буква якої позначає одне з питань. Просто дайте відповідь ТАК чи НІ:

 

ТАК    НІ           Питання скринінгу SCOFF

❒   ❒    1. S – Sick: нудота. Чи викликаєте Ви блювоту, коли відчуваєте, що переїли?

❒   ❒    2. C – Control: контроль. Чи турбує Вас втрата контролю над тим, скільки Ви їсте?

❒   ❒   3. O – Over: більше. Чи не було у Вас втрати ваги більше 14 фунтів (6,35 кг) за останні три місяці?

❒   ❒   4. F – Fat: товстий. Чи не вважаєте Ви себе товстим, в той час як оточуючі говорять, що Ви занадто худий?

❒    ❒   5. F – Food: їжа. Чи можете Ви сказати, що їжа домінує в Вашому житті?

 

Інформація про скринінг:

Інструмент для скринінгу SCOFF розроблений дослідниками Медичної школи при лікарні Св. Георгія в Лондоні. Посилання на повний текст їх дослідження (безкоштовно) [Морган в співавт. 1999]: http://www.bmj.com/cgi/content/full/319/7223/1467

 

Результати скринінгу:

Якщо Ви відповіли «ТАК» на два і більше питань, це означає ймовірність наявності порушень харчової поведінки.

 

Джерело: Morgan JF, Reid F, and Lacey JH (1999). The SCOFF questionnaire: assessment of a new screening tool for eating disorders (Опитувальник SCOFF: оцінка нового інструменту діагностики порушень харчової поведінки). BMJ 1999; 319: 1467-1468.